Dom Norymberski w Krakowie i Wydawnictwo Czarne zapraszają na wieczór autorski, którego bohaterem będzie

SHERKO FATAH, autor książki „Czarny statek”
prowadzenie: BASIL KERSKI

środa, 6 października 2010, godz. 19.00, Dom Norymberski/ Klub Lokator, Kraków, ul. Krakowska 27  

 

 

„Kurdyjski pisarz wychowany w Berlinie wybrał na bohatera irackiego chłopca – Kerima – i uwikłał go w fabułę, która niesie wszystkie wielkie problemy współczesności. Pokazał, jak globalne zjawiska i bezosobowe siły uderzają w pojedynczego człowieka. Zmuszają do ucieczki, walki i bezwzględności. Wspaniale skonstruowana powieść pokazuje literacką klasę autora i jego przenikliwe spojrzenie na świat. […] Fatah niczego nie swemu bohaterowi nie oszczędził: kazał mu pokonać potworny imigrancki szlak przez Turcję i Grecję piechotą, na dnie ciemnej ładowni, nawet wpław. Raz śmiertelnym zagrożeniem są fundamentaliści, innym razem ubodzy marynarze, zalewające tratwę fale, przepisy imigracyjne i ludzka nieufność. Życie ratuje mu na zmianę wytrwałość, przypadek, czyjaś bezinteresowna dobroć lub okrucieństwo. Nieszczęście i zniewolenie w pochłoniętym wojną Iraku Kerim zamieni na obcość i duchową pustkę Europy. Będzie szukał schronienia w modlitwie i samotności.”
Paulina Wilk „Rzeczpospolita”

 

Sherko Fatah urodził się w 1964 roku w Berlinie Wschodnim w rodzinie Niemki i irackiego Kurda. W 1975 roku wraz z rodzicami przeniósł się do Berlina Zachodniego. Studiował filozofię i historię sztuki. Opublikował: Im Grenzland (2001; Nagroda Literacka Aspekte 2002 za debiut), Donnie (2002), Onkelchen (2004), Das dunkle Schaff (Czarny statek, 2008). Czarny statek znalazł się w finale Nagrody Lipskich Targów Książki i był nominowany do Niemieckiej Nagrody Literackiej.

 

Basil Kerski, ur. 1969 r. w Gdańsku, wywodzący się z polsko-irackiej rodziny i osiadły w Berlinie redaktor, politolog, eseista. Studiował slawistykę i politologię na Wolnym Uniwersytecie w Berlinie. Od 1998 roku redaktor naczelny dwujęzycznego „Magazynu Polsko-Niemieckiego DIALOG” (Berlin-Gdańsk). Ekspert w dziedzinie polityki międzynarodowej, autorem wielu artykułów oraz esejów w prasie niemieckojęzycznej, redaktor gdańskiego czasopisma „Przegląd Polityczny” i współwydawca rocznika poświęconego historii stosunków polsko-niemieckich „Inter Finitimos”.