Program:

Przegląd filmowy – Galeria Domu Norymberskiego

 

 

 

 

Mistrzostwa Europy w piłce nożnej, które rozegrają się na stadionach Polski i Ukrainy to okazja do przyjrzenia się tej dyscyplinie sportu, która, jak żadna inna, stała się swego rodzaju fenomenem społecznym. Futbol – jak dowodzą socjolodzy i filozofowie – zaczął odgrywać rolę, którą wcześniej pełniła w społeczeństwie religia. Odwołując się do pierwotnych znaczeń obrzędu religijnego i wszelkiego rodzaju rytuałów, które łączą daną grupę społeczną oraz pozwalają identyfikować się jej członkom, określają kibiców wspólnotą niewidzialnej religii. Grupy najbardziej radykalne skupione są wokół klubów piłkarskich, a co za tym idzie posiadają związaną z nimi ikonografię: barwy, godło, flagi, gadżety itp. One też odznaczają się największą agresją skierowaną zarówno przeciwko zawodnikom jak i fanom drużyny, z którą właśnie przyszło się zmierzyć ich klubowi. Akty wandalizmu przenoszą się coraz częściej poza stadion, a agresywne występki kibiców nierzadko kończą się bardzo tragicznie. Liczba wyznawców futbolu rośnie przy okazji wielkich imprez typu Mistrzostwa Świata czy Europy. Mecz przestaje być wtedy rywalizacją dwóch jedenastek, staje się symboliczną wojną, w której udział biorą nie tylko zawodnicy na boisku, czy zagorzali kibice futbolu, ale całe społeczeństwa, które w specjalnie zorganizowanych miejscach, klubach czy w domu przed telewizorem utożsamiają się z własną drużyną narodową. Wtedy ujawniają się też, nie okazywane zwykle na co dzień, cechy patriotyczne, wytwarza się niepowtarzalny rodzaj empatii i buduje się, miedzy obcymi, i w innych okolicznościach być może nie mających ze sobą nic wspólnego, ludźmi, magiczne poczucie wspólnoty i jedności. Sport, a w szczególności wygrany mecz, daje także tak rzadką sposobność, do wyrażania dumy narodowej. W ostatnich bowiem latach to rozgrywki sportowe stały się płaszczyzną rywalizacji między państwami. To potrzeba sukcesu, a nie zainteresowanie daną dyscypliną sportu, gromadzi przed telewizorami miliony ludzi.

Ten właśnie fenomen oraz kierunek, w jakim zmierza sport, czyli starannie przygotowanego popkulturowego widowiska medialnego, za którym idą gigantyczne pieniądze, jest od dawna w kręgu zainteresowań artystów i pisarzy. Jedni starają się prześledzić proces, który doprowadził do opisanego wyżej zjawiska, inni starają się spojrzeć za kulisy piłkarskich klubów i obnażyć ich, niewiele mające wspólnego ze szlachetną sportową rywalizacją, metody działania, jeszcze inni starają się sportretować współczesne społeczeństwo w kontekście uczestnictwa w piłkarskich zawodach.

Piłka nożna jest tematem sztuk teatralnych, filmów, utworów literackich i prac plastycznych. W ramach przygotowanego przez nas programu chcielibyśmy przedstawić różne punkty spojrzenia na nią różnych twórców, zarówno te afirmatywne jak i te krytyczne. Projekt obejmuje filmy, spektakl teatralny, prezentacje książek oraz wystawy. Mamy nadzieję, że nasze propozycje będą dla kibiców interesującym uzupełnieniem spektaklu rozgrywającego się na stadionach podczas Mistrzostw Europy 2012.

Renata Kopyto, kurator projektu

.

