FESTIWAL DEDYKACJE BRECHT 2008

W ramach przygotowywanego cyklicznie przez Stowarzyszenie Sezony Teatralne i Baletowe festiwalu DEDYKACJE, którego bohaterem w tym roku jest niemiecki dramatopisarz i reżyser Bertoltowi Brecht, Dom Norymberski współpracował przy organizacji niemieckiej części programu tego wydarzenia.

 

 

 

WYSTĘP GOŚCINNY TEATRU BERLINER ENSEMBLE ZE SPEKTAKLEM „KARIERA ARTURO UI” W REŻYSERII HEINERA MÜLLERA

1.12.2008, godz. 19.00, Teatr im. Juliusza Słowackiego, Kraków, pl. Św3. Ducha 1

Punktem kulminacyjnym będzie kontrowersyjna inscenizacja sztuki Brechta Kariera Arturo Ui w reżyserii Heinera Müllera, której premiera odbyła się w 1995 roku w teatrze Berliner Ensemble. Właśnie ten dramat z racji podjęcia drażliwego tematu, jakim był Narodowy Socjalizm w Niemczech należy do tych dzieł, które nigdy nie stracą na aktualności. Sztuka rozgrywa się wprawdzie w środowisku chicagowskich gangsterów, ale jest interpretowana jako obraz elity nazistowskich Niemiec. Posługując się kolażem groteski, opery i rockowych rytmów Müller stworzył jedyne w swoim rodzaju, dzisiaj już legendarne, przedstawienie teatralne. Temat zniewolenia człowieka pojawia się nieustannie m. in. dzięki uwzględnieniu motywów z wiersza Goethego Król Olch. Reżyser przeniósł prolog w formie streszczenia na koniec sztuki, która, dzięki umiejscowieniu rozgrywanej akcji wśród przestępców w Chicago, nabrała znamion autentyczności. Zamiarem reżysera nie jest w żadnym wypadku pouczanie kogokolwiek, raczej tylko i wyłącznie odzwierciedlenie danej sytuacji. Osiąga to przez wielokrotnie powtarzane zdanie przez tytułowego bohatera: ,,Bo właśnie taki jest człowiek”. W pamięci zostają figury z przedstawienia, przypominające w karykaturalny sposób dygnitarzy III Rzeszy, którzy wystawieni są tu na pośmiewisko. Inscenizacja Müllera jest cyniczna ale trafna. Ośmieszając narodowych socjalistów nie pozbawia ich grozy i okrucieństwa, co jest najlepszym sposobem zwalczania każdego przejawu myśli narodowo-socjalistycznej. Od swojej prapremiery sztuka była pokazywana już setki razy cieszy się niesłabnącą popularnością. Antyfaszystowska parabola polityczna będzie pokazana w Polsce po raz pierwszy, dzięki czemu polska publiczność będzie miała wyjątkową okazje zobaczyć legendarny, wybitny spektakl, a także zapoznać się z teatralną twórczością wybitnego, nieżyjącego już autora i reżysera Heinera Müllera. Rolę tytułową odtwarza wielki niemiecki aktor Martin Wuttke. Jego kreacja aktorska, która przeszła już do historii teatru, spotkała się z ogromnym uznaniem zarówno krytyków, jak i publiczność i była wielokrotnie nagradzana.

Prezentacje spektaklu w Krakowie możliwa była dzięki wsparciu FUNDACJI WSPÓŁPRACY POLSKO - NIEMIECKIEJ 

PROGRAM PROJEKCJI FILMOWYCH

Opera za 3 Grosze, 1931, reżyseria: Georg W. Past

25.11.2008, godz. 19.00, PWST, ul. Straszewskiego 22, sala 311

Jest to legendarny film z 1931 roku, który swoją sławę zawdzięcza całej plejadzie niemieckich aktorów sceny teatralnej, jak również kabaretu artystycznego i rewii berlińskiej. Była to pierwsza filmowa ekranizacja sztuki Brechta, której realizacji podjął się uznany reżyser Georg Wilhelm Pabst. Dla swojego filmu pozyskał takie sławy jak: Carola Neher jako Polly, Valeska Gert jako pani Peachum, Rudolf Forster jako Mackie Majcher i Lotte Lenya jako Jenny. Muzykę filmową skomponował Kurt Weill a słynny song o Mackiem Majchrze wykonał Ernst Busch.

 

Berthold Brecht – Miłość, rewolucja i inne niebezpieczne rzeczy, 1997, reżyseria: Jutta Bruckner

26.11.2008, godz. 19.00, PWST, ul. Straszewskiego 22, sala 311

Spojrzenie na Brechta z perspektywy kobiet, które były nie tylko jego kochankami, ale również brały udział w powstaniu jego najważniejszych dzieł. Reżyserka Jutta Brueckner wysłała aktora i autora sztuk teatralnych Petera Buchholza do miejsc, które odgrywały ważną rolę w życiu Brechta z zadaniem wyszukania osób mu współczesnych. Film jest fabularyzowanym dokumentem, w materiał archiwalny wplecione zostały zagrane przez aktorów sceny z życia Brechta.

 

Matka Courage, 1949, reżyseria: Berthold Brecht

27.11.2008, godz. 19.00, PWST, ul. Straszewskiego 22, sala 311

Rejestracja spektaklu z 1961 roku, która miała miejsce w studiu filmowym dwanaście lat po premierze sztuki na deskach Teatru Berliner Ensemble w reżyserii Bertolda Brechta. Jest to zapis reżyserskiej twórczości wybitnego dramatopisarza oraz efektu pracy stworzonego przez niego zespołu.

 

Nazywam się Bertold Brecht - Emigracja w U.S.A., 1988, - reżyseria: Norbert Bunge, Christiane Fischner-Defoy. Film dokumentalny

28.11.2008, godz. 19.00, PWST, ul. Straszewskiego 22, sala 311

Po 50 latach udało się odnaleźć twórcom filmu wielu emigracyjnych towarzyszy Brechta i skłonić ich do rozmowy. Film dokumentuje 6 lat życia poety w czasie wojennego, przymusowego pobytu w Stanach Zjednoczonych.