Pokaz filmu Kogut bez głowy
oraz spotkanie z pisarzem
Eginaldem Schlattnerem

poniedziałek, 12.03.2012, godz. 18.30
Muzeum Galicja
Kraków ul. Dajwór 18
Prowadzenie: Michał Olszewski


Eginald Schlattner, ur. 1932 w Arad, dzieciństwo i młodość spędził w Fogarasz u stóp Karpat. Pochodzi ze starej, zamożnej rodziny saskiej od pokoleń zamieszkałej na terytorium dzisiejszej Rumunii. Na krótko przed zakończeniem studiów, w grudniu 1957 roku, został aresztowany i pod zarzutem uczestnictwa w spisku antypaństwowym osadzony w więzieniu w Braszowie. By ocalić przed prześladowaniami kilkuset studentów, członków kółka literackiego, obciążył zeznaniami pięciu literatów. Po dwóch latach więzienia, wyszedł z więzienia z piętnem zdrajcy. W 1973 roku wznowił studia teologiczne, od 1978 jest pastorem w niewielkiej wsi w pobliżu Hermannstadt/Sibiu, gdzie opiekuje się zaledwie garstką starych Niemców. Pracuje również jako kapelan więzienny. W jego twórczości odbicie znajdują najbardziej traumatyczne momenty jego życia. "Siedmiogród, Transylwania, Siebenbürgen, Erdely - tyle nazw w różnych językach nosi dziwna i piękna kraina leżąca wewnątrz karpackiego łuku. Przez osiemset lat żyli w niej obok siebie Niemcy, Rumuni i Węgrzy. Eginald Schlattner opisuje rozpad tego jedynego w swoim rodzaju świata.” Andrzej Stasiuk
W 2007 roku, na podstawie debiutanckiej książki Schlattnera Kogut bez głowy powstał film pod tym samym tytułem w reżyserii Radu Gabrei. W wydawnictwie Czarne ukazały się dwie kolejne jego powieści Czerwone rękawiczki (2004) i Fortepian we mgle (2009).

 


Kogut bez głowy (Der geköpfte Hahn)

Niemcy, Austria, Rumunia, Węgry, 2007, 90 min.
Reżyseria: Radu Gabrea
Scenariusz: Radu Gabrea, Bert Koß
Muzyka: Thomas Osterhoff
Obsada: Alicja Bachleda-Curuś, David Zimmerschied, Axel Moustache, Iona Iacob i inni

Pokazy festiwalowe: Kair 2007, Rzym 2007, Jerozolima 2007, Chicago 2009

Felix, Hans Adolf, Gisela i Alfa Sigrid, bohaterowie filmu i książki będącej podstawa scenariusza, to czwórka przyjaciół, dla której lato 1940 roku jest ostatnim przed wejściem w dorosłość. Młodzi ludzie oczekują niecierpliwie na ten moment, który, w obliczu toczącej się wojny, staje się decydującym w ich życiu. Gisela, jako Żydówka, zostaje wydalona ze szkoły, obaj chłopcy wstępują do Hitlerjugend a Alfa Sigrid, zostawszy sama na placu boju o ich względy, bez skrupułów wykorzystuje zaistniałą sytuację. Losy czwórki protagonistów rozgrywają się w rumuńskiej Transylwanii, na tle skomplikowanej wojennej i powojennej historii jej wielokulturowej społeczności.

 

Organizatorzy:

  • Dom Norymberski,
  • Austriackie Forum Kultury
  • Żydowskie Muzeum Galicja

Współpraca:

  • Wydawnictwo Czarne