Thalias Kompagnons - Ensemble KONTRASTE - Tafelhalle Norymberga - Występ gościnny z Norymbergi.

CZARODZIEJSKI FLET - WYZWANIE
wg Wolfganga Amadeusza Mozarta i Emanuela Schikanedera
Niedziela, 27.05.2007, godz. 19.00, Teatr im. Juliusza Słowackiego

Prasa >>

koncepcja i reżyseria: Thalias Kompagnons (Jörg Schlachter, Joachim Torbahn, Tristan Vogt)
scenografia, projekty lalek: Joachim Torbahn
opracowanie muzyczne: Marcus Maria Reißenberger

Występują:
Daniel Gloger (kontratenor) - Joachim Torbahn, Tristan Vogt (lalki) - zespół Ensemble KONTRASTE

Rok 2006 był rokiem Mozarta. Opery wybitnego kompozytora znalazły się w repertuarach prawie wszystkich teatrów muzycznych. Ale nie tylko te, również małe, nieinstytucjonalne zespoły, na co dzień parające się zupełnie innymi gatunkami teatralnymi, sięgnęły do spuścizny Mozarta. Tak było w przypadku znanego norymberskiego teatru lalkowego Thalias-Kompagnions (dawniej Tristans-Kompagnions).

Twórcy spektaklu realizując swoje przedstawienie postanowili wrócić do pierwotnej formy opery jaką był "Czarodziejski flet", a mianowicie do opery balladowej wywodzącej się z Francji i noszącej tam nazwę wodewilu. Librettem opery jest baśń z wszystkimi charakterystycznymi dla niej postaciami, dlatego też pomysł, aby dzieje Tamina, Paminy, Królowej Nocy i Sarastra opowiadały lalki odpowiada charakterowi mozartowskiego dzieła i przeciwstawia się powszechnie przyjętej interpretacji, jakoby "Czarodziejski flet" był operą masońską. Za pomocą tekstów operowych arii oraz dialogów słownych poznajemy historię, która jest metaforą współczesnych relacji międzyludzkich. Dobrotliwy, ale trochę naiwny książę Tamino, niosąc pomoc swojej ukochanej Paminie, skonfrontowany zostaje z dwiema wpływowymi postaciami: żądną władzy Królową Nocy i demagogicznym czarodziejem Sarastrem. Wypełniając wszystkie stawiane mu zadania osiąga swój cel, ale niestety nie zostaje bohaterem.

Forma teatru lalkowego nie oznacza jednak, że spektakl adresowany jest do dzieci. Bajkowa historia Mozarta opowiedziana jest przez twórców spektaklu z przymrużeniem oka, humorem i wdziękiem. W swojej inscenizacji autorzy z jednej strony nawiązują do dawnych tradycji teatru lalkowego, z drugiej zaś wykorzystują wszystkie nowoczesne środki teatralne jak wielkoformatowe projekcje wideo, czy przenoszenie akcji w różne miejsca za pomocą kamery. Pierwszoplanową rolę w przedstawieniu, obok lalek przypominających figury z obrazów Paula Klee, odgrywa zespół EnsambleKONTRASTE i wybitny solista, kontratenor Daniel Gloger. Ogromna, bardzo rzadko spotykana skala głosu, umożliwia mu wykonanie wszystkich operowych arii: od Paminy (sopran) do Sarastra (bas).

Zarówno publiczność w Norymberdze jak i niemieccy krytycy przyjęli tę niecodzienną realizację "Czarodziejskiego fletu" entuzjastycznie. Prasa była zgodna, że rzadko spotyka się inscenizacje teatralne, które byłyby tak wyrafinowane, bogate w doskonałe pomysły sceniczne, zaskakujące ogromną kreatywnością, a jednocześnie zrealizowane zostały z taką lekkością i dowcipem. Spektakl zaproszony został do udziału w jednym z najważniejszych festiwali teatralnych w Europie: Wiener Festwochen w Wiedniu. W jego ubiegłorocznej edycji swoją wersję "Czarodziejskiego fletu" zaprezentował tam wybitny krakowski reżyser Krystian Lupa.

WYKONAWCY:

Teatr Thalias Kompagnons powstał w Norymberdze w 1990 roku pod nazwą "Tristan Kompagnions". Zespół tworzą dwie osoby: Joachim Torbahn und Tristan Vogt.

Joachim Torbahn studiował malarstwo w Wiedniu, a od 1986 roku jest scenografem, aktorem, reżyserem, a także autorem projektów i wykonawcą lalek. Oprócz własnego teatru współpracuje z licznymi scenami w Niemczech m.in. Państwową Opera w Stuttgarcie, Theater Essen, Volkstheater w Monachium, Opera w Heidelbergu oraz jako reżyser i wykładowca z Wyższą Szkołą Teatralna Ernsta Buscha w Berlinie.

Tristan Vogt studiował germanistykę , a od 1990 roku jest zawodowym lalkarzem i reżyserem. W jego pracy artystycznej widoczne są wpływy studiów w Wyższej Szkole Teatralnej Ernsta Buscha w Berlinie, gdzie obecnie także wykłada.

Zespół ensemble KONTRASTE został założony w 1990 roku. Zmienny skład zespołu umożliwia mu prace nad różnorodnymi, zarówno jeśli chodzi o gatunek jak i stylistykę, utworami muzyki kameralnej. Członkowie zespołu starają się zawsze tworzyć interesujące programy koncertowe, w których udanie łączą muzykę stara i współczesną. Ensemble KONTRASTE jest laureatem Nagrody Wolframa von Eschenbacha (1999), Nagrody Fundacji Kulturalnej Ernsta von Simensa oraz Nagrody Kultury Mista Norymberga. Zespół współpracuje z wieloma niemieckimi rozgłośniami radiowymi oraz teatrami oraz wybitnymi solistami jak: Anke Wondung, Christoph Pregardien, Salome Kammer.

Marcus Maria Reißenberger, kompozytor i aranżer. Urodził się w 1962 roku w Coburgu. Studiował kompozycję w Wyższej Szkole Muzycznej w Würzburgu w klasie profesorów: Bertolda Hummela i Heima Winbecka.

Daniel Gloger, absolwent klasy śpiewu w Wyższej Szkoły Muzycznej w Karlsruhe. Specjalizuje się w muzyce współczesnej, współtwórca m.in. Festiwalu Nowej Muzyki Eclat w Stuttgarcie i Schwetzinger Festspiele. Od ponad 10 lat koncertuje z zespołem Neue Vockalsolisten Stuttgart, z którym występował na wszystkich ważnych festiwalach muzyki współczesnej w Europie

Organizatorzy:

Dom Norymberski, Opera Krakowska, Teatr im. Juliusza Słowackiego, Instytut Goethego

Projekt jest wspierany przez:
Fundację Współpracy Polsko-Niemieckiej, Miasto Norymberga, Miasto Kraków