FOTOGRAFICY – PORTRETY FILMOWE.
Pokazy w ramach festiwalu Miesiąc Fotografii w Krakowie 2013


Sob., 08.06. + Niedz. 9.06.2013, godz. 19.00
Galeria Domu Norymberskiego

 

Sobota, 08.06.2013, godz. 19.00

Peter Lindbergh – moje życie.
Peter Lindbergh – mein Leben

Niemcy, 2007, 43 Min.,
Scenariusz i reżyseria: Werner Raeune,
Produktion: arte, ZDF

 

Peter Lindbergh, urodził się 23 listopada 1944 roku w Lesznie, dorastał w Duisburgu. Zanim rozpoczął studia na Wydziale Malarstwa w Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Krefeld odbył liczne podróże po Francji, Hiszpanii i Maroku. W 1971 roku porzucił malarstwo i rozpoczął pracę jako asystent fotografa Hansa Luxa w Düsseldorfie. Po przeprowadzce do Paryża w roku 1978 rozpoczął współpracę z magazynami: „Vogue”, „The New Yorker”, „Vanity Fair” i „Rolling Stone”. Lindbergh zyskał międzynarodową sławę w latach 80. dzięki czarno-białym portretom Naomi Campbell, Christy Turlington, Lindy Ewangelisty i Stephanie Seymour, inspirowanymi niemieckim ekspresjonizmem. Począwszy od wystawy w Victoria i Albert Museum w Londynie w 1985 roku jego fotografie pokazywane są w najważniejszych światowych galeriach i muzeach. Wystawa Image of Women, którą zaprezentowała berlińska galeria Hamburger Bahnhof, trafiła później do Mediolanu, Rzymu, Wiednia i Muzeum Puszkina w Moskwie. W roku 2009 ekspozycję zatytułowaną Models als Muse przygotowało Metropolitan Museum of Art. w Nowym Jorku.

Peter Lindbergh jest także autorem wielu słynnych kampanii reklamowych, między innymi dla Guerlaina, Lancome, Gorgio Armaniego i Calvina Kleina. Fotograf zrealizował również filmy dokumentalne Models-the film, Inner Voices. Pina Bausch – Der Fensterputzer oraz Everywhere At Once z udziałem Jeanne Moreau. Jest dwukrotnym laureatem nagrody International Fashion Award przyznawanej najlepszemu fotografowi (1995 i 1997).

Od 1990 roku Werner Raeune obserwuje z kamerą Petera Lindbergha podczas pracy, m.in. przy sesjach zdjęciowych słynnych modelek: Nadji Auermann, Lindy Evangelisty czy Claudii Schiffer. Fotograf opowiada o początkach swojej pracy, o tym, co interesuje go w kobietach i jak na przestrzeni lat zmieniało się jego postrzeganie kobiecej urody.

 

Rankin – Show Off
Niemcy, 35 min
Reżyseria: Ralph Goertz
Produkcja: Institut für Kunstdokumentation und Szenografie we współpracy z NRW-Forum Dusseldorf

Johan Rankin Waddell, znany pod artystycznym pseudonimem Rankin, wybitny brytyjski fotografik, urodził się w 1966 roku w miejscowości Paisley niedaleko Glasgow. Początkowo studiował ekonomikę przedsiębiorstwa na politechnice w Brighton, którą w wieku 21 lat porzucił dla fotografii i studiów w londyńskim College of Communication.

W 1991r. wraz z kolegą Jeffersonem Hack założyli magazyn „Dazed and Confused”, który stał się później jednym z ważniejszych pism dotyczących mody i stylu życia. Czasopismo było także trampoliną dla wielu znanych projektantów oraz umożliwiło karierę całej nowej generacji fotografików. Rankin współpracował też z innymi magazynami poświęconymi modzie jak „Vogue” czy „Harpers Bazar”. Jego styl charakteryzują dynamiczne, intymne, dowcipne i nieoczywiste portrety, robione z niezwykłym wyczuciem, które odzwierciedlają również charakter uchwyconych na zdjęciach osób. A należą do nich zarówno politycy jak Tony Blair, gwiazdy filmowe jak Keira Knightley, Cate Blanchett czy Leonardo do Caprio, gwiazdy muzyki pop jak Madonna, Björk, David Bowie czy The Rolling Stones, jak i oczywiście modelki: Kate Moss, Heidi Klum, Claudia Schiffer i Naomi Campbell.

Rankin obok fotografii zajmuje się także filmem. Kręci filmy fabularne, reklamowe i klipy muzyczne m.in. dla Nelly Furtado i The Enemy. Z pasją wydaje też kolejne magazyny i książki. Ostatnia zatytułowana Beautifull dedykowana jest najsłynniejszym kobietom świata. Ostatnia jego wystawa pod nazwą Show off miała miejsce na przełomie roku 2012/2013 w NRW-Forum w Düsseldorfie.

