• 1 sierpnia 2017

Elizabeth Thallauer. WODOSPAD

Elizabeth Thallauer. WODOSPAD

Elizabeth Thallauer. WODOSPAD 720 720 Dom Norymberski w Krakowie
Dom Norymberski w Krakowie - Elizabeth Thallauer WODOSPAD

Dom Norymberski w Krakowie – Elizabeth Thallauer WODOSPAD

Prezentacje sztuki współczesnej w przestrzeni miasta, a w szczególności na fasadzie budynku przy rogu ulic Krakowskiej i Skałecznej, na stale zagościły w programie Domu Norymberskiego i co roku przyciągają uwagę zarówno mieszkańców Kazimierza, jak i zwiedzających tę dzielnicę turystów. Dowcipne, zaskakujące, czasami zagadkowe, zawsze wkomponowane w architekturę kamienicy i często przepiękne wizualnie projekty, są za każdym razem uwieczniane na zdjęciach, nie tylko przez organizatorów, ale prawie przez każdego przechodnia. Także w tym roku zapraszamy do oglądania kolejnej odsłony tego przedsięwzięcia, którego autorami są norymberscy artyści, zapraszani do Krakowa do jego realizacji.

Instalacja „Wodospad” Elizabeth Thallauer to abstrakcyjne masy wody, które wytryskują z budynku i zdają się spadać na ulicznych przechodniów. Kolejne warstwy tej pracy powstawały – jak pisze artystka – w długim, prawie medytacyjnym procesie. Przetworzona i odpowiednio ukształtowana biała oraz niebieska folia, lekka i zwiewna układa się w opadające po ścianie fale, poruszane najlżejszym podmuchem wiatru. Towarzyszące temu ruchowi wizualne oraz akustyczne efekty stworzą wyjątkowy i intrygujący obiekt, będący zarazem niezwykłym, wielkoformatowym obrazem.

Woda odgrywa w koncepcji tej pracy symboliczną rolę nośnika, który łączy wnętrze budynku z jego otoczeniem. Z drugiej strony tytułowy wodospad jest swego rodzaju kurtyną oddzielającą od siebie dwa światy: ten ukryty za ścianami kamienicy i ten otwarty w ulicznej przestrzeni. Instalacja umieszczona na fasadzie Domu Norymberskiego zmieni nie tylko jego wizerunek, ale także obraz miasta, zadziwiając przechodniów swoją zaskakującą obecnością w takim nieoczekiwanym miejscu.

Elizabeth Thallauer, absolwentka Akademii Sztuk Plastycznych w Norymberdze. Kształciła się pod kierunkiem profesorów: Ulli Mayer i Ottmara Hörla oraz Christiana Philippa Müllera na studiach podyplomowych na wydziale „Sztuka w przestrzeni publicznej”. Była stypendystką m.in. Bawarskiego Ministerstwa Nauki i Kultury (2013). Za swoja twórczość otrzymała liczne nagrody m.in. Nagrodę Publiczność podczas projektu „Blaue Nacht” w Norymberdze oraz nagrody Fackelmann GmbH und Co. KG i Carl Mertens International GmbH w dziedzinie designu. Brała udział w wielu wystawach i projektach zarówno indywidualnych jak i grupowych.