Galeria Domu Norymberskiego, ul. Skałeczna 2, przestrzenie użytkowe w kamienicach, ul. Skałeczna 5 oraz ul. Krakowska 25, przestrzeń publiczna (Plac Wolnica), Kraków
Kuratorki: Iwona Demko, Renata Kopyto
Artystki: Bettina Bereś, Pamela Bożek, Susanne Carl, Katrina Daschner, Iwona Demko, Monika Drożyńska, Paulina Górniak, Ute Grabowsky, Grupa: (Jagoda Kwiatkowska, Anna Shimomura, Julia Golachowska), Grupa 20 minut: (Katarzyna Godyń-Skoczylas, Małgorzata Kaczmarska, Elżbieta Sowa), Katharina Gruzei, Dorota Hadrian, Nora Klein, Maria Kossak, Anna Krenz, Katarzyna Kukuła, Małgorzata Markiewicz, Iza Moczarna-Pasiek, Malwina Niespodziewana, Joanna Pawlik, Paulina Poczęta, Joanna Rzepka-Dziedzic, Magdalena Samborska, Aleksandra Stodółka, Elizabeth Thallauer, Emilia Turek, Agata Zbylut i Kolektyw Złote Rączki
Gościnie: Bogna Burska, Valie Export, Zuzanna Janin, Katarzyna Kozyra, Ulrike Rosenbach
Projekt muzyczny: Blanka Dembosz
Realizując projekt Decydentki. Prawo wyboru chcemy wspólnie zastanowić się, jakich wyborów dokonujemy dzisiaj jako kobiety i czy jesteśmy zadowolone z możliwości, jakie stworzyły nam 100 lat temu nasze babki i prababki. Dzięki prawu wyborczemu możemy wskazywać naszych przedstawicieli w samorządach, parlamencie czy radach miast i pośrednio wpływać na prowadzoną przez nich politykę. Jednak każdego dnia dokonujemy niezliczonej ilości wyborów, które wpływają na życie nasze, naszych bliskich, środowiska i kraju, w którym mieszkamy, kształtują nasz obraz i naszą sytuację w społeczeństwie, budują nasze relacje rodzinne czy partnerskie i wreszcie określają naszą pozycję zawodową, a czasami też polityczną. Czy jest jeszcze coś, o co powinnyśmy walczyć? Czy istnieją jeszcze prawne ograniczenia dotyczące kobiet i jeśli tak, to jakie i jakich obszarów życia dotyczą? W jakich sytuacjach dzisiaj kobiety pozbawione są wyboru? Czy stereotypowe sądy o kobietach wpływają na ich życiowe decyzje? Mary Wollstonecraft w swojej książce z 1792 roku Wołanie o prawa kobiety pisała, że kobiety należy kształcić w taki sposób, żeby potrafiły samodzielnie myśleć i działać. Właśnie taką możliwość daje PRAWO WYBORU, bo wiele zmienia to, że nie musisz czegoś robić, tylko chcesz.
PROGRAM
od 23.02 do 7.03.2018 – warsztaty wokalne z Blanką Dembosz Kobiecy głos ma głos
8.03.2018, czwartek, godz. 19.00 – wernisaż wystawy
9.03.2018, piątek, godz. 17.00 – spotkanie z niemiecką fotografką Ute Grabowsky, która przez rok prowadziła warsztaty fotografii dla kobiet w Jemenie.
9.03.2018, piatek, godz. 18.00 – pokaz filmu
Lou Andreas Salome, reż.: Cordula Kablitz-Post, Niemcy, Austria, 2016, 113 min.
Biografia Lou Andreas Salome, pisarki, pychoanalityczki i emancypantki, urodzonej w 1861 roku w Sankt Petersburgu. Po przyjeździe do Europy Zachodniej poznała filozofa Paula Roe, a dzięki niemu Friedricha Nietzschego, z którymi przez jakiś czas wspólnie mieszkała. W 1887 roku Lou poślubiła językoznawcę Carla Friedricha Andreasa. 10 lat później, w Monachium spotkała poetę Rainera Marię Rilkego. Ich romans trwał cztery lata. W roku 1911 poznała Zygmunta Freuda i podjęła studia w dziedzinie psychoanalizy. Jest autorką wielu publikacji z tej dziedziny oraz książek krytycznoliterackich.
10.03.2018, sobota, godz.12.00 – warsztaty z niemiecką artystką i scenografką
Susanne Carl: Kim jesteś? Who are you? Autoportret czy zmiana roli?
10.03.2018, sobota, godz. 18.00 – pokaz filmu
Paryż był kobietą, reż. Greta Schiller, Wielka Brytania, USA, Niemcy, film dokumentalny, 75 min.
Reżyserka wykorzystała w swoim filmie wiele nieznanych materiałów dokumentalnych, filmowych i fotograficznych, tworząc barwny portret Paryża, z jego artystycznym i feministycznym środowiskiem. Wśród bohaterek filmu znalazły się m.in. Silvie Beach i Adrienne Monnier fotografki: Gisele Freund, Berenice Abbot, pisarki Colette, Gertruda Stein i jej towarzyszka Alice B. Toklas, Djuna Barnes, malarki Marie Laurencin i Romaine Brookes czy dziennikarka Janet Flannert.