Program:

Przegląd filmowy – Galeria Domu Norymberskiego

 

piatek, 25.05.2012, godz.19.00
Football under cover

 

Niemcy 2008, 86 min.
reżyseria: Ayat Najafi, David Assmann
scenariusz: Azat Najafi, David Assmann, Corinna Assmann, Valerie Assmann
zdjęcia: Anne Misselwitz, Niclas Reed Middleton
muzyka: Niko Schabel
obsada: Niloofar Basir, Narmila Fathi, Sanna El-Agha
produkcja: Flying Moon Filmproduktion/Berlin
pokazy festiwalowe: Berlin 2008, Tribeca 2008, HotDogs Toronto 2008

W 2006 w Teheranie odbywa się mecz piłkarski pomiędzy dwiema żeńskimi drużynami: narodową kobiecą drużyną Iranu i żeńskim amatorskim zespołem z Berlina. Rozgrywka i przygotowania do niej są okazją do pokazania pozycji kobiety w dwóch społecznych systemach: bliskowschodnim i zachodnim.

sobota, 26.05.2012, godz. 19.00
66/67 – Fairplay war gestern (66/67 - fairplay był wczoraj)

Niemcy 2009, 114 min.
reżyseria: Carsten Ludwig, Jan-Christoph Glaser
scenariusz: Carsten Ludwig
zdjęcia: Ngo The Chau
muzyka: Dirk Dresselhaus
obsada: Fabian Hinrichs, Christoph Bach, Melika Foroutan, Maxim Mehmet, Fahri Oguen Yardim, Bernhard Schütz,
produkcja: Frisbeefilms/Berlin, jetfilm/Berlin, ZDF Das kleine Fernsehspiel/Mainz, ARTE/Strasburg
pokazy festiwalowe: Zurych 2009, Berlin 2010
nagrody: Golden Eye najlepszy film niemieckojęzyczny Zurych 2009

Piłka nożna widziana oczami kibiców, a właściwie grupy agresywnych fanów, dla których rozgrywki sportowe są pretekstem do wyładowania agresji. Film jest też udanym portretem pewnej grupy społecznej: przeciętnych i leniwych konformistów żyjących bez skrupułów na koszt rodziny lub społeczeństwa.

niedziela, 27.05.2012, godz. 19.00
Eine andere Liga (Inna liga)

Niemcy 2006, 110. min.
reżyseria: Buket Alakus
scenariusz: Buket Alakus, Jan Berger
zdjęcia: Bella Halben, muzyka: Ali N. Askin
obsada: Karoline Herfurth, Ken Duken, Thierry van Werveke
produkcja: Wüste Film/Hamburg, ZDF Das kleine Fernsehspiel/Mainz, ARTE/Strasburg
pokazy festiwalowe: Ophüls Festival Saarbrücken 2005, Emden 2005, Hamburg 2005, Monte Carlo 2005, Giffoni 2006
nagrody: Audience Award Saarbrücken 2005, Bernhard Wicki Award najlepszy reżyser Emden 2005, Audience Award Filmkunstmesse Lipsk

Hisoria nastolatki urodzonej w turecko-niemieckiej rodzinie. Osierocona przez zmarłą na raka matkę i wychowywana przez ojca znajduje sens życia w uprawianiu piłki nożnej. Jednak kiedy jest bliska wielkiego sportowego sukcesu, okazuje się, że choroba matki jest dziedziczna, dziewczyna musi iść do szpitala.

poniedziałek, 28.05.2012, godz. 19.00
Jeden dzień w Europie

Niemcy/Hiszpania, 2005, 100 min.
reżyseria: Hannes Stoehr
scenariusz: Hannes Stoehr
zdjęcia: Florian Hoffmeister
muzyka: Florian Appl
obsada: Miguel de Lira, Boris Arquier, Megan Gay, Luidmila Tsvetkova, Florian Lukas, Peter Scherer, Erdal Yildiz, Rachida Brakni
produkcja: moneypenny film Berlin
pokazy festiwalowe: Berlin 2005, Norymberga 2005, Stambuł 2005, Warszawa 2005, Szanghaj 2005, Moskwa 2005, Cinema Jove Walencja 2005, European FF Bruksela 2005, Palic (Serbia) 2005, Montreal 2005, Pusan 2005, Haifa 2005, Hawaii 2005, Sao Paulo 2005, Damaszek 2005, Havana 2005, Rio 2005, Kijów 2005, Hongkong 2006, Philadelphia 2006, Plus Cameraimage 2011.

