HUBERTUS HESS - NAZNACZENIE

Instalacja na fasadzie Domu Norymberskiego,
Kraków, róg ul. Krakowskiej i ul. Skałecznej.
28.08 – 28.10.2012

Wernisaż: 28.08.2012, godz. 19.00

Hubertus Hess, norymberski snycerz i rzeźbiarz, absolwent tamtejszej Akademii Sztuk Pięknych tworzy obiekty i instalacje, które powstają najczęściej w ścisłym związku z przestrzeni, w jakiej mają się znaleźć. Sale galeryjne, pomieszczenia sakralne i zabytkowe, czy też miejsca publiczne korespondują z umieszczonymi w nich pracami artysty. Jest on także kolekcjonerem niezwykłych przedmiotów, obiektów artystycznych i wytworów natury, które później często stają się elementami tworzonej przez niego pracy lub bywają dla niej inspiracją. Ułamane kamienne skrzydła, krzyże, metalowe groty i okucia, kamienie i pióra to materiał twórczy. W działalności Hubertusa Hessa widać tu wyraźny wpływ artystów tworzących w sztuce lat 60. kierunek Arte Powera, a w szczególności: Jannisa Kounellisa czy Giuseppe Penone. Zbierane przez artystę rzeczy to okruchy historii i pamięci, przedmioty kultu religijnego lub okultystycznego, które stają się ogniwem łączącym ich funkcję, jaką pełniły w przeszłości z tą, jaką nadaje im sztuka współczesna.

Złoty róg, element instalacji na kamiennej przyporze elewacji budynku Domu Norymberskiego, jest obiektem, który artysta wykorzystywał także w innych swoich projektach. W zależności od miejsca i przestrzeni staje się on nośnikiem odmiennego przekazu i nasuwa różne skojarzenia. Umieszczony na pniu drzewa przypomina kolce lub jakąś niezidentyfikowaną narośl. Na fasadzie budynku może być osobliwą dekoracją lub… nawiązując do symboliki rogu, może pełnić funkcję talizmanu. W krajach północy odzwierciedlał on siłę i władzę, na południu, szczególnie we Włoszech, był znakiem przynoszącym szczęście. Taka wieloznaczność odpowiada intencjom artysty i charakterowi jego prac, które nie poddają się prostej interpretacji, a on sam liczy na fantazję i siłę wyobraźni widzów.

Hubertus Hess urodził się w 1953 roku w Coburgu. W latach 1979-1986 studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Norymberdze w klasie mistrzowskiej prof. Christiana Höpfnera. Jest laureatem nagród: Bawarskiego Ministerstwa Nauki i Kultury i Związku Przedsiębiorców Górnej Frankonii oraz stypendystą Miasta Norymbergi. Uczestniczył w podróżach i wymianach artystycznych m.in. do Afryki Północnej, Szkocji (Glasgow) i Indii (Patapur) oraz w warsztatach i sympozjach: Zaporoże (Ukraina), GEDAI Uniwersytet Akakura, Meiho i Abiko (Japonia) oraz Norymberga. Brał udział w licznych wystawach indywidualnych i zbiorowych w Niemczech oraz w Japonii, Francji, Macedonii, Szkocji, Polsce i Czechach.

 

Organizator:

  • Dom Norymberski