• 2 marca 2023

HERBALISTKI. Wystawa

HERBALISTKI. Wystawa

HERBALISTKI. Wystawa 1024 1024 Dom Norymberski w Krakowie

HERBALISTKI

Artystki: Michalina Bigaj, Agnieszka Brzeżańska, Jagoda Dobecka, Magda Hueckel, Petra Krischke, Nina Paszkowski, Anna Zajdel

Kuratorki: Iwona Demko i Renata Kopyto

Wernisaż: 8.03.2023, godz. 18.00

Galeria Domu Norymberskiego, Kraków, ul. Skałeczna 2

Kiedyś wiedza na temat roślin czy grzybów należała do kobiet. Zielarki – herbalistki, zwane też znachorkami lub szeptuchami, znały i wykorzystywały ich naturalne właściwości, a tajniki stosowania przekazywały z pokolenia na pokolenie. Zioła miały zastosowanie praktyczne we wszystkich dziedzinach życia; w kuchni, w kosmetyce, leczeniu, czy w obrzędach. Kobiety potrafiły wykorzystać każdy element rośliny, od kwiatów po korzenie. Ich porad zasięgali ludzie z różnych warstw społecznych, a skuteczna pomoc sprawiała, że cieszyły się powszechnym autorytetem. Często były to niezależne, samotne kobiety, które żyły w zgodzie z cykliczne odradzającą się naturą i z tego harmonijnego współistnienia czerpały swoją siłę. Zielarki były więc pierwszymi farmaceutkami, prekursorkami medycyny naturalnej.

Jak każda wiedza, również ta zaczęła być postrzegana jako zagrożenie.  Z czasem pozycja kobiety – uzdrowicielki zaczęła się zmieniać, podważano ich wiedzę i umiejętności. Słowo „wiedźma” (wcześniej „wied’ma”), które dziś ma tak pejoratywne znaczenie, zgodnie z etymologią określało osobę wiedzącą; „tę, która wie” (od prasłowiańskiego czasownika věděti – wiedzieć). Staroruskie słowo vědьma znaczyło znachorka. Stąd dawne określenie zielarki, jako mądrej, a kobieca mądrość wywoływała strach, lęk i niepokój. Zaczęto więc tworzyć obraz wiedźmy jako złej, zwykle starej i brzydkiej kobiety, która układa się z diabłem, a ten obdarza ją szatańską mocą i tajemną wiedzą. Umiejętność uzdrawiania została przejęta przez medycynę, która stała się nauką uniwersytecką, a zawód lekarza mogli uprawiać wyłącznie mężczyźni. Natomiast kobiety wykorzystujące swoją, przekazywaną przez pokolenia, wiedzę, z pozycji kapłanek, zdegradowano do szalonych i groźnych czarownic.

Niewiele zielarek-uzdrowicielek przeszło do historii, bo ta pisana była zwykle przez mężczyzn. Jednak to ich umiejętności, aż do końca XIX wieku, wykorzystywano w powszechnym domowym leczeniu. Wiele informacji na temat ówczesnej wiedzy ziołoleczniczej przetrwało do dziś i są stosowane np. w medycynie ludowej. Ale wiele z tej wiedzy utraciliśmy. W Polsce jest 3425 gatunków roślin, 1278 z nich stosowano w tradycyjnym zielarstwie. Współcześnie zaś używamy jedynie około 100.  Powoli ponownie odkrywamy uzdrawiającą moc lekarstw pochodzenia naturalnego, sięgamy nie tylko do receptur naszych babć, ale także do tradycyjnej medycyny chińskiej i hinduskiej. Fitoterapie przeżywają prawdziwy renesans, doceniane są także przez tradycyjnych lekarzy, którzy coraz częściej zastępują nimi leki syntetyczne, wspomagając nowoczesne metody terapeutyczne. Po zioła i rośliny sięgamy także w pielęgnacji ciała, coraz chętniej stosujemy je w kuchni. Na znaczeniu zyskuje też podejście holistyczne, w którym nie tylko zwraca się uwagę na objawy pojedynczej choroby, ale również na dietę, emocje i na profilaktykę.

Iwona Demko

WARSZTATY

18.03.2023, godz.: 12.00 – 15.00

Tulenie Waginy – zioła w służbie kobietom

Prowadzenie: Anna Zajdel aka Anna Czeremcha

W ciągu kilku godzin warsztatów niezwykle trudno jest przekazać wiedzę, która byłaby choćby wstępem do zielarstwa, nie wspominając o złożoności leczenia roślinami. Jednak spróbujemy opowiedzieć o podstawowych roślinach, które każda z nas winna znać, jeśli zdrowie jej miłe. Otaczają nas lecznicze chwasty i ogrodowe kwiaty, w balkonowych skrzynkach możemy posiać nagietki albo pójść w chaszcze po szyszki olchy. Na łąkach pełno krwawnika, a stare przychacia za miastem porastają jasnoty i glistniki. To one są cichymi bohaterkami ziołolecznictwa tzw. chorób kobiecych. Podczas warsztatów uczestniczki dowiedzą się, które zioła i jak połączyć w bolesnych miesiączkach, infekcjach pochwy i premenopauzie, jak je poprawnie pozyskać i przetworzyć. Każda z uczestniczek przygotuje sobie mieszankę do nasiadówek, jako pierwszej pomocy przy wielu dolegliwościach stref intymnych oraz ziołową mieszankę do picia ku wzmocnieniu organizmu osób miesiączkujących i w okresie premenopauzalnym.

Anna Czeremcha uczy ziołolecznictwa, pisze artykuły i programy edukacyjne w temacie. Jest niezależną zielarką i konsultantką niezwiązaną z żadną instytucją. Ziołolecznictwa uczy się od 12 lat, warsztaty prowadzi od 6. Inicjatorka Dzikiego SPA – coraz szerzej popularyzowanych wanien w plenerze, autorka i wydawczyni oddolnych artzinów o ziołolecznictwie i zielarskich kalendarzy. Twórczyni rocznych kursów Fitoterapia Sezonowa. (@badylologia)

Termin wystawy: 8.03.2023 – 30.03.2023. Wystawę można oglądać: wt. – czw. 12.00 – 18.00, w innych terminach po wcześniejszym umówieniu się: tel.: 12 430 61 27, lub e-mail: domnorym@kr.onet.pl. Pod tymi danymi przyjmujemy również zgłoszenia na warsztaty.