LOST WOMEN ART
Pokaz filmu i spotkanie z reżyserką Susanne Radelhof
Prowadzenie: Aśka Warchał-Beneschi
23.03.2023, godz. 18.00
Aula Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, pl. Matejki 13.
2-częściowy dokument, 2 x 52 minuty, Niemcy, 2021
scenariusz i reżyseria: Susanne Radelhof / koncepcja: Eva Rink i Maria Wischnewski / montaż: Robert Handrick / kamera: Thomas Eirich-Schneider / badania archiwalne: Lilly Rinklebe / produkcja: KOBERSTEIN FILM – na zlecenie MDR – we współpracy z ARTE
Od niepamiętnych czasów kobiety współtworzą historię sztuki na równi ze swoimi kolegami, a jednak ani ich nazwiska, ani ich dzieła nie są powszechnie znane, a one same odgrywają niewielką rolę i rzadko pojawiają się jako pionierki wyznaczające nowe style. Projekt LOST WOMEN ART bada mechanizmy tego systemowego zapominania o niezwykle utalentowanych artystkach. Badacze, muzealnicy i kuratorzy w swoich projektach naukowych i wystawienniczych celebrują w kółko te same męskie nazwiska, podczas gdy kobiety są w nich zwykle prezentowane jako „wyjątkowe talenty”, czy „artystki wypełniające narzucone z góry parytety”. W ten sposób przez dekady, choć obecne na wystawach i odnoszące sukcesy za życia, były wykluczane z dyskursu akademickiego, a często wręcz wykorzystywane do utrwalania nadrzędnej pozycji artystów-mężczyzn. Prace artystek długo były rozpatrywane oddzielnie od reszty sztuki, najczęściej w rozdziale „sztuka kobiet”, nierzadko z uprzedzeniem genderowo-ideologicznym. Ten stereotypowy odbiór podważał kompetencje artystyczne kobiet i do dziś kształtuje spojrzenie na ich sztukę oraz sprawia, że ich prace szybciej trafiały do muzealnych depozytoriów i były bardziej narażone na rozkład i zniszczenie.
Projekt LOST WOMEN ART zrealizowany we współpracy z licznymi instytucjami i fundacjami kultury ma zmienić wiedzę o twórczości kobiet-artystek. Film i poświęcona im strona internetowa prezentuje portrety malarek, rzeźbiarek, fotografek, performerek i wielu innych artystek, często awangardowych, wytyczających nowe kierunki w sztuce, odważniejszych i bardziej bezkompromisowych niż ich koledzy. W dokumencie zaprezentowane zostały m.in. takie artystki jak: Berthe Morisot, Charlotte Salomon, Helene Funke, Hilma af Klint, Leonor Fini, Lotte Leserstein. Marianne von Verefkin, Marie Laurencin, Susanne Valadon, Natalia Gontscharowa, Dora Maar, Elfriede Lohse-Wächter, Leonora Carington, Meret Oppenheim, Kiki Kogelnik i wiele innych.
Organizatorzy:
Dom Norymberski, Akademia Sztuk Pieknych w Krakowie, Muzeum HERstorii Sztuki
Projekt jest częścią projektu „Miesiąc Krakowianek” realizowanego przez Miasto Kraków
WSTĘP WOLNY