IDENTITY międzynarodowa wystawa i projekt artystyczny

Kraków, ul Kamienna 8 (dawne magazyny kolejowe)

piątek, 18.05.2012, godz. 19.00 – wernisaż, podczas którego wystąpią zespoły:
Agressiva 69 (Polska) i Scatology (Niemcy, Drezno).

 

 

IDENTYFIKACJA jest formą podstawową w procesie kształtowania tożsamości - zarówno tej zbiorowej jak i indywidualnej. IDENTYFIKUJEMY się z miejscem, z przestrzenią, ze społecznością, z określonymi emocjami, sposobem bycia, wartościami duchowymi i materialnymi, itd. To w gruncie rzeczy pierwotny gest samookreślenia, wyznaczenia przestrzeni w jakiś sposób ważnej i znaczącej dla dalszej drogi rozwoju jednostki, społeczności, czy narodu.

IDENTYFIKACJA orientuje i umiejscawia wiele aspektów składających się na system wartości mający kluczowe znaczenie w codziennych relacjach człowieka ze światem, z tym, co odległe i z tym, co bliskie. Świadome bycie domaga się identyfikacji, czyli określenia. Nie było by mowy o wyrażaniu wartości w sztuce, gdyby nie pierwotne, wewnętrzne samookreślenie. Pomimo naszych różnic wynikających z indywidualnych doświadczeń i osobowych tożsamości, tworzymy europejskie społeczeństwo, które jest bogate w historię i otwarte dla różnorodności. Ludzie w zjednoczonej Europie mają możliwości wspólnego funkcjonowania zachowując swoją tożsamość. Różnorodność ma twórczy i rozwojowy potencjał. Identyfikacja z określoną przestrzenią kulturową jest istotną częścią aktywności twórczej artystów.

Te idee leżą u podstaw aktualnego projektu artystycznego, którego celem jest współpraca polsko-niemiecka, nie tylko w środowisku artystów, ale także wśród wszystkich osób zainteresowanych sztuką współczesną. Zakłada on cykliczność spotkań twórców z Polski i z Niemiec w formie biennale sztuki, a jego rezultatem ma być zacieśnienie międzynarodowej współpracy między artystami oraz odbiorcami sztuki. Jednym z istotnych założeń tego i przyszłych projektów jest uaktywnianie opustoszałych kulturowo terenów miejskich poprzez sztukę. Takim miejscem są magazyny dawnego Dworca Towarowego z początków XX wieku przy ul. Kamiennej 8 w Krakowie, gdzie od 18 maja do 3 czerwca 2012 roku zaprezentowana zostanie wystawa około 150 prac z zakresu malarstwa, rzeźby, fotografii, video i instalacji, 41 artystów z Polski i Niemiec. Podczas wernisażu wystawy odbędzie się performance muzyczny o charakterze eksperymentalnym polskiego zespołu Agressiva 69 oraz niemieckiego zespołu Scatology, grającego muzykę eksperymentalną. Występy zespołów zostaną połączone z prezentacją multimedialną.

W wystawie wezmą udział następujący artyści:

Polska: Zbigniew Bajek, Andrzej Bednarczyk, Grzegorz Bienias, Łukasz Błażejewski, Rafał Borcz, Janusz Janczy, Ewa Juszkiewicz, Piotr Korzeniowski, Kamil Kuzko, Dariusz Milczarek, Jakub Najbart, Przemysław Pintal, Tomasz Siwiński, Witold Stelmachniewicz, Piotr Stochla, Michał Stonawski, Grzegorz Sztwiertnia, Marek Szymański, Tiutia Putia, Mariola Wawrzusiak.

Niemcy: Ulrike Beckmann, Annette Blocher, Alexandra Bӧhm, Laurentiu Feller, Axel Gercke, Hanns Herpich, Franz Janetzko, Helmut Kirsch, Ursula Kreutz, Lutz Krutein, Edgar Kucharzewski, Ono Ludwig, Janusz Radtke, Jürgen Rosner, Christian Ruckdeschel, Ullrika Eller-Rüter, Detlef Schweiger, Fredder Wanoth, Heike AEG w Norymberdze w 2013 roku.

 

Kuratorzy projektu: Piotr Korzeniowski i Jakub Najbart
transporterkultury@wp.pl

Wystawa będzie czynna w dniach 19.05 – 03.06.2012, od poniedziałku do piątku w godzinach od 16.00 do 19.00, w soboty i niedziele od 12.00 do 18.00.

 

Organizator:

Fundacja Transporter Kultury

Partnerzy:

  • Konsulat Generalny RFN w Krakowie,
  • Dom Norymberski
  • Miasto Norymberga
  • oraz niemieckie partnerskie stowarzyszenie kulturTransporter

 

Projekt zrealizowano dzięki wsparciu:

Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej, Miasto Norymberga oraz Gmina Kraków.

 

Wiecej informacji na stronie Fundacji Transporter Kultury: www.transporterkultury.pl