FOTOGRAFICY – PORTRETY FILMOWE


Pokazy w ramach Festiwalu Miesiąc Fotografii w Krakowie 2009


Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha
Kraków, ul. M. Konopnickiej 26

16.05.2010, godz.19.00

Helmut Newton – Frames From The Edge
Helmut Newton – Kształty znad krawedzi

 

Niemcy, 1988, film dokumentalny, 100 min.
Reżyseria: Adrian Maben
Dystrybucja: Arthaus-Musik

Helmut Newton (prawdziwe nazwisko Helmut Neustädter) urodził się w 1920 roku w Berlinie. Naukę w zawodzie fotografa zakończył w roku 1938, kiedy to z powodu żydowskiego pochodzenia musiał opuścić Niemcy. Poprzez Triest i Singapur dotarł do Australii, gdzie przez 5 lat służył w tamtejszej armii. W 1956 roku odbył podróż do Europy, rozpoczynając w Londynie współpracę z miesięcznikiem „Vogue”, którą kontynuował w Australii. Kolejna podróż na stary kontynent zaowocowała współpracą z francuskimi magazynami mody: „Vouge” i „Elle”. Pierwszą indywidualną wystawę otworzył Newton w Paryżu w Galerii Nicon. Rok później ukazał się pierwszy album z jego fotografiami. W 1975 roku artysta wraz z żoną June (pseudonim artystyczny Alice Spring) przenosi się z Paryża do Monte Carlo. Zimowe miesiące Newtonowie spędzają w Los Angeles. Fotograf zmarł w USA w 2004 roku. Po jego śmierci w Berlinie została otwarta Fundacja Helmuta Newtona.

Newton należał do najsłynniejszych fotografów swoich czasów. Jego akty i kobiece portrety często balansują na granicy pomiędzy sztuką i pornografią. Bohaterki tych zdjęć przedstawiane są często w dziwnych, wystudiowanych pozach, czasami sprawiają wrażenie rekwizytu w aranżowanych przez Newtona przestrzeniach, są elementem jego „martwych natur”, składając się na niezwykły portret zachodniego społeczeństwa.

 

 

17.05.2010, godz.19.00

 

Lotte Jacobi: A Film Portrait
Lotte Jacobi: Portret filmowy

 

USA, film dokumentalny, 25 min.
Reżyseria: Gary Samson
Właścicielem filmu jest: Gary Samson, University of New Hampshire, Milne Special Collections and Archives

Lotte Jacobi urodziła się w 1896 roku w Toruniu w rodzinie fotografów. W wieku 25 lat wyjechała do Berlina. Profesji fotografa nauczyła się w atelier ojca, a dalsze wykształcenie w tym kierunku zdobyła w Monachium. Jej rodzinne studio było miejscem, przez które przewinęła się artystyczna i polityczna elita przedwojennego Berlina. Do najsłynniejszych portretów Jacobi należy zdjęcie Lotte Lenya, jako Jenny w premierowym spektaklu Opery za trzy grosze Brechta i wspólna fotografia Eriki i Klausa Mannów. Z powodu żydowskiego pochodzenia zmuszona była wyjechać z Niemiec. Na stałe osiadła w Nowym Jorku kontynuując tam swoją artystyczną działalność i portretując tamtejsze osobistości. Lotte Jakobi była też pionierką fotografii abstrakcyjnej i eksperymentalnej. Zmarła w USA w 1990 roku.

 

Annie Leibovitz – Life Through A Lens
Annie Leibovitz – Życie poprzez obiektyw

 

USA, 2007, film dokumentalny, 90 min.
Reżyseria : Barbara Leibovitz
Muzyka: Gaili Schoen
Zdjecia: Eddie Marrity, jamie Hellman, Barbara Leibovitz
Produkcja: Thirteen/WNET, Adirondack Pictures, Ranoah Productions

