5.04.2009, godz. 19.15
Teatr Nowy, Kraków, ul. Gazowa 21
występ gościnny Teatru Erlangen

RYSZARD III
sztuka na jednego aktora i jednego muzyka
według Williama Szekspira

 

reżyseria, adaptacja tekstu, scenografia: Iwona Jera
muzyka: Arek Bleszyński
obsada: Andreas Petri, Arek Bleszyński

Jako najmłodszy syn króla Edwarda Ryszard nie ma żadnych szans na objęcie angielskiego tronu. Opętany żądzą zdobycia władzy popełnia jedno morderstwo za drugim, stając się uosobieniem zła. Przekonany o słuszności swoich poczynań i obdarzony charyzmą oraz niebezpiecznie uwodzicielską siłą działa nie tylko na otaczających go ludzi, ale też na widzów. Ale tak naprawdę Ryszard w dramacie Szekspira, jest na scenie sam. Jest samotnym, pogardzającym sobą potworem, wcielającym się w kolejne życiowe role, które przyszło mu odegrać. Staje się troskliwym bratem i dobrym przyjacielem, namiętnym kochankiem i wreszcie chrześcijańskim królem.

Podążając za tą, zawartą w sztuce Szekspira, ideą Iwona Jera pozostawia swojego bohatera na scenie samego. Z 41 scenicznych postaci, w jej inscenizacji pojawia się 25 i każda z nich odgrywana jest przez jednego aktora – Andreasa Petri, który, tak jak Ryszard III, wchodzi w różne role, aby opowiedzieć nam jego/swoją historię. Komentarzem do rozgrywanych wydarzeń i snutej na scenie opowieści jest muzyka, wykonywana na żywo przez Arka Bleszyńskiego.

 

Iwona Jera urodziła się w Polsce, do Niemiec wyjechała w 1984 roku. W tamtejszym teatrze zaczęła pracować w roku 1992 jako dramaturg, aktorka i wreszcie reżyserka debiutując pokazywaną własną wersją Ryszarda III. W 2008 roku, także w teatrze w Erlangen, zrealizowała Iwonę księżniczkę Burgunda Witolda Gombrowicza, a w tym roku Dzieciobójczynię według Heinricha Leopolda Wagnera, w opracowaniu Thomasa Melle.

 

Bilety w cenie 15/25 zł do nabycia w Teatrze Nowym przed spektaklem.

 

Organizatorzy

Dom Norymberski

Teatr Nowy