FOTOGRAFICY – PORTRETY FILMOWE
Pokazy w ramach festiwalu
Miesiąc Fotografii w Krakowie 2017
Galeria Domu Norymberskiego


22.05.2017, godz. 19.00

Don´t blink Robert Frank


USA, 2015, 82 min.
film dokumentalny

Reżyseria: Laura Israel
Producent: Melinda Shopsin, Laura Israel, Ruth Waldburger
Dystrybucja: VEGA Distribution

Robert Frank urodził się 9.11.1924 roku w Zurychu, w zamożnej żydowskiej rodzinie. W wieku 20 lat wyruszył do Ameryki, a efektem tej podróży był album Peru. Po powrocie do Europy wybrał się do Anglii i Walii. Z fotografii wykonanych w tych krajach powstała kolejna publikacja pt. Black White and Things. W 1953 roku ponownie wyprawił się na drugą półkulę. W Nowym Jorku rozpoczął współpracę ze znanymi domami mody i czasopismami, m.in. „McCall’s”, „Vogue”, „Fortune”. Jego najważniejszym projektem artystycznym, będącym owocem trzyletniej podróży po Stanach Zjednoczonych, był album The Americans, w którym sportretował wszystkie warstwy amerykańskiego społeczeństwa, obalając mit Ameryki, jako ziemi obiecanej. Spośród 28.000 zdjęć 83 weszło do publikacji, która wpłynęła na historię fotografii. Wstęp do niej napisał Jack Kerouac, jeden z twórców Beat Generation.

Po wydaniu The Americans Frank przeniósł swoje zainteresowane na film. Nakręcił ponad 30 eksperymentalnych i dokumentalnych obrazów. W latach 70. XX w. wrócił do fotografii, zmieniając jednak swój styl z dokumentacyjnego, na bardziej abstrakcyjny i eksperymentalny. Z tego okresu pochodzi jego album The Lines of My Hand stanowiący rodzaj fotograficznej autobiografii artysty.

 

 

23.05.2017, godz. 19.00

Guest Cindy Sherman


USA, 2008, 88 min.
film dokumentalny

Reżyseria: Tom Donahue, Paul Hasegawa-Overacker
Z udziałem m.in.: Cindy Sherman, John Waters, Eric Bogosian
Dystrybucja: Christopher Trela, TrelaMedia,

Cindy Sherman – urodziła się 19 stycznia 1954 roku w New Jersey. Ukończyła Wydział Sztuki na State University of New York w Buffalo. Od 1976 roku mieszka w Nowym Jorku.

Poprzez swoje fotografie, będące inscenizowanymi autoportretami, spiera się z normami społecznymi i przyzwyczajeniami kulturowymi, ze schematami dotyczącymi damsko-męskich relacji i wizerunkiem ciała w kulturze popularnej. Jej najbardziej znany cykl fotograficzny to Untitled Film Stills (1977-1980), 70 czarno-białych zdjęć w niewielkim formacie, będących obecnie w zbiorach MOMA, które ukazują artystkę odgrywającą fikcyjne sceny z hollywoodzkich filmów z lat 40. i 50. Kolejna prace Sherman to serie: Fashion Photos (1988-1990), w której rozprawia się ze stereotypami kobiecości, Disaster (1985-1989) gdzie głównym tematem jest obraz ciała oraz Clowns (2004) wykorzystującym motyw maski i kostiumu. Sherman należy do najbardziej cenionych współczesnych artystek, jej prace, sprzedawane w najbardziej znanych domach aukcyjnych, osiągają ceny idące w miliony dolarów. W Europie odbyło się kilka wystaw m.in. w Baden-Baden, Edynburgu, Berlinie i Zurychu.

 

 

24.05.2017, godz. 19.00

Robert Doisneau. Le révolté du merveilleux


Francja, 2015, 77 min.
Film dokumentalny

Buch und Regie: Clémentine Deroudille,
Produktion: Day For Night Productions, arte France
Robert Doisneau urodził się 14.04.1912 roku. Ukończył studia w École Estienne w Paryżu. W czasie II wojny był fotografem Résistance, a później dokumentował wyzwolenie Paryża

W latach 1949-1952 pracował dla magazynów : „Vogue”, „Life”, „Paris Math”, „Réalités”, „Point de Vue” i „Regards”. Portretował tak znane osoby jak : Pablo Picasso, Fernand Léger, Georges Braque czy Orson Welles. Sławę przyniosły mu zdjęcia z życia paryskiej ulicy, a w szczególności fotografia całującej się przed ratuszem pary. Ujęcie stało się symbolem Paryża jako miasta miłości i weszło do historii fotografii. Prace Roberta Doisneau znajdują się w zbiorach m.in. w paryskiego Musée National d’Art Moderne, nowojorskiego Museum of Modern Art czy londyńskiego Victoria and Albert Museum. Na przełomie 2016 i 2017 roku jego wystawę retrospektywną prezentował berliński Martin Gropius Bau. Artysta zmarł w Paryżu 1.04.1994 roku.