Lisa Haselbek: Ornamentowe pola

Instalacja, Fasada Domu Norymberskiego


Kraków, ul Skałeczna 2 i Krakowska 27
Otwarcie: 14.10.2011, godz.17.00

Ornament, jako element dekoracyjny, wykorzystywany był od stuleci przez artystów, rzemieślników i architektów. Wszelkiego rodzaju formy geometryczne, które powstawały przez przesunięcia, lustrzane odbicia i obroty, ozdabiały fasady budynków i ich wnętrza, przedmioty codziennego użytku, ubrania i biżuterię a niekiedy także rzeźby i obrazy. Matematycy zainteresowali się tą formą dopiero w XIX wieku i odkryli siedemnaście możliwości występowania ornamentowych grup symetrycznych. Co ciekawe wszystkie one występują w Grenadzie, w pałacach Alhambry. Ornament, oparty na figurach geometrycznych i dzisiaj kojarzony przede wszystkim ze sztuką islamu, występował równie często w judaizmie, jak i w chrześcijaństwie. Te wspólne elementy były jedną z inspiracji Lisy Haselbek do stworzenia instalacji nawiązującej do dawnej sztuki zdobienia budynków. Projekt, który zobaczymy na fasadzie Domu Norymberskiego, jest drugim z cyklu „Ornamentowe pole”. Po raz pierwszy pojawił się on w Norymberdze, na gotyckich filarach kościoła Św. Sebalda. Umieszczenie, nawiązujących w swojej stylistyce do sztuki arabskiej, ornamentów w katolickim kościele nie było prowokacją ze strony artystki, tylko zwróceniem uwagi na wspólne korzenie wielkich monoteistycznych religii, o których dzisiaj, w atmosferze panującej niekiedy wzajemnej niechęci, czy wręcz wrogości, coraz rzadziej się pamięta.

Jako materiał do swojej pracy artystka wybrała światła odblaskowe wykorzystywane najczęściej przy rowerach, motocyklach oraz innych pojazdach. Kilkukolorowe, posiadające proste formy geometryczne reflektory, odbijają światło zarówno dzienne (słoneczne) jak i nocne (sztuczne), aby świecić nie potrzebują zasilania energią, swój blask zawdzięczają innym źródłom światła. Zarówno forma ornamentu jak i materiał, z którego został wykonany, są dla autorki pracy metaforą przenikania się wielkich religii, co w sposób szczególny widoczne jest na krakowskim Kazimierzu, gdzie znajduje się Dom Norymberski.

Lisa Haselbek jest absolwentką norymberskiej Akademii Sztuk Plastycznych, którą ukończyła w roku 1989, w klasie mistrzowskiej profesora Karla Georga Pahlera. Później kontynuowała naukę na Uniwersytecie w Norymberdze-Erlangen na wydziale Dydaktyki Multimedialnej. Jest autorką wielu projektów artystycznych, a od 2002 roku pracuje także jako kurator w norymberskiej galerii Ortart (www.ortart.org)
Organizator: Dom Norymberski