 

 

Niedziela, 09.06.2013, godz, 19.00

 

Albert Watson – Retrospektywa
Albert Watson - Retrospetive

Niemcy, 30 min
Reżyseria: Ralph Goertz
Produkcja: Institut für Kunstdokumentation und Szenografie we współpracy z NRW-Forum Düsseldorf oraz Aaronem Watsonem, Wernerem Lippertem i Wernerem Raeune.

Albert Watson urodził się w 1942 roku w Edynburgu w Szkocji. Studiował projektowanie graficzne w Dundee, następnie podjął studia filmowe w Royal College of Art w Londynie. W roku 1970 wyjechał do Stanów Zjednoczonych, gdzie rozpoczął pracę jako fotograf. Jest autorem zdjęć wielu znanych postaci filmu, sztuki, sceny muzycznej i świata mody m.in. Sade, Mikcka Jaggera, Alfreda Hitchcocka, Clinta Estwooda, Jacka Nicholsona, Kate Moss czy Naomi Campbell. Wykonał ponad 100 okładek do prestiżowych magazynów, zrealizował 200 filmów reklamowych, projektował również plakaty filmowe ( Kill Bill, Kod Leonarda da Vinci). Na początku lat 90. zyskał sławę jak fotograf mody, także dzięki kampaniom reklamowym dla takich marek jak Prada czy Chanel. Pozwoliło mu to na realizację własnych projektów, odpowiadających jego zainteresowaniom. Podczas licznych podróży od Marrakeszu do Las Vegas fotografuje zarówno zwykłą codzienność mieszkańców dużych metropolii, jak i starania prostych ludzi o przetrwanie w krajach ubogich lub rozwijających się. Jego zdjęcia były wystawiane na całym świecie, również w tak ważnych salach ekspozycyjnych jak Metropolitan Museum of Art. w Nowym Jorku czy National Portrait Galery w Londynie. Ostatnia wystawa, zatytułowana „Visions feat. Cotton made in Africa" miała miejsce w Haus der Photographie w Hamburgu. Jest uznawany za ikonę fotografii a branżowy magazyn „Photo District News” zaliczył go 20 najbardziej wpływowych fotografów wszechczasów. Watson opublikował także kilka książek, wśród których znajdują się: wielokrotnie nagradzany debiut Cyclops (1994), Marok (1998), UFO i Strip Serach (2010).

 

Robert Mapplethorpe – Shapes

Niemcy, 2011, 40 min
Reżyseria: Ralph Goertz
Produkcja: Institut für Kunstdokumentation und Szenografie we współpracy z NRW-Forum Düsseldorf i Mapplethorpe Fundation New York.

Robert Mapplethorpe urodził się w 1946 roku. Studiował w Instytucie Pratt w Nowym Jorku uzyskując tytuł Bachelor of Fine Arts. Pierwsze zdjęcia zaczął robić w latach 70. przy pomocy polaroidu, fotografując przede wszystkim znajomych i przyjaciół. W tym gronie była późniejsza gwiazda amerykańskiej sceny muzycznej, Patti Smith, wielokrotnie portretowana przez Mapplethorpe. Był on także autorem okładki do jej debiutanckiego albumu Horses.

W roku 1973 odbyła się jego pierwsza indywidualna wystawa w Light Gallery w Nowym Jorku. Zwykle pracował w studio wykonując starannie skomponowane portrety i akty, przypominające klasyczną rzeźbę. Wśród jego modeli znaleźli się m.in. Andy Warhol, Richard Gere, Peter Gabriel i Grace Jones. Na początku lat 90. postała seria Portfolio X, która zaprezentowana została na wystawie zatytułowanej The Perfect Moment, i która sprowokowała publiczną debatę. Wzbudzające kontrowersje męskie akty wywołały protesty konserwatystów przeciwstawiających się finansowania tego typu projektów ze środków publicznych. Krytyką odnoszącą się z kolei do erotycznych fotografii czarnoskórych mężczyzn była praca Glenn Ligon, amerykańskiej artystki zarzucającej fotografiom Mapplethorpe rasistowskie podteksty.

Artysta fotografował także martwą naturę, przede wszystkim kwiaty. Jego fotografie pokazywane były w największych muzeach i galeriach świata: Musée d'Art Moderne de la Ville de Paris, Paryż; Galleria dell'Accademia, Florencja; Whitney Museum of American Art, Nowy Jork; J. Paul Getty Museum at the Getty Center, Los Angeles; Forma Foundation for Photography, Mediolan; Onassis Cultural Centre, Ateny; Ludwig Museum, Budapeszt, a także na wystawie dokumenta 6 w Kassel. Przed śmiercią (zmarł na AIDS w 1989 roku) założył fundację swojego imienia, która zajmuje się jego artystyczną spuścizną oraz zbiera fundusze na badania naukowe wspierające walkę z HIV i AIDS.

UWAGA! Film przeznaczony jest tylko dla widzów dorosłych.

 

WSTĘP NA WSZYSTKIE POKAZY JEST WOLNY

 

Organizatorzy:

  • Dom Norymberski
  • Miesiąc Fotografii

 

Partnerzy:

  • ZDF
  • Institut für Kunstdokumentation und Szenografie