SZTUKA WSPÓŁCZESNA W OBRAZIE FILMOWYM.

David Hockney: A Bigger Picture

Film dokumentalny

 

Wielka Brytania, 2009, 60 min.
Reżyseria: Bruno Wollheim
Produkcja: Coluga Picture dla BBC
Koprodukcja: SF, Anita Hugi, SWR, ARTE

 

Wtorek, 28.05.2013, godz. 19.00
Akademia Sztuk Pięknych, Kraków, pl. Matejki 13, sala 104.

David Hockney, brytyjski artysta urodził się w 1937 roku w Bradford. W 1962 roku ukończył Royal College of Art w Londynie. Po studiach wyjechał do Stanów Zjednoczonych, gdzie w Los Angeles poznał Henry’ego Geldzahlera, kustosza zbiorów sztuki 20. wieku w Metropolitan Muzeum w Nowym Jorku. Ta długoletnia znajomość była dla malarza nie tylko źródłem inspiracji, ale też bardzo dużym wsparciem w jego twórczej działalności. Lata 1968 – 1975 to okres podróży pomiędzy Kalifornią a Londynem i Paryżem. Sławę przynoszą Hockneyowi obrazy z serii „Swimmingpool”, w których autor - niczym kronikarz –portretuje kalifornijski styl życia w tamtych czasach. Obok basenu, który jest zwykle centralnym tematem tych płócien, malarz umieszcza sylwetki swoich przyjaciół, kolekcjonerów, czy mecenasów sztuki. Od połowy lat 70. Hockney pracuje także jako scenograf m.in. dla Metropolitan Opery i Eye and Ear Theatre w Nowym Jorku, Los Angeles Musik Center Opera oraz Royal Opera Mouse w Londynie.

W tym samym czasie rozpoczyna wykonywanie fotokolaży oraz niezliczonej ilości polaroidów, a pod koniec lat 80. eksperymentuje z nowymi mediami, tworząc barwne druki oraz grafikę komputerową. Po powrocie z Los Angeles do Anglii osiadł w East Yorkshire, a tamtejszy wiejski krajobraz stał się tematem jego obrazów i filmów. Otaczającą go naturę artysta przekłada na wielkoformatowe obrazy emanujące baśniową, bogatą w ornamenty scenerią, która oszałamia widza bogactwem barw. Uprawiając klasyczne malarstwo Hockney tworzy swoje obrazy także za pomocą najnowszej dostępnej techniki, jaką oferuje Smartphon czy iPad. Jego krajobrazy na płótnach i różnego rodzaju ekranach można było oglądać podczas ubiegłorocznej wystawy będącej efektem współpracy trzech instytucji: Rogal Academy of Art. w Londynie, Museum Ludwiga w Kolonii oraz Guggenheim Museum w Bilbao.

Portret Davida Hockneya zrealizowany przez Brunona Wollheima powstał na zlecenie telewizji BBC. Film otrzymał nagrodę dla najlepszego filmu podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmów o Sztuce w Montrealu, był też nominowany do Nagrody Emmy w kategorii filmów dokumentalnych o sztuce.

Film z napisami w językach: niemieckim, francuskim, włoskim i hiszpańskim można kupic za pośrednictwem portalu amazon:
www.amazon.co.uk/David-Hockney-A-Bigger-Picture

Organizatorzy:

  • Dom Norymberski
  • Akademia Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie