FOTOGRAFICY – PORTRETY FILMOWE


Pokazy w ramach Festiwalu Miesiąc Fotografii w Krakowie 2011

16. - 18.05.2011
Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha
Kraków, ul. M. Konopnickiej 26

 

 

 

16.05.2011, godz.19.00

Lee Miller – Through the mirror
Lee Miller – Przez lustro

GB/USA 1995, 52 min.
Reżyseria: Sylvain Roumette
Występują m.i.: Lee Miller, David Scherman, Anthony Penrose

Lee Miller, a właściwie Elizabeth „Lee” Miller była znaną amerykańską fotografką. Urodziła się w 23.04.1907 roku w Poughkeepsie w stanie Nowy Jork. Dzięki swojemu ojcu (Theodore Miller) swoją przygodę z fotografią zaczęła już jako dziecko. W wieku kilku lat pozowała jako „modelka” swojemu tacie do jego amatorskich zdjęć. Z czasem rozpoczęła pracę w agencji fotomodelek m.in. dla Vouge’a. W wieku 21 lat wyjechała do Paryża. Tam poznała znanego artystę Man Ray’a. Została jego asystentką, muzą i kochanką. Razem stworzyli wiele projektów fotograficznych. Obracała się wśród bohemy paryskiej. Do jej kręgu znajomych należeli Pablo Picasso, Paul Eluard i Jean Cocteau. Po zakończeniu współpracy z Man Ray’em coraz częściej stawała po drugiej stronie obiektywu. W 1932 otworzyła swoje studio fotograficzne w Nowym Jorku. Początkowo dokumentowała życie artystyczne miasta lat 30. Interesowała się również na fotografią surrealistyczną. Po wybuchu II wojny światowej zdecydowała się na podróż po Europie jako korespondentka m.in. dla Vogue’a i Conde Nast Publications, uwieczniając w swoich pracach dramat wojny. Po jej zakończeniu zamieszkała w Anglii wraz ze swoim mężem (Roland Penrose). Ponownie fotografowała codzienne, spokojne życie. Jej silne wspomnienia z czasu wojny i nieszczęśliwie małżeństwo objawiło się depresją. Lee Miller zmarła chora na raka 21.07.1977 roku w wieku 70 lat .

 

 

Drei Fotografinnen - Ilse Bing
Trzy fotografki – Ilse Bing

Niemcy 1993, 54 min.
Reżyseria: Antonia Lerch
Produkcja: Harun Farocki Filmproduktion we współpracy z ARTE i ZDF

Ilse Bing urodziła się w 1899 roku we Frankfurcie nad Menem. Studiowała matematykę, fizykę i historię sztuki. Swoją pracę doktorską poświęciła architektowi Friedrichowi Gilly’emu i za sprawą wykonanych samodzielnie do niej zdjęć postanowiła porzucić karierę naukowa na rzecz fotografii. W 1930 roku czasopismo „Das neue Frankfurt” publikuje jej serie zdjęć poświeconą kolejnemu architektowi, którym był Mart Stam. Tym samym Bing wchodzi do środowiska artystycznej awangardy i poznaje takich artystów jak Kurs Schwitters, Jean Arp, El Lissitzky czy Hannah Höch. Decyduje się tez wyjechać do Paryża i tam kontynuować pracę fotografki. Jej zdjęcia dostrzega ówczesny krytyk Emanuel Sougez, poświęcając Bing spory artykuł i nazywając ja królową aparatu Leica. Po wystawach w Paryżu i Nowym Jorku zostaje stałym współpracownikiem nowoutworzonego magazynu „Life”. Tuż przed wybuchem wojny dużą wystawę retrospektywną poświęca jej MoMA. Po wybuchu wojny Ilse Bing udaje się uciec wraz z mężem do Stanów Zjednoczonych, gdzie kontynuuje pracę. Nieżyjąca dzisiaj artystka zaliczana jest do pionierek fotografii portretowej i eksperymentalnej.

 

17.05.2011, godz.19.00

 

Drei Fotografinnen – Grete Stern
Trzy fotografki – Grete Stern

Niemcy 1993, 55 min.
Reżyseria: Antonia Lerch
Produkcja: Harun Farocki Filmproduktion we współpracy z ARTE i ZDF

Grete Stern urodziła się w 1904 roku w Wuppertalu. Po maturze studiowała grafikę w Szkole Rzemiosła Artystycznego w Stuttgarcie, ale jej uwagę przyciągnęła nowa dziedzina sztuki, jaką zaczynała stawać się fotografia. W 1929 roku z koleżanką Ellen Rosenberg zakłada studio fotograficzne, które realizuje fotografię reklamową i portretową. W 1933 roku, z uwagi na rosnącą siłę nazistów, obie panie rozwiązują swoje atelier i wyjeżdżają do Londynu. Tam los styka je z innymi emigrantami m.in. Bertoltem Brechtem i Helene Weigel, których Stern chętnie portretuje. W 1935 roku artystka poślubia byłego studenta Bauchausu, Argentyńczyka Harata Coppolę, z którym otwiera dwa lata później pracownię artystyczną w Buenos Aires. Miejsce to staje się wkrótce centrum spotkań tamtejszych artystów, pisarzy i intelektualistów. Stern portretuje wtedy Jorge Luisa Borgesa, Pablo Nerudę czy Clementa Moreau.

