• 28 marca 2024

Wystawa: Artystka w podróży

Wystawa: Artystka w podróży

Wystawa: Artystka w podróży 692 433 Dom Norymberski w Krakowie

 

Artystki:
Judith Augustinovic, Mika Aya Azagi, Anna Bochkova, Iwona Demko, Valerie Habsburg, Anita Steinwidder, Anka Leśniak, Angela Lubic, Małgorzata Malwina Niespodziewana, Patricia Pisani, Susanne Pittroff
Kuratorka:
Anka Leśniak / TFR Archive

wernisaż: 9 kwietnia, godz. 18.00
Galeria Domu Norymberskiego
ul. Skaleczna 2, Kraków

Wystawa jest kolejnym projektem międzynarodowego kolektywu artystycznego TFR Archive inspirowanym losami rzeźbiarki Teresy Feodorownej Ries (1866-1956) – migrantki, podróżniczki, uchodźczyni. Punktem wyjścia jest tu jest podróż i figura artystki – nomadki, którą Ries reprezentuje. Podróżować można w celach turystycznych, zawodowych, ale też wbrew własnej woli, kiedy trzeba opuścić dom z powodów ekonomicznych lub wojen.

Podróże kobiet to szczególne zagadnienie, ponieważ ze względu na swoją pozycję w społeczeństwie, ich wolność do podróżowania była i nadal jest w niektórych państwach ograniczana. W XIX-wiecznych karykaturach, kobiety które odważyły się jeździć na rowerze, porównywane były do wiedźm podróżujących na miotłach. Obawy przeciwników praw kobiet okazały się „uzasadnione”, gdyż ten prosty środek lokomocji odegrał istotną rolę w zwiększeniu mobilności i emancypacji kobiet.

Teresa F. Ries była artystką pochodzenia żydowskiego, urodzoną w Budapeszcie. Młodość spędziła w Moskwie, następnie wyemigrowała do Wiednia, gdzie szybko zyskała sławę zarówno dzięki swojej wybitnej twórczości, jak i wyemancypowanemu sposobowi życia, rzucającemu wyzwanie rolom wyznaczonym kobietom przez patriarchalne społeczeństwo. Jednym z jej najbardziej rozpoznawalnych dzieł była Wiedźma (1895) przygotowująca się na Sabat Czarownic.

Ries odbyła wiele podróży w celach artystycznych, jak i poznawczych, np. nad jezioro Bajkał. W wieku siedemdziesięciu kilku lat musiała uciekać z Wiednia, zostawiając wszystko za sobą, aby uniknąć deportacji i ratować życie. Schronienie znalazła w malowniczym szwajcarskim Lugano – swoim „gorzkim raju”, gdzie na wygnaniu dożyła swoich ostatnich dni.

Na wystawie prezentowane będą prace wykonane w różnych mediach, m.in. video-art, fotografia, instalacja, obiekty. Projekt adresowany jest do odbiorców/odbiorczyń zainteresowanych sztuką jako budowaniem relacji i dyskursami takimi jak feminizm, pamięć, tożsamość. Istotną częścią projektu będzie podróż artystek do Krakowa, z Austrii, Niemiec, Izraela, zarówno organizacja podróży i sposób podróżowania.

czas trwania wystawy: 10 – 26.04.2024
godziny otwarcia: wt. – czw. 11.00 – 18.00

dodatkowe godziny otwarcia w ramach Cracow Art Week KRAKERS: 19 – 22.04.2024: 11.00 – 18.00

Wydarzenia towarzyszące w ramach Cracow Art Week KRAKERS

24.04.2024 – Warsztaty: Dialogi w podróży. Dokument subiektywny Prowadzenie: Anka Leśniak

26.04.2024 – Finisaż wystawy:
– Oprowadzanie kuratorskie: Anka Leśniak
– Performance:
Susanne Pittroff  – performance w przestrzeni przed galerią
Patricia Pisani – pokaz wideo w bramie wejściowej do galerii

Małgorzata Malwina Niespodziewana – performance „Gniazdo”

TFR Archive
Kolektyw, który pracuje z przez wiele lat zapomnianą biografią i dorobkiem artystycznym Teresy Feodorownej Ries. Biografia artystki i jej prace, w większości zniszczone, zagubione lub uszkodzone, stały się punktem wyjścia do badań i prac współczesnych artystek i artystów, jak również upowszechniania dorobku rzeźbiarki. Kolektyw ma swoje korzenie w spotkaniu w 2019 roku Valerie Habsburg i Anki Leśniak, które wcześniej osobno pracowały nad tym tematem. Słowo archiwum odnosi się również do prywatnego archiwum Teresy F. Ries, które stanowi materiał źródłowy dla prac artystycznych. Nieformalna struktura archiwum TFR pozwala na włączanie się kolejnych osób do następnych rozdziałów tego badawczego projektu artystycznego. W grupie działają m.in. Valerie Habsburg, Anka Leśniak, Mika Aya Azagi, Anna Bochkova, Judith Augustinovic, Anita Steinwidder.
Więcej na: https://teresafeodorownaries.com/

organizator:

Dom Norymberski w Krakowie

partnerzy/współpraca:
Austriackie Forum Kultury w Warszawie
Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku, Wydział Rzeźby i Intermediów

Cracow Art Week KRAKERS

Projekt współfinansowany przez  Unię Europejską i Goethe Institut.