Czwartek, 06.03.2008, godz. 18.00, Radio Kraków Studio S5, Kraków, Al. Słowackiego 22

„W. G. Sebald. Emigrant“

Pokaz filmu dokumentalnego w reżyserii Thomasa Honickela i dyskusja o życiu i twórczości W.G. Sebalda, w której udział wezmą: Thomas Honickel, Małgorzata Łukasiewicz, Adam Zagajewski oraz Tomasz Fiałkowski.

W listopadzie ubiegłego roku telewizja niemiecka Bayerischer Rundfunk wyemitowała znakomity dokument Thomasa Honickela poświęcony niemieckiemu pisarzowi W.G. Sebaldowi. Reżyser odwiedza wszystkie ważnie dla pisarza miejsca: rodzinną miejscowość w Allgäu, miasteczko, w którym chodził do szkoły, potem uniwersytety we Freiburgu i Fryburgu, na których studiował, wreszcie Manchester i Norwich w Anglii, gdzie wyemigrował i gdzie pracował na tamtejszych uniwersytetach. O Sebaldzie przed kamerą opowiadają jego bliscy, dawni szkolni koledzy i nauczyciele, przyjaciele, bohaterowie jego książek, a także wybitni niemieccy oraz angielscy intelektualiści i krytycy literaccy. Z wypowiedzi tych wyłania się interesujący portret pisarza, tłumacza, badacza literatury i najnowszej historii, która odegrała tak ogromną rolę w jego twórczości.

Winfried Georg Maximilian Sebald urodził się 18 maja 1944 raku w miejscowości Wertach w regionie Allgäu położonym w południowo-zachodniej Bawarii. W 1963 roku rozpoczął studia germanistyczne na uniwersytecie we Freiburgu, w 1966 przenosi się do Fryburga, gdzie kończy studia licencjackie a następnie emigruje do Anglii. W latach 1966 – 68 pracuje jako lektor na Uniwersytecie Manchester, kończąc jednocześnie studia magisterskie. W 1970 roku przenosi się na University of East Anglia w Norwich. Po obronie pracy doktorskiej przez rok pracuje w Instytucie Goethego w Monachium, po czym ponownie wyjeżdża do Anglii. Podejmuje pracę na Wydziale Literatury Europejskiej na University of East Anglia w Norwich, gdzie w 1989 roku powstaje Brytyjskie Centrum Tłumaczeń Literackich. Sebald zginął 14 grudnia 2001 roku w wypadku samochodowym. W Polsce ukazały się trzy jego książki: Czuję Zawrót głowy (Wydawnictwo Literackie), Wyjechali (2005) i Austerlitz (2007) (Wydawnictwo W.A.B.). Poza tym Sebald napisał: Nach der Natur (1988), Die Ringe des Saturn (1995) i wydaną pośmiertnie w 2003 roku, niedokończoną książkę Campo Santo. Był też autorem prac literaturoznawczych i słuchowisk radiowych. Jego twórczość została uhonorowana wieloma nagrodami m.in. Berlińską Nagrodą Literacką oraz Medalem Johannesa Bobrowskiego, nagrodą Literatur Nord, nagrodą im. Heinricha Bölla, Nagrodą im. Heinricha Heinego przyznaną przez Miasto Düsseldorf oraz, przyznaną już po śmierci, nagrodą National Book Critics Circle. Sebald wymieniany był też wśród kandydatów do Literackiej Nagrody Nobla.

 

Organizatorzy:

  • Dom Norymberski
  • Radio Kraków Małopolska

Partnerzy:

  • Wydawnictwo W.A.B.
 

Partnerzy medialni:

  • Polskie Radio Program 2


Książka „Die Ausgewanderten” ukazała się
dzięki wsparciu Programu Promocji Przekładów Goethe-Institut.