SZTUKA WSPÓŁCZESNA W OBRAZIE FILMOWYM


Over Your Cities Grass Will Grow
Wasze miasta trawą zarosną

Film dokumentalny o projekcie artystycznym Anselma Kiefera
Francja, Wielka Brytania, Niemcy, 2010, 105. min.
Reżyseria: Sophie Fiennes
Kamera: Remko Schnorr, Sophie Fiennes
Pokazy festiwalowe: Cannes 2010, Wrocław 2010, Oslo 2010, Göteborg 2010, Rotterdam 2010.

oraz film zrealizowany przez artystę

Noch ist Polen nicht verloren (Jeszcze Polska nie zginęła)

Wtorek, 16.10.2012, godz. 19.00
Akademia Sztuk Pięknych, Kraków, pl. Matejki 13, sala 104.

Anselm Kiefer (ur. w Donaueschingen w 1945 r.) niemiecki malarz, rzeźbiarz i autor instalacji, jeden z najważniejszych współczesnych artystów. Jego dzieła prezentowane były w najbardziej prestiżowych muzeach i galeriach na świecie, m.in. MoMA w Nowym Jorku, Neue Nationalgalerie w Berlinie, The Metropolitan Museum w Nowym Jorku, Royal Academy w Londynie, Museum of Modern Art w San Francisco czy Guggenheim Museum w Bilbao. Kiefer studiował na uczelniach artystycznych we Fryburgu Bryzgowijskim, Karlsruhe i Düsseldorfie w pracowni Josepha Beuysa. Karierę artystyczną rozpoczynał jako fotograf i performer. Szybko jednak odnalazł swój styl tworząc zarówno wielkoformatowe płótna jak i niezwykłe rzeźby-obiekty. Te ostatnie wykonywane najpierw z ołowiu, a później z betonu przyniosły mu międzynarodową sławę. Inspiracją dla jego wielu prac jest literatura, a w szczególności twórczość Paula Celana i Ingeborg Bachmann. W 2007 roku w paryskim Grand Palais podczas wystawy „Monumenta” odbyła się prezentacja tych właśnie dzieł Kiefera zatytułowana „Spadające gwiazdy”. Artystę, jako wyjątkowego interpretatora poezji docenili niemieccy księgarze, przyznając mu w 2008 roku mu swoją Nagrodę Pokojową.

W 1993 roku Kiefer wyjechał z Niemiec na południe Francji i na zakupionym tam terenie rozpoczął tworzenie niezwykłej instalacji złożonej z budynków, obrazów, tuneli, szybów i innych obiektów łączących się w jedną fantastyczną całość. Przemierzając ten pejzaż z kamerą reżyserka prowadzi widza poprzez twórczość tego wyjątkowego i wciąż zaskakującego swoją kreatywnością artysty. Swego rodzaju komentarzem do oglądanych obrazów jest wywiad, który przeprowadza z Kieferem niemiecki krytyk i historyk sztuki Klaus Dermutz.

 

Film „Noch ist Polen nicht verloren“ to 30 minutowa artystyczna impresja Anselma Kiefera nakręcona zimą 1989 roku w Warszawie, która swoim tytułem nawiązuje do stworzonego przez artystę w latach 1968 -1991 cyklu składającego się z 15 prac i jest wyrazem solidarności artysty z Polską i jej wieloletnią walką o suwerenność.