Cztery epizody w czterech miastach europejskich podczas rozgrywania finału Champions League. Różne życiowe sytuacje, które przydarzyły się będącym w podróży bohaterom tej opowieści, i które wymagają interwencji służb porządkowych. Normalnie nikt nie miałby z tym problemu, ale podczas meczu….

wtorek, 29.05.2012, godz. 19.00
Männer wie wir (Mężczyźni tacy jak my)

Niemcy 2004, 105 min.
reżyseria: Sherry Hormann
scenariusz: Benedikt Gollhardt
zdjęcia: Hanno Lentz
muzyka: Martin Todsharow
obsada: Lisa Maria Potthoff, Dietmar Baer,Saskia Vester, David Rott, Maximilian Brückner, Rolf Zacher
produkcja: Hager Moss Film München
pokazy festiwalowe: Berlin 2005

Wyrzucony z klubu za homoseksualne skłonności bramkarz, buduje nowy zespół złożony z samych gejów, aby wyzwać swoją dawną drużynę na pojedynek.

 

 

 

środa, 30.05.2012, godz. 19.00
Die elf Teufel (Diabelska jedenastka)

Niemcy, 1927, 98 min.
reżyseria: Zoltán Korda
scenariusz: Walter Reisch
zdjęcia: Leopold Kutzleb, Karl Hasselmann, Paul Holzki
muzyka: Pasquale Perris
obsada: Gustav Fröhlich, Evelyn Holt, Lissy Arna, Fritz Alberti, Jack Mylong-Münz, Willi Forst, Harry Nestor
produkcja: Nero-Film, Carl Boese-Film Gmbh

„Diabelska jedenastka” – lekarze, taksówkarze, kelnerzy, nauczyciele – po pracy grają w piłkę nożną w klubie „Linda” pod kierunkiem Tommy'ego. Pewnego dnia pojawia się trener znanej drużyny „International”, który próbuje pozyskać Tommy'ego do swojego zespołu. Ten zamiar udaje mu się dopiero dzięki pięknej Vivian: Tommy ulega jej urokowi i podpisuje kontrakt z „International”. Szybko jednak zdaje sobie sprawę z tego, że został wykorzystany, a kiedy dowiaduje się, że w meczu o mistrzostwo miasta „International” będzie grać z „Lindą”, staje przed trudną decyzją.

 

 

czwartek, 31.05.2012, godz. 19.00
Das Leben ist kein Heimspiel (Życie to nie jest gra na własnym boisku)

Niemcy 2010, 91 min. – film dokumentalny
reżyseria: Frank Marten Pfeiffer, Rouen Rech
scenariusz: Frank Marten Pfeiffer, Rouen Rech
zdjęcia: Frank Marten Pfeiffer
muzyka: André Zacher
obsada: Jochen A. Rothaus, Ingrid Kunkel, Norbert Kunkel
produkcja: Sommerhaus Filmproduktionen
pokazy festiwalowe: Ophüls Festival 2010, „11 mm“ – międzynarodowy festiwal filmu, , piłkarskiego 2010, międzynarodowy festiwal filmu dokumentalnego Monachium 2010, IDFA International Documentary Film Festival Amsterdam 2010, Berlin, 2011
nagrody: „Goldene Elf“ - najlepszy film na „11 mm“ – międzynarodowym festiwalu filmu piłkarskiego 2010

Film opowiada historię awansu do Bundesligi regionalnej drużyny piłkarskiej z trzytysięcznego miasteczka Hoffenheim, z którego wywodzi się bogaty biznesmen. Postanawia wybudować w swoim rodzinnym miejscu nowoczesny stadion piłkarski, a grający tu zespół przekształcić w pierwszoligową drużynę. Reżyserzy filmu towarzyszą temu projektowi od momentu pojawienia się koparek na polach pod Hoffenheim, a jego końcowe zdjęcia dokumentują pojedynek TSG Hoffenheim z Bayern Monachium.

Organizator:

  • Dom Norymberski

 

Partner:

  • Instytut Goethego

 

Projekt wspierany ze środków Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej