Promocja książki Sercątko i spotkanie z Hertą Müller
prowadzenie Adam Wiedemann; 25.10. 2003, godz. 18.30
Bunkier Sztuki, Kraków, pl. Szczepański 3a

 

Herta Müller ‘Sercątko’

„Bohaterowie ‘Sercątka’ to grupa przyjaciół piszących wiersze, czytających przeszmuglowane z Niemiec książki, wysyłających za granicę spisy i zdjęcia osób zamordowanych lub aresztowanych. […] Śmierć jest w tej książce wszechobecna. Czai się w pozornie niewinnych słowach: ’Dziś nie mogę jeszcze wyobrazić sobie grobu. Jedynie pasek, okno, orzech i stryczek’. […] Jedyna osobą, do której śmierć nie chce przybyć, jest dyktator. Nie pomagają plotki o jego kolejnej nieuleczalnej chorobie powtarzane tak gorliwie, jakby już one same zawierały śmiertelny wirus. […]
Müller opowiada o codzienności totalitaryzmu, stwarzając niezwykle sugestywny język zbliżony do magicznego realizmu, stanowiący jego specjalną odmianę pozbawiona niewinności i wszelkich złudzeń łagodzących ból. Ta książka rani, pokazuje otchłanie ukryte w zwykłych słowach, gestach i otaczających nas rzeczach. I wzywa do patrzenia, myslenia, dawania świadectwa.” – tak o książce Herty Müller pisała w swojej recenzji w Tygodniku Powszechnym Katarzyna Leszczyńska.
 
Herta Müller urodziła się w 1953 r. w Nitzkydorf w Rumunii, w latach 1972-1976 studiowała germanistykę i romanistykę na Uniwersytecie w Timişoarze. Początkowo pracowała jako tłumaczka i nauczycielka języka niemieckiego. Po odmowie współpracy z tajnymi służbami została zwolniona z posady w szkole i objęta zakazem podejmowania pracy oraz publikacji. W 1987 roku wyemigrowała do republiki Federalnej Niemiec; obecnie mieszka w Berlinie.

Herta Müller należy do czołowych postaci współczesnej literatury niemieckiej; jest członkiem Niemieckiej Akademii Języka i Poezji. Zdobyła tez wiele prestiżowych nagród literackich, m.in. Nagrodę im. Kleista, Europejską nagrodę Literacką Aristeon, International IMPAS Dublin Literały Award oraz Nagrodę im. Kafki. Jej książki zostały przetłumaczone na ponad dwadzieścia języków.

Uznanie przyniosła jej wydana w 1984 r. powieść Niederungen. Kolejne książki to: Reisende auf einem Bein (1989), Der Fuchs war damals schon ein Jäger (1992), Der Wächter nimmt seinen Kamm (1993), Herztier (Sercątko) (1994), Hunger und Seide (1995), Heute wär ich mir lieber nicht begegnet (Dzisiaj lepiej byłoby nie spotkać siebie, ukaże się nakładem Wydawnictwa Czarne w 2004 r.) (1997), Der fremde Blick oder das Leben ist ein Furtz in der Laterne (1999), Im Haarknoten wohnt eine Dame (2000).

ORGANIZATORZY:

Dom Norymberski

Wydawnictwo "Czarne"

Bunkier Sztuki