Annie Leibovitz urodziła się w 1949 roku w Connecticut. Studia w San Francisco Art Institute rozpoczęła w 1967 roku, a zaraz po ich ukończeniu znalazła pracę w magazynie „Rolling Stone”. W tamtym czasie portretowała amerykańską scenę muzyczną, pomieszkując po kilka dni ze znanymi muzykami i wykonując im przy tej okazji zdjęcia. W 1975 roku towarzyszyła jako fotografka grupie Rolling Stones podczas ich tournee, popadając podczas tej wyprawy w uzależnienie od narkotyków. Pod koniec lat 70-tych Leibovitz przeprowadziła się wraz z redakcją „Rolling Stone” do Nowego Jorku, a kilka lat później przeszła do nowo założonego magazynu „Vanity Fair” na stanowisko szefowej działu fotograficznego. Wtedy powstają jej najsłynniejsze portrety: Johna Lennona i Yoko Ono, Demi Moore czy Whoopie Goldberg. Oprócz tych zdjęć artystka wykonuje też fotografie reportażowe i reklamowe. W 1988 roku Annie Leibovitz poznaje wybitną pisarkę i eseistkę Susan Sontag, z która pozostanie w związku aż do jej śmierci w 2004 roku. W wieku 51 lat urodziła pierwszą córkę, Sarah, cztery lata później Leibovitz adoptuje wydane na świat przez zstępczą matkę bliźniaki: Susan i Samuelle.

Znakiem rozpoznawczym fotografii wykonanych przez Annie Leibovitz jest jej poczucie humoru i niezwykła wyobraźnia autorki. Dzięki oryginalnym pomysłom inscenizacyjnym artystce udaje się pokazać dużo więcej, niż tylko wizerunek znanej postaci. Jej portrety dokumentują, obok sław drugiej połowy XX wieku, także wiele zjawisk kulturowych i społecznych tego okresu.

 

 

18.05.2010, godz. 19.00

 

Augenzeugen. Fotografen: Thomas Höpker, Robert Lebeck, Stefan Moses, Max Scheler
Naoczni świadkowie. Fotograficy: Thomas Höpker, Robert Lebeck, Stefan Moses, Max Scheler

Niemcy, 1989, film dokumentalny, 89 min.
Reżyseria: Reiner Holzemer i Thomas Schadt
Po projekcji odbędzie się spotkanie z reżyserem filmu Reinerem Holzemerem

Film Reinera Holzemera portretuje czterech niemieckich powojennych fotografów. Reżyser towarzyszy im podczas pracy nad projektami, które powstają w czasie kręcenia filmu. Thomas Höpker fotografuje w Gwatemali Mayów, Stefan Moses portretuje w bawarskim lesie znanych Niemców, Robert Lebeck zwiedza z aparatem fotograficznym weneckie Biennale, pracując nad reportażem dla Art Magazin, a Max Scheler wspomina czasy świetności magazynu „Stern”, dla którego pracowali bohaterowie filmu.

Urodzony w 1936 roku w Monachium Thomas Höpker był współzałożycielem magazynu „GEO”, przewodził też słynnej agencji fotograficznej Magnum. Do jago najbardziej znanych zdjęć należą ujęcia z Nowego Jorku wykonane 11 września, reportaże z Indii, Afryki, Azji i Ameryki południowej oraz portrety Mohammeda Ali.

Robert Lebeck przyszedł na świat w Berlinie w roku 1929. Zajmuje się fotografią reportażową i portretem. Był redaktorem naczelnym magazynu „GEO”, pracował też dla „Sterna” gdzie ukazywały się jego reportaże z Afryki, Związku Radzieckiego i Kuby. Sportretował wiele znanych postaci, do najsłynniejszych należą fotografie Romy Schneider, Jackie Kennedy, Alfreda Hitchcocka czy ajatollaha Chomeiniego.

Stefan Moses urodził się w 1928 w Legnicy w rodzinie żydowskiej. Sławę przyniosły mu zdjęcia wykonane podczas procesu Eichmanna w Izraelu. Fotografował najbardziej znanych niemieckich artystów i intelektualistów m.in. Thomasa Manna, Theodora W. Adorno, Maxa Frischa, często w nietypowych pozach czy sytuacjach. Jego zdjęcia znajdują się w zbiorach takich muzeów jak nowojorskie MoMA i Centre Pompidou w Paryżu

Z Kolonii wywodzi się urodzony w 1928 roku Max Scheller. Był jednym z najważniejszych reportażystów magazynu „Stern” i współzałożycielem czasopisma „GEO”. Dokumentował rewolucję kulturalną w Chinach i konflikt państwa środka z Tajwanem, pracował w Europie, USA, na Bliskim Wschodzie i w Północnej Afryce, obserwując z kamerą tamtejsze życie polityczne i społeczne. Sławę przyniósł mu reportaż Beatlemania, poświęcony fanom słynnego zespołu.

 

Prospekt...

Organizatorzy:

  • Dom Norymberski w Krakowie

  • Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha

  • Miesiąc Fotografii w Krakowie