„Żelki i mercedes”. Projekt fotograficzny Jutty Missbach


Galeria Domu Norymberskiego, Kraków, ul. Skałeczna 2
18.11 – 18.12.2011
Wernisaż: 17.11.2011, godz. 18.00


W 2009 roku norymberska fotografka Jutta Missbach rozpoczęła realizację we współpracy z Domem Krakowskim w Norymberdze projekt będący serią portretów gości krakowskiej instytucji i jednocześnie wybitnych przedstawicieli polskiej i niemieckiej kultury. Na zdjęciach z Norymbergą w tle uwiecznieni zostali m.in. pisarze: Andrzej Stasiuk, Mariusz Szczygieł, Joanna Olczak-Ronikier, Dorota Masłowska, Michał Witkowski, Hans Magnus Enzensberger i Ryszard Krynicki, aktorzy i reżyserzy: Marek Konrad, Jerzy Stuhr, Lech Majewski, Andrzej Chyra, Steffen Möller czy Julia Jentsch. Każda ze sportretowanych osób odpowiedziała też na 6 pytań postawionych przez autorkę zdjęć:

- Co kojarzy się Pani / Panu z Niemcami / z Polską?

- Jakie jest Pani/Pana ulubione niemieckie / polskie miasto / Dlaczego?

- Czy jest jakiś Niemiec/Polak, którego może Pani / Pan nazwać przyjacielem?

- Co jest lepszego w Polsce niż w Niemczech?

- Co jest lepszego w Niemczech niż w Polsce?

- Czego życzy Pani / Pan dzisiaj Polsce / Niemcom?

Ponieważ w odpowiedzi na pytanie o skojarzenia z Niemcami najczęściej pojawiała się odpowiedź „żelki” oraz „mercedes” stad też wziął się tytuł wystawy. Tworzą ją wielkoformatowe wydruki fotografii wraz z tekstem zawierającym pytania i odpowiedzi. Te ostatnie mają różną formę od pojedynczych słów czy zdań, aż do dłuższych wypowiedzi popartych przykładami odnoszącymi się do konkretnych zdarzeń, spotkań, przeżyć. Obok stereotypowych skojarzeń zarówno z Polską, jak i z Niemcami pojawiają się także zaskakujące, bo bardzo osobiste, związane z pracą, twórczością czy poznanymi w sąsiednim kraju ludźmi.

Wielu sportretowanych przez Juttę Missbach artystów pochodzi z Krakowa, albo w jakiś sposób z tym miastem była związana. Z tego powodu chcielibyśmy zaprezentować tę wystawę także krakowskiej publiczności. Krakowianie na pewno z ciekawością obejrzą piękne portrety znanych i lubianych twórców, a także przeczytają, co sadzą oni o naszym zachodnim sąsiedzie. Wystawa dokumentuje również kulturalną współpracę polsko-niemiecką, a w szczególności krakowsko-norymberską, jest świadectwem tego, jak wielu artystów po obu stronach granicy ma żywe kontakty tak z polską, jak i niemiecką publicznością oraz z kolegami po fachu.

Jutta Missbach zajmuje się fotografią od 14 roku życia. Początkowe amatorskie zainteresowanie tą dziedziną sztuki, ograniczane jednak poprzez zawodowe i rodzinne obowiązki, przerodziło się z czasem w pasję, a ta z kolei pociągnęła za sobą decyzje o uprawianiu fotografii zawodowo i zdobyciu koniecznego wykształcenia. W 1999 roku Jutta Missbach rozpoczęła studia na wydziale fotografii w Wyższej Szkole Wzornictwa (Fachhochschule für Gestaltung) w Bielefeld, a jej specjalnością stała się fotografia prasowa i portretowa. Obok licznych projektów realizowanych podczas studiów publikuje regularnie swoje zdjęcia w regionalnej i krajowej prasie. Bardzo wiele prac poświęciła teatrowi zarówno lalkowemu (Norymberga, Fürth) jak i dramatycznemu (Bielefeld) oraz baletowi. Od lat fotografuje też spektakle operowe w Staatstheater w Norymberdze, a także realizuje projekty społeczne jak np. portrety norymberczyków, którzy przyjechali do frankońskiej stolicy, jako emigranci z całego świata i tu znaleźli swoją drugą ojczyznę.

Wystawa czynna od poniedziałku do piątku w godz. 10.00 – 17.00
Wystawa odbywa się w ramach Festiwalu Polka-Europejka Kobieca Transsmisja