Koncert grupy BOXGALOPP w składzie:

Christoph Lambertz – klarnet, dudy
Andreas Richter – klarnet, dudy
David Saam – akordeon

w ramach: OKTOBERFEST 2010


25.09.2010, Goethe-Institut, Kraków, Rynek Główny 20

 

Oktoberfest to nazwa niemieckich dożynek chmielowych, które corocznie odbywają sie w Monachium na przełomie września i października. Popularne w Bawarii festyny zwane Oktoberfestem sięgają początków XIX wieku. Ich celem było zużycie piwa z mijającego sezonu browarniczego, zanim rozpoczęto warzyć nowe. Ponieważ można to było robić zgodnie z prawem tylko od 29 września do 23 kwietnia, stad święto piwa przypadało na przełom września i października. Zapoczątkował je, zorganizowany poza murami miasta, festyn z okazji ślubu bawarskiego księcia Ludwika, późniejszego króla Bawaii i jego wybranki księżniczki Therese von Sachsen-Hildburghausen, który odbył się 12 października1810 roku. Ponieważ książę Ludwik pasjonował się antykiem zabawa miała charakter zawodów sportowych w stylu starożytnych igrzysk olimpijskich. Impreza spotkała się z tak ogromnym zainteresowaniem mieszkańców miasta, że dwór królewski zadecydował o powtórzeniu festynu rok później o tej samej porze i tak zrodziła się tradycja monachijskiego Oktoberfestu.

 

Obecnie święto piwa to także wielki turystyczny jarmark, na który z całego świata zjeżdżają amatorzy piwa i bawarskich specjałów. W rozstawionych, jak przez 200 laty, na Theresienwiese namiotach spożywa się około 5 milionów litrów piwa rocznie, a biesiadnikom towarzyszą występy folklorystycznych zespołów muzycznych.

 

Coraz częściej, obok grup grających tradycyjna muzykę w tradycyjnych strojach, pojawiają się zespoły, dla których muzyka ludowa jest inspiracją dla ich własnej oryginalnej twórczości. Takimi muzykami są członkowie grupy Boxgalopp, którą skupia stworzony przez młodych etnomuzykologów ruch Antistadl, co na język polski można przetłumaczyć jako „Antykapela”. Mottem ich twórczości jest hasło: „Volxmusik ist Rock’n’Roll” (Muzyka ludowa to Rock’n’Roll”). Obok nowocześnie zaaranżowanych tradycyjnych utworów bawarskich czy frankońskich grają także muzykę etniczną z całego świata, a ich głównych celem jest nie tylko propagowanie tradycji muzycznej własnego regionu czy prezentacje innych, porywających rytmów folklorystycznych wywodzących się z innych kultur, ale przede wszystkim łączenie słuchaczy, budowanie mostów międzykulturowych i międzypokoleniowych. Pomaga im w tym perfekcyjne opanowanie instrumentów i pasja z jąka muzykują, a także wykształcenie w dziedzinie muzykologii etnicznej.

 

 

Organizatorzy:

  • Dom Norymberski
  • Instytut Goethego
  • Konsulat Generalny Republiki Federalnej Niemiec
  • Polsko-Niemiecka Izba Przemysłowo Handlowa
  • Roedl & Partner

 

Wstęp na krakowski Oktoberfest tylko za zaproszeniami