FOTOGRAFICY – PORTRETY FILMOWE

Pokazy w ramach festiwalu Miesiąc Fotografii w Krakowie 2014
 Galeria Domu Norymberskiego, Kraków, ul. Skałeczna 2

Czwartek, 12.06.2014, godz. 19.00

Spotkanie z Sebastião Salado
Meeting Sebastião Salgado

Brazylia, 2008, 75 min.
Reżyseria: Betse de Paula
Produkcja: Aurora Cinematográfica, Rio Filme, Canal Brasil.

Sebastião Salgado urodził się w 1944 roku w w Aimorés w Brazylii. Ukończył studia ekonomiczne w São Paulo. Fotografią zaczął zajmować się w wieku 26 lat. Pierwsze zdjęcia, jeszcze prywatne, zaczął robić na misjach w Afryce, gdzie pracował jako ekonomista. Bieda i ludzkie nieszcęście wywarły na nim tak duże wrażenie, że podjął wspólpracę z europejską i afrykańską sekcją World Church Society, gdzie przez kilka lat pracował nad projektem „Migracje”. W 1973 roku zdecydował się porzucić karierę ekonomisty i zaczął zawodowo uprawiać fotografię. Początkowo podjął współpracę z agencjami Sygma i Gamma. W 1980 roku przyjęto go do agencji Magnum. W 1994 roku wraz z żoną Lélią Wanick założył swoją własną agencję w Paryżu,  Amazonas Images.

Sebastião Salgado jest nazywany „fotografem rynsztoków“, koncentruje się w swoich pracach przede wszystkim na ludzkiej biedzie i społecznych tragediach. W swoich czarno-białych fotografiach zatrzymuje ponury, brudny świat oraz ludzkie cierpienie. Salgado jest laureatem Nagrody Fundacji Erny i Victora Hasselblad (1989), otrzymał też Order Zasługi dla kultury (1998) oraz Nagrodę Księcia Austrii (1998)

Jego prace były prezentowane, m.in. w The National Museum of Modern Art w Tokio, Museum für Moderne Kunst, San Francisco Museum of Modern Art, New York Museum of Modern Art, Centre Pompidou.

Piatek, 13.06.2104, godz. 19.00

Sophie Calle, bez tytulu
Sophie Calle, Sans titre

Francja, 2012, 52 min.
Reżyseria : Victoria Clay-Mendoza
Produkcja : Folamour Produktions

Sophie Calle urodziła się w 1953 roku w Paryżu. Jest artystką konceptualną, związaną zarówno z fotografią, instalacją jak i performancem. Jej ojciec był kolekcjonerem sztuki pop-art, co pozwalało jej obcować ze sztuką od dziecka. Calle po zakończeniu nauki wyruszyła w siedmioletnią podróż po Europie, to właśnie dzięki tej podróży zainteresowała się fotografią. W 1979 roku powróciła do Paryża i tam kontynuowała pracę.

Jej pierwsze projekty podejmowały temat śledzenia i bycia śledzonym. Miał to być sposób na odnalezienie się w wyobcowanym mieście. Calle w swoich pracach nawiązuje do dyskursu tworzenia tożsamości, często manipuląc sytuacjami i wcielając się w różne postaci. Głównym tematem jej twórczośći są relacje międzyludzkie, odkrywanie granic poznania i intymności. Jej prace były prezentowane, m.in. w Tate Gallery, Centre Pompidou, The Metropolitan Museum of Art w Nowym Jorku.