• 11 stycznia 2021

Tydzień Filmu Niemieckiego 2020/21

Tydzień Filmu Niemieckiego 2020/21

Tydzień Filmu Niemieckiego 2020/21 300 600 Dom Norymberski w Krakowie

 

 

Nowa edycja Tygodnia Filmu Niemieckiego startowała tradycyjnie rokrocznie w listopadzie. Ze względu na pandemię największy ogólnopolski przegląd kina zachodnich sąsiadów odbędzie się od 22 do 29.01.2021, online na platformie MOJEeKINO.PL

 

 

Organizatorzy, Dom Norymberski, Goethe-Institut oraz Konsulat Generalny Niemiec we Wrocławiu, przygotowali program, w którym znalazły się produkcje obejmujące różne gatunki filmowe i tematy. W wybranych filmach poruszane są zarówno ważne problemy społeczne, radzenie sobie z trudną dalszą i bliższą niemiecką historią, jak i osobiste doświadczenia twórców wywodzących się z różnych kultur i odmiennych systemów społecznych.

W ramach edycji zaplanowano pokazy dwóch filmów z konkursu tegorocznego Berlinale. Pierwszym z nich jest Undine Christiana Petzolda z nagrodzoną Srebrnym Niedźwiedziem oraz Europejską Nagrodą Filmową w kategorii Najlepsza aktorka, Paulą Beer. Drugim, niezwykle głośny, Berlin Alexanderplatz, czyli współczesna ekranizacja powieści Alfreda Döblina, zrealizowana przez Burhana Qurbaniego, reżysera o afgańskich korzeniach. Po inną pozycję niemieckiej klasyki literackiej sięgnął Christan Schwochow. Lekcja niemieckiego, to ekranizacja bestsellerowej książki Sigfrieda Lenza, wybitnego niemieckiego pisarza urodzonego w Ełku. Choć historia toczy się w nazistowskich Niemczech, jej tematyka – uwikłania sztuki w politykę – nie straciła na aktualności. Kolejny film w przeglądzie Mój koniec. Twój początek, niemiecko-japońskiej reżyserki Mariko Minoguchi, opowiada o  czasie i jego względności. Turecki twórca Hüseyin Tabak przedstawia w Gipsy Queen historię Romki, byłej mistrzyni boksu, która walczy o przetrwanie we współczesnym Hamburgu. Wielka polityka i skrywane przez nią tajemnice to z kolei temat filmu Kryptonim Curveball Johannesa Nabera. Reżyser rekonstruuje w nim poszukiwania broni biologicznej w Iraku, której zastosowanie może wywołać skutki niepokojąco przypominające zakażenie koronawirusem. Jan-Ole Gerster w kameralnym obrazie Lara tematyzuje relacje między matką i wkraczającym w dorosłość synem, rozpoczynającym właśnie artystyczną karierę pianisty i kompozytora. W programie przeglądu znajdzie się także film dokumentalny – będzie to obraz Bettiny Böhler poświęcony zmarłemu 10 lat temu wybitnemu niemieckiemu artyście i reżyserowi Christophowi Schlingensiefowi.

Harmonogram projekcji:

22 styczniaUndine, reż. Christian Petzold

23 styczniaLekcja niemieckiego / Deutschstunde, reż. Christian Schwochow

24 styczniaBerlin Alexanderplatz, reż. Burhan Qurbani

25 styczniaMój koniec. Twój początek / Mein Ende. Dein Anfang, reż. Mariko Minoguchi

26 styczniaGipsy Queen, reż. Hüseyin Tabak

27 styczniaLara, reż. Jan-Ole Gerster

28 styczniaKryptonim Curveball / Curveball, reż. Johannes Naber

29 styczniaSchlingensief, reż. Bettina Böhler

Wszystkie pokazy w ramach Tygodnia Filmu Niemieckiego odbędą się na platformie MOJEeKINO.PL. Dostępność każdego filmu liczona jest od godziny premiery online, czyli 19.00, przez kolejne 72 godziny. Koszt biletu-pojedynczego dostępu do filmu to 15 zł, karnet na cały przegląd 80 zł. Sprzedaż ruszy 22 stycznia. Więcej informacji o programie: www.tydzien-filmu-niemieckiego.pl lub www.facebook.com/events/163234992170599.

Organizatorzy: Goethe-Institut, Konsulat Generalny Niemiec we Wrocławiu, Dom Norymberski w Krakowie, German Films

Partnerzy: MOJEeKINO.PL, Niemiecka Centrala Turystyki

Patronat medialny: Co Jest Grane 24, Filmweb.pl