ZBIGNIEW BIELAWKA - MALARSTWO

Galeria Domu Norymberskiego
Kraków, ul. Skałeczna 2
13.04 – 11.05.2012

piątek, 13.04.2012, godz. 18.00 – wernisaż
oraz koncert grupy DON’T ASK SMINGUS

czwartek, 22.03.2012, godz. 18.00
Galeria Domu Norymberskiego
Kraków, ul. Skałeczna 2


Nie wszyscy śledzący bieżącą twórczość Zbigniewa Bielawki – znanego fotografika, utrwalającego życie kulturalne miasta, jej mieszkańców, przybyszów i gości – zdają sobie sprawę, że jest malarzem. Można powiedzieć, że Bielawka jest nie tylko z wykształcenia malarzem, lecz – iż jest nim w istocie, czyli tak naprawdę.[…]

Bielawka nie należy do czołówki artystów art worldu, przemieszczających się pomiędzy wielkimi instytucjami (choć wystawiał i w Szwecji, i w Niemczech, i w USA); należy do lokalnych artystów, którzy skierowani na lokalną społeczność radykalnie decentralizują układ sił układu instytucjonalnego. W tym znaczeniu reprezentuje nurt krytyki instytucjonalnej, gdyż ukazuje niewspółmierność swojej różnorodnej kreatywności w stosunku do wymogów i oczekiwań galeryjnych. Znamy go nie tylko jako świetnego rysownika, jako grafika, fotografika i malarza, ale jako twórcę równoległych światów, w których króluje tajemnicza postać Jaccobca, będącym kimś w rodzaju alter ego czeskiego Járy Cimrmana – postaci stworzonej przez Zdeněka Svěráka.[…]

Malarstwo Zbigniewa Bielawki to głos w sprawie wyczerpania kultury: głos, w którym powtórzenie tego, co zdawało się wyczerpane i w żadnej mierze nie jest innowacyjne, potrafi zaowocować zdziwieniem.

Anna Markowska

Zbigniew Bielawka, artysta malarz, urodził się13 lipca 1953 roku w Krakowie, absolwent Wydziału Malarstwa krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, dyplom w pracowni prof. Adama Marczyńskiego. W latach 1981 – 1982 studia na Królewskiej Akademii Sztuk Pięknych Sztokholmie na wydziale grafiki pod kierunkiem prof. Nilsa Stenquista. Zajmuje się fotografią, grafika i malarstwem. Brał udział w ponad 100 wystawach indywidualnych i zbiorowych w kraju i zagranicą.

Wystawę można oglądać od poniedziałku do piątku w godzinach od 10.00 do 17.00. W dniach 30.04 – 06.05. 2012 galeria będzie nieczynna.

: Zbigniew Bielawka w kilkunastu obrazach

 

 

Muzyka grupy Don’t Ask Smingus to – jak pisze Mariusz Wiatrak z Gazety Wyborczej – stylowy blues z odrobiną folkowego songwritingu, rockowe ballady, zarażające uszy melodie. Ich muzyka gościła wielokrotnie na antenie Programu III Polskiego Radia w różnych audycjach: od „Minimax” Piotra Kaczkowskiego, poprzez „Bielszy odcień bluesa” Jana Chojnackiego do „Mało obiektywnie” Mariusza Owczarka, ponieważ, jak podkreślają recenzenci debiutanckiej płyty zespołu zatytułowanej „Landslide”, trudno jednoznacznie określić styl krakowskiej grupy.

Don’t Ask Smingus tworzą:

  • David Molus (śpiew, gitara)
  • Tomasz Zapała (gitary)
  • Thymn Chale (śpiew i instrumenty klawiszowe)
  • Jurek Robot (gitara basowa)
  • Jarek Wyka (perkusja)