SZTUKA WSPÓŁCZESNA W OBRAZIE FILMOWYM


Ich. Immendorff. Film dokumentalny

 

Niemcy, 1993, 98. min.
Reżyseria: Nicola Graef
Zdjęcia: Alexander Rott
Muzyka: George Kochbeck
Produkcja: Lona.mediaw kooprodukcji z WDR Kolonia.


Wtorek, 11.12.2012, godz. 19.00
Akademia Sztuk Pięknych, Kraków, pl. Matejki 13, sala 104.

 

Jörg Immendorff urodził się w 1945 roku w Bleckede. Studia artystyczne rozpoczął w Akademii Sztuk Pięknych w Düsseldorfie na wydziale scenografii. Wkrótce przeniósł się do klasy Josepha Beuysa. Pod wpływem swojego nauczyciela zaczyna pisać liczne manifesty oraz inicjować szereg akcji zarówno artystycznych, jak i politycznych. Do najbardziej znanych należy projekt „Lidl”, który realizowany był w latach 1968-70 i który traktowany był jak lewicowe skrzydło ruchu Fluxus. W latach 80. rozpoczyna pracę nad swoim najsłynniejszym cyklem obrazów zatytułowanym „Café Deutschland”. Obok malarstwa zajmuje się także twórczością scenograficzną pracując m.in. dla festiwalu w Salzburgu.

Pod koniec lat 90. zapada na śmiertelną chorobe ALS. Jej skutkiem jest całkowity prawie paraliż. Unieruchomiony na wózku inwalidzkim artysta nie rezygnuje ani z twórczości, ani z pracy pedagogicznej. Od lat 70. Immendorff bierze udział w wystawach renomowanych galerii i muzeów w Nowym Jorku, Chicago, Filadelfii, St. Petersburgu, Pekinie, Zurychu, Kolonii czy Berlinie oraz bierze udział w wielkich festiwalach sztuki jak: documenta w Kassel i Biennale w Wenecji. Artysta zmarł w 2007 roku w Düsseldorfie.

Reżyserka filmu towarzyszy swojemu bohaterowi przez ostatnie dwa lata. Kamera obserwuje go podczas pracy w atelier, kiedy zatrudnieni przez niego asystenci prowadzą po płótnach pędzel i kiedy odwiedzają go przyjaciele oraz koledzy artyści, kiedy wykłada na macierzystej akademii i podczas bardzo prywatnych chwil spędzanych z żoną, Odą Jaune. Jednak centralnym tematem tej dokumentacji jest retrospektywna wystawa Immendorffa pt.„Male Lago”, jaka odbyła się w Neue Nationalgalerie w Berlinie. Była to jego największa i najważniejsza ekspozycja. Film Nicoli Graef to portret artysty i znanego z prowokacyjnych zachowań mężczyzny, człowieka zmuszającego do myślenia, dla którego sztuka i życie są ze sobą nierozerwalnie związane.Sobota, 8.12.2012, godzina 18.30
Dom Norymberski, Kraków, ul. Skałeczna 2


   Pokazy specjalne VII Festiwalu Filmu Filozoficznego 2012 - Z Rotterdamu do Krakowa!

Po raz pierwszy w Polsce i w Krakowie pokazy filmów prosto z Rotterdamu, z autentycznie niezależnego festiwalu Cinepeter Film Festival. Na pokazie zaprezentujemy blok filmowy przygotowany specjalnie na VII edycję Festiwalu Filmu Filozoficznego 2012.
W ramach pokazu Cienepetera zaprezentujemy siedem krótkich filmów o zróżnicowanej tematyce i stylistyce filmowej.

Pokaz filmu: Coalitzia
Pokaz filmu Coalitzia, w reżyserii Elada Laroma izraelskiego reżysera młodego pokolenia. Dopełnieniem tego wydarzenia będzie prelekcja i dyskusja prowadzona przez Macieja Stroińskiego, doktoranta Instytutu Sztuk Audiowizualnych UJ.
Elad Larom – reżyser Coalitzii będzie kolejnym, gościem Festiwalu!

Walc z Kandydem: judaizm, filozofia, Amsterdam
Dzieło, dla którego film jest tylko formą podawczą jak wiersz dla rapu. Czyli, „ściślej” mówiąc, esej filmowy. Treścią istotną „Porozumienia” jest „walc z Kandydem”: „spacerek idei”, na który wybiera się młody Izraelczyk w Amsterdamie. Dostajemy po oczach myśleniem aktywnym, tańcem umysłu w stylu Nietzschego, który „nie ufał żadnej myśli, jeśli jej uprzednio nie przechodził”. Bohater błaznuje prawie jak Sokrates. II wojna światowa nie odebrała Żydom poczucia humoru. Ten film nie ma szans w telewizji.

Maciej Stroiński
Uczy filozofii żydowskiej i interpretacji kina izraelskiego na Uniwersytecie Jagiellońskim, członek zarządu Jesziwy Pardes, współpracuje z Festiwalem Kultury Żydowskiej w Krakowie, redaktor tomu Kino polskie jako kino narodowe (z Tadeuszem Lubelskim).