16.03.2018, piątek, godz. 18:00, Instytut Goethego, Rynek Główny 20, Kraków
Dyskusja o wolności i kobietach z udziałem Beaty Kowalskiej i Kathariny Oguntoye
17.03.2018, sobota, godz.12.00 – oprowadzanie kuratorskie
17.03.2018, sobota, godz. 18.00 – pokazy filmów
Jaka była i nie była. Irena Krzywicka, reż.: Maria Zmarz-Koczanowicz, Polska, 1993, 61, min., film dokumentalny
Irena Krzywicka należała do najbarwniejszych postaci międzywojennej Warszawy. Pisarka, eseistka, tłumaczka, przyjaciółka Skamandrytów, autorka głośnych powieści „Pierwsza krew” i „Walka z miłością” oraz bulwersujących reportaży, nieustannie walczyła o społeczne i obyczajowe wyzwolenie kobiet. Jej artykuły drukowane w „Wiadomościach Literackich” wywoływały oburzenie, lawinę obelg i protestów. Była żoną adwokata Jerzego Krzywickiego i bardzo bliską, długoletnią przyjaciółką Tadeusza Boya-Żeleńskiego
VALIE EXPORT – Ikona i rebeliantka, reż.: Claudia Moller, Austria, 52 min, film dokumentalny
Austriacka artystka Valie Export to prekursorka performansu i sztuki feministycznej, znana przede wszystkim z tak prowokacyjnych akcji jak: „Touch Cinema” czy „Action Pants: Genital Panic”. Brała udział w wystawach dokumenta 6 (1977) i weneckim Biennale (1978 i 1980). Jako pedagog prowadzi zajęcia w wielu szkołach artystycznych na świecie, m.in. w Art Institute w San Francisco, Hochschule der Kuenste, Berlin, Kunsthochschule fuer Medien w Kolonii. Artystka otrzymała Nagrodę Fundacji Generali oraz Nagrodę Oskara Kokoschki.
23.03.2018, piątek, godz. 18.00 – pokaz filmu
Czas Ołowiu, reż.: Margarethe von Trotta, Niemcy, 1981, 106 min.
Dramat oparty na losach dwóch córek pastora. Bohaterki filmu noszą imiona Juliane i Marianne, ale scenariusz oparto na prawdziwych przeżyciach sióstr Ensslin. Christiane Ensslin była zaangażowaną politycznie dziennikarką walczącą o prawa kobiet. Gudrun Ensslin należała do głównych aktywistek Frakcji Czerwonej Armii (Grupa Baader-Meinhof), aresztowana popełniła samobójstwo w więzieniu. Siostra nie uwierzyła, że to naprawdę było samobójstwo i próbowała to udowodnić.
24.03.2018, sobota, godz.18.00 – pokaz filmu
Kobieta samotna, reż.: Agnieszka Holland, Polska, 1981, 92 min.
Irena, tytułowa kobieta samotna, jest listonoszką pracującą w jednej z dzielnic Wrocławia. Boryka się z wieloma przeciwnościami losu: tragiczne warunki mieszkaniowe, mordercze dojazdy do pracy oraz pozostawianie w domu małego syna. Ale najgorsza jest samotność, na którą jest skazana jako kobieta wychowująca nieślubne dziecko. W pewnym momencie poznaje kalekiego rencistę, z którym próbuje nawiązać bliższą relację.
28.03.2018, środa, godz. 18.00 – pokaz filmu
Obca, reż. Feo Aladag, Niemcy, 2010, 120 min.
Bohaterka filmu, która wychowała się w tureckiej rodzinie w Berlinie, a po zamążpójściu wyjechała do Stambułu, decyduje się na porzucenie męża i z kilkuletnim synkiem wraca do swoich rodziców. Przyczyną tak odważnego kroku jest agresja małżonka nie tylko w stosunku do niej, ale także do dziecka. Umay pragnie stać się niezależną kobietą, najpierw uzupełnić swoją edukację, a później znaleźć pracę i wychować syna. Ale realizacja tego planu wcale nie będzie łatwa.
29.03.2018, czwartek, godz. 18.00 – finisaż wystawy, prezentacja katalogu oraz dyskusja Artystki feministki – domatorki, skandalistki, artywistki z udziałem Małgorzaty Radkiewicz, Magdaleny Ziółkowskiej i Magdaleny Ujmy
Wszystkie spotkania i pokazy filmów, o ile nie zaznaczona inaczej, odbywają się w Galerii Domu Norymberskiego, Kraków, ul. Skałeczna 2.
Szczegółowy program: www.dom-norymberski.com i www.facebook.com/domnorymberski
Wystawę w pomieszczeniach przy ul. Skałecznej 5 można oglądać od 9 do 25 marca, w pozostałych pomieszczeniach od 9 do 29 marca, od środy do soboty w godzinach: 12.00 – 18.00.
Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny.
Organizatorzy:
- Dom Norymberski
- Goethe-Institut Krakau
Partnerzy:
- Austriackie Forum Kultury
Projekt dofinansowany ze środków: Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej