Sztuka współczesna w obrazie filmowym - Olafur Eliasson

Reżyseria: Jan Schmidt-Garre

Wtorek, 17.04.2012, godz. 19.00

Akademia Sztuk Pięknych, Kraków, Pl. Matejki 13, sala 104.

 

Olafur Eliasson, urodził się w 1967 roku w Kopenhadze w islandzkiej rodzinie. Jako dziecko większość wolnego czasu spędzał w pracowni ojca, także artysty. Zanim jednak zaczął interesować się sztuką oddawał się innej wielkiej pasji, jaką był taniec, a w szczególności break-dance. Ukończył Królewską Akademię Sztuk Pięknych w Kopenhadze i jako jej stypendysta wyjechał do Nowego Jorku. Po powrocie do Europy osiadł w Niemczech, najpierw w Kolonii, a później w Berlinie, gdzie mieszka i pracuje obecnie. Jest profesorem na Universität der Künste i kieruje utworzonym przez siebie Instytutem Eksperymentów Przestrzennych. Jego berlińska pracownia – Studio Olafur Eliasson – zatrudnia zespół architektów i inżynierów różnych specjalności, który pod okiem artysty realizuje jego obiekty, instalacje, wystawy i projekty architektoniczne. W swoich pracach wykorzystuje światło, wodę, parę czy wiatr oraz ich wzajemne oddziaływanie. Do jego ulubionych i często używanych materiałów, szczególnie w instalacjach i konstrukcjach przestrzennych, należą lustra, a pojęciem kluczowym, o który mówi w wywiadzie, jest czas, jako jedna z wielkości fizycznych określających przestrzeń.

Do najważniejszych realizacji Eliassona należą: „The Weather Projekt” w Hali Turbin londyńskiej galerii Tate Modern (2003), „Your Black Horizon” na 51. Biennale w Wenecji (2005), „The New York City Waterfalls” w nowojorskim Central Parku (2008), fasada sali koncertowej Harpa w Reykjaviku (2011). W 2010 roku w Muzeum Martin-Gropius-Bau w Berlinie miała miejsce jego wielka wystawa zatytułowana „Innen Stadt Außen” (Wnętrze Miasto Zewnętrze). W ramach polskiej prezydencji Unii Europejskiej w Warszawie powstał, zaprojektowany przez Olafura Eliassona, pawilon artystyczny „Your Realisty Machine” (Maszyna twojej rzeczywistości).

 

Film obejmuje relację z jego przygotowań do wystawy „Notion Motion” w Rotterdamie oraz godzinną rozmowę z artystą, którą prowadzi Adrian Searle, krytyk czasopisma „The Guardian”

Organizatorzy:

  • Dom Norymberski
  • Akademia Sztuk Pięknych