• 15 czerwca 2018

Spotkanie z Ewą Wanat

Spotkanie z Ewą Wanat

Spotkanie z Ewą Wanat 825 315 Dom Norymberski w Krakowie
Dom Norymberski - Spotkanie z Ewą Wanat

Dom Norymberski – Spotkanie z Ewą Wanat

Spotkanie z Ewą Wanat i prezentacja książki „Deutche Nasz. Reportaże berlińskie.
Piątek, 22.06.2018 godz. 18.30
Spółdzielnia Ogniwo, Kraków, ul. Paulińska 28

Bohaterami książki Deutsche nasz. Reportaże berlińskie Ewy Wanat, mieszkającej w Berlinie polskiej dziennikarki, są współcześni Berlińczycy: Włodek, kiedyś polski marynarz, dzisiaj kontroler pasażerski na lotnisku, Yusuf, turecki gastarbeiter przybyły do Niemiec w latach 70. i jego założona tam rodzina, Wolfgang i Siegrun, rodzice adopcyjni dzieci z różnych stron świata, wielonarodowa grupa squotersów, nauczyciele prowadzący tzw. „Willkommensklasse” dla dzieci imigrantów, prostytutki i streetworkerki, homoseksualni uchodźcy i wszelkiego rodzaju legalni i nielegalni przybysze oraz Niemcy, często konserwatywni i sceptycznie patrzący na zmiany zachodzące w ich ojczyźnie.

Ten zbiór – jak we wstępie do książki pisze sama autorka – to opowieść o „różnorodności etnicznej czy religijnej, ale również o różnorodności stylów, postaw, wyborów. O rzeczywistości, w której współistnieją – nie bez zgrzytów i problemów – różne, często zupełnie do siebie nieprzystające światy. O otwartości na inność, oswajaniu obcości, poszerzaniu normy. O blaskach i cieniach różnorodności.” Ta berlińska różnorodność oraz tworzący ją ludzie, kreuje legendę i klimat jednego z najbardziej kreatywnych miast świata, które przyciąga swoją otwartością. Mimo to, również tutaj daje się wyczuć nacjonalistyczno-populistyczny trend, rozprzestrzeniający się z większym lub mniejszym sukcesem we wszystkich europejskich krajach. Czy autorka opisuje w swoich reportażach świat, „który odchodzi. A może wręcz przeciwnie – coś, co dopiero zaczyna powstawać.” To pytanie Ewa Wanat stawia sobie i swoim czytelnikom.

Spotkanie poprowadzi Katarzyna Fortuna

Ewa Wanat – w latach 2003-2012 szefowa radia TOK FM. Autorka zbioru wywiadów z dziennikarzami z dwóch stron polskiej barykady „Biało-Czarna“. Współpracowała z Polskim Radiem i TVP. W 2013 roku odznaczona Złotym Krzyżem Zasługi przez prezydenta RP za wkład w tworzenie niezależnych mediów w Polsce. Od 2016 roku pisze cotygodniowe felietony w tygodniku „Wprost“. Współpracuje z „Gazetą Wyborczą“, „Polityką“ i „Tygodnikiem Powszechnym“. Od maja 2016 roku mieszka w Berlinie.

Organizatorzy:

  • Dom Norymberski
  • Wydawnictwo Świat Książki
  • Spółdzielnia Ogniwo