W latach 1959 – 1960 na zlecenie Universidad Nacional de Noroeste dokumentuje życie Indian w prowincji Gran Chaco. Wykonane wtedy fotografie złożą się na wielką indywidualną wystawę w Museo de Arte Moderno w Buenos Aires. W 1975 roku wystawę retrospektywną Grete Stern zorganizował Bauchaus-Archiv w Berlinie, a po jej śmierci w 1999 roku kolejne ekspozycje jej prac prezentowane były w Guggenheim Museum w Bilbao i Nowym Jorku oraz podczas dokumenta XII w Kassel.

 

Drei Fotografinnen – Ellen Auerbach
Trzy fotografki – Ellen Auerbach

Niemcy 1993, 55 min.
Reżyseria: Antonia Lerch
Produkcja: Harun Farocki Filmproduktion we współpracy z ARTE i ZDF

Ellen Auerbach urodziła się w 1906 roku jako Ellen Rosenberg w Karlsruhe. Studiowała rzeźbę i rysunek w Akademii Sztuk Plastycznych w Stuttgarcie. Fascynowała ją jednak fotografia, której uczyć zaczęła się w Berlinie w studio Waltera Peterhansa, gdzie spotkała też późniejszą wspólniczkę Grete Stern. Fotografki prowadzą wspólną pracownię najpierw W Berlinie, potem w Londynie, jednak zagrożenie prześladowaniami, ze względu na żydowskie pochodzenie zmusza je do wyjazdu na druga półkulę. Auerbach wraz z mężem wyjeżdża do Stanów Zjednoczonych. Tam rozpoczyna pracę dla magazynu „Time”. W 1955 roku podróżuje wraz z fotografem Eliotem Porterem po Meksyku, gdzie powstają całe serie zdjęć miejscowych kościołów, a także meksykańskich rytuałów. Pod koniec lat 60. Auuerbach porzuca fotografię na rzecz ezoteryki i psychologii oraz pracy pedagogicznej. Po 10 latach prace fotografki zostają odkryte na nowo. Są prezentowane na wystawach w Bauchaus –Archiv w Berlinie, Museum of Modern Art w San Francisco, The Paul Getty Museum w Los Angeles, czy Akademie der Künste w Berlinie. Tej ostatniej instytucji przekazała zmarła w 2004 roku artystka cały swój dorobek. Od 2006 roku młodym fotografom jest przyznawane stypendium jej imienia.

 

18.05.2011, godz. 20.00

 

August Sander – eine Reise nach Sardinien
August Sander – podróż na Sardynię

Niemcy 2011, 26 min.
Reżyseria: Reiner Holzemer
Produkcja: Reiner Holzemer Filmproduktion na zlecenie DER i we współpracy z ARTE

August Sander (1876-1964) zapisał się w historii fotografii jako autor epokowy projektu „Ludzie XX wieku”, który artysta zrealizował w latach dwudziestych i który wywarł trwały wpływ na dzisiejszą koncepcję wykonywania zdjęć portretowych. Projekt obejmował zdjęcia przedstawicieli wszystkich klas społecznych i wielu wykonywanych wówczas zawodów.

W marcu i w kwietniu 1927 roku odbył wraz z pisarzem, Ludwigem Matharem podróż po Sardynii. Korzystając z wyjątkowej okazji, jaką dla artysty było zetknięcie się z tą archaiczną, nawet z ówczesnego punktu widzenia, społecznością, żyjącą według niezmiennych od lat własnych zasad i kultywującą dawne tradycje, Sander wykonał około 300 zdjęć. Chociaż celem podróży na wyspę było wydanie wspólnej książki z wykonanymi wówczas zdjęciami Sandera i tekstem Marthara, plany te nie doszły do skutku i fotografie zostały opublikowane po praz pierwszy dopiero w roku 2009.

Reiner Holzemer jest autorem filmowego portretu Augusta Sandera. Pokazywany obecnie dokument jest jego uzupełnieniem i odkrywa nieznane wcześniej prace wielkiego fotografa.

 

Arakimentari

USA 2004, 75 min.
Reżyseria: Travis Klose
Występują m.i.: Nobuyoshi Araki, Takeshi Kitano, Björk, Richard Kern
Producent: Trooper Films

Nobuyoshi Araki, urodził się w 1940 roku w Tokio. Studiował reżyserię i fotografię na Uniwersytecie Chiba w Tokio. Karierę rozpoczynał w agencji reklamowej Dentsu. Od 1970 roku prowadzi intensywną działalność artystyczną. Wziął udział w ponad 100 wystawach indywidualnych na całym świecie, a za swoje prace otrzymał wiele prestiżowych nagród i wyróżnień. Jest znany przede wszystkim jako autor aktów i portretów, a swoją sławę zawdzięcza przede wszystkim odwadze, z jaką podszedł do fotografii erotycznej. Jego prace wielokrotnie balansują na cienkiej granicy pomiędzy sztuką, a pornografią. Jego prace były kilkakrotnie konfiskowane, a sam artysta karany grzywną za obrazę moralności, ponieważ japońskie prawo jest pod tym względem bardzo surowe. Araki portretuje tokijskie prostytutki, ukazujące swe wdzięki w wyszukanych i mocno prowokacyjnych pozach, a także wiele znanych postaci ze świata filmu czy show biznesu. W filmie występują m.in. islandzka piosenkarka Björk i zaprzyjaźniony z fotografikiem japoński reżyser Takeshi Kitano.