Fokus na Niemcy

57. Krakowski Festiwal Filmowy

29.05 – 04.06.2017

Każdego roku gościem specjalnym Krakowskiego Festiwalu Filmowego jest kinematografia wybranego kraju. Tym razem duża część festiwalowego programu poświęcona będzie filmowej twórczości naszych zachodnich sąsiadów. W ramach sekcji “Fokus na Niemcy” zaprezentowane zostaną najnowsze filmy dokumentalne i krótkometrażowe oraz program dla dzieci i młodzieży, a także wybór filmów studenckich.

Po raz pierwszy niemieckie dokumenty zostały zaprezentowane na Krakowskim Festiwalu Filmowym roku 2008 w programie, który powstał we współpracy z Domem Norymberskim i Agencją AGdoc. W tegorocznym programie głównym sekcji “Fokus na Niemcy” znajdzie się 7 pełnometrażowych dokumentów. Obietnica (reż. Marcus Vetter i Karin Steinberger) to historia namiętności i zbrodni, która w 1985 roku wstrząsnęła społecznością stanu Virginia. To także opowieść o pierwszym transmitowanym procesie w Stanach Zjednoczonych i widzianym okiem jego uczestników oraz samych skazanych. Więźniowie są też głównymi bohaterami filmu Opowieści śpiewaków i morderców (reż. Stefan Eberlein). Dokument jest relacja z festiwalu Kalina czerwona (od tytułu wybitnego filmu Wasilija Szukszyna), w którym osadzeni z terenu całej Rosji prezentują swoją twórczość w autorskich piosenkach o tęsknocie, wojnie, miłości i przebaczeniu.

Dwa z festiwalowych filmów powstały na Bliskim Wschodzie i oba dotykają konfliktów w tamtym rejonie. Reżyserka dokumentu Święte ZOO, Katharina Waisburd oferuje nowe, oryginalne spojrzenie na temat konfliktu izraelsko-palestyńskiego. Wnikliwie obrazuje pełne przyjaźni, choć nie pozbawione napięć, relacje żydowskich i muzułmańskich pracowników ogrodu zoologicznego w Jerozolimie. Natomiast Dil Leyla (reż. Asli Özarslan) przedstawia poruszające losy najmłodszej burmistrzyni Turcji, Leyli Imret, która w wieku 26 lat wraca z Niemiec do rodzinnego miasta Cizre i po wygranych wyborach obejmuje tam władzę. Objęcie urzędu stawia przed młodą kobietą ogromne wyzwania, bo Cizre to punkt zapalny w konflikcie turecko-kurdyjskim, a dramatycze wydarzenia, jakie miały tam miejsce, zaskakują ekipę filmową przy pracy nad tym filmem.

Filmy Szczęściarz i Brat Jacob to z kolei bardzo intymne spojrzenia twórców na ich najbliższych. W dokumencie Brat Jacob reżyser Eli Roland Sachs podejmuje próbę zrozumienia decyzji swojego brata, który parę lat wcześniej pod wpływem lektury Koranu postanowił przejść na Islam. Reżyserka Carolin Genreith z kolei, córka bohatera filmu Szczęściarz, szuka odpowiedzi na pytanie, dlaczego jej ojciec postanawia poślubić młodszą od niego o trzydzieści lat Tajlandkę i jaką przyszłość będzie miał ten związek.

Na szczególną uwagę zasługuje najnowszy obraz wybitnego ukraińskiego dokumentalisty, Siergieja Łoźnicy. W filmie Austerlitz, który na festiwalu filmów dokumentalnych w Lipsku otrzymał Grand Prix, reżyser bez jakiegokolwiek komentarza obserwuje współczesnych turystów odwiedzających miejsce pamięci ofiar holokaustu.

Bohatera filmu Kiedy Paul przebył morze (reż. Jakob Preuss) poznajemy w Melilli, ogrodzonej wysokim murem i pilnie strzeżonej przez policję hiszpańskiej enklawie w Maroku. Paul dotarł tam z rodzinnego Kamerunu i ma zamiar przedostać się do Europy. Reżyser towarzysząc mu w tej podróży na początku tylko obserwuje jego poczynania, później, po udanej przeprawie do Europy, stara się go nieznacznie wspierać, by w końcu zaproponować mu gościnę w domu swoich rodziców. Film jest nie tyko relacją z drogi, dokumentuje także relację pomiędzy autorem filmu i jego protagonistą, która pogłębia się z każdym kolejnym etapem tej niezwykłej podróży.

W programie przeznaczonym dla najmłodszych widzów KIDS&YOUTH są dwa filmy: Zakład za jeden uśmiech. Historia Timma Thalera, w reżyserii znanego w Polsce, nie tylko z pokazów na Tygodniu Filmu Niemieckiego, Andreasa Dresena oraz Żegnaj Berlinie! Fatih Akina. Obie produkcje to adaptacje literackie. Nagrodzony przez Młodą Widownię Europejską Nagrodą Filmowa obraz Akina oparty jest na wydanej także u nas książce „Czik” Wolfganga Herrndorfa. Oba filmy opowiadają o przyjaźni, podkreślając jej siłę i niezniszczalną wartość w relacjach międzyludzkich w każdym wieku.

Partnerami sekcji “Fokus na Niemcy” są Konsulat Generalny Niemiec w Krakowie, Goethe-Institut w Krakowie, German Films, Dom Norymberski, festiwal DOKLeipzig oraz Krakowski Park Technologiczny.

Więcej na: https://www.facebook.com/events/1894055047506857/

http://www.krakowfilmfestival.pl/