Wystawa „Milczenie śniegu”
3.02. - 2.03.2012


Galeria Domu Norymberskiego, Kraków, ul. Skałeczna 2 
Galeria Austriackiego Konsulatu Generalnego, Kraków, ul. Cybulskiego 9


Bogusław Bachorczyk, Tomek Baran, Bartosz Kokosiński, Janusz Orbitowski, Małgorzata Wielek-Mandrela, Thomas May, Gerhard Rießbeck.

Milczenie śniegu to międzynarodowy projekt podejmujący kwestię interpretacji zimy w sztuce współczesnej. Czy nasza percepcja tej właśnie pory roku pozostaje doświadczeniem całkowicie różnym od sielankowo-bajkowej wizji obecnej w sztuce dawnych epok? Artyści biorący udział w wystawie odwołują się zarówno do doświadczeń indywidualnych jaki i społecznych, analizując rozmaite aspekty zimy, cieszącej się obecnie zdecydowanie złą sławą. Depresja, brak słońca, chłód i szarość kojarzące się w potocznej świadomości z tą porą roku, stanowią przedmiot ich refleksji. Z drugiej zaś strony, odwołując się do wspomnień z dzieciństwa, przypominają zarówno o swojej dawnej fascynacji śniegiem, zabawami i sportami uprawianymi w tym okresie, jak i o czytelniczych odkryciach powieści podróżniczych sławiących wyprawy nieustraszonych polarników. Wyprawy na oba ziemskie bieguny stanowią zresztą źródło inspiracji także dla dorosłych artystów, zafascynowanych miejscami odległymi i tajemniczymi, tam gdzie człowiek, pomimo coraz większego postępu technicznego, bywa nadal bezradny wobec sił natury.

Artyści biorący udział w krakowskiej ekspozycji zdają się zatem zachęcać do stawiania pytań: czy zima już definitywnie przestała kojarzyć się z groźnymi żywiołami, które dawniej przyczyniły się do klęski niejednej armii, a widmo „białej śmierci” wśród śniegów i lodów przerażały ludzi? Może to po prostu kilkumiesięczny, uciążliwy okres, który należy przetrwać, a tak naprawdę „zimy” w relacjach międzyludzkich, możemy doświadczyć niezależnie od temperatury panującej za oknem?

Kurator wystawy: Agnieszka Jankowska-Marzec, historyk sztuki, pracownik Międzywydziałowej Katedry Historii i Teorii Sztuki Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, wykładowca Krakowskiej Akademii im. Frycza Modrzewskiego, autorka publikacji o sztuce XX wieku i współczesnej.

 

1.Bogusław Bachorczyk, urodzony w 1969 roku w Suchej Beskidzkiej. Mieszka w Krakowie. W roku 1998 ukończył Wydział Malarstwa i Rysunku krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, dyplom w pracowni prof. Włodzimierza Kunza. Od 2002 roku pracuje jako asystent na macierzystej uczelni. W roku 2011 uzyskał tytuł doktora. Malarz, rzeźbiarz, artysta video i fotograf. Od 2004 roku prowadzi projekt „Pracownia”. Zorganizował piętnaście wystaw indywidualnych, brał udział w licznych ekspozycjach zbiorowych prezentowanych w kraju i za granicą. (www.bachorczyk.com)

2.Tomek Baran, urodzony w 1985 roku w Stalowej Woli. W 2010 roku ukończył Wydział Malarstwa i Rysunku krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Mieszka i pracuje w Krakowie. Miał trzy wystawy indywidualne i brał udział w sześciu wystawach zbiorowych. Otrzymał wyróżnienie na konkursie Gepperta w 2011 roku. (www.tomekbaran.pl)

4 .Bartosz Kokosiński, urodzony w 1984 roku. Jest absolwentem Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, w 2009 r. uzyskał dyplom na Wydziale Malarstwa i Rysunku w pracowni Andrzeja Bednarczyka i Witolda Stelmachniewicza. Jest stypendystą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Brał udział w Triennale Sztuki Młodych w Orońsku oraz 10. Konkursie Gepperta we Wrocławiu. Zorganizował kilka wystaw indywidualnych m.in. w BWA w Katowicach, w galerii Nova w Krakowie czy Galerii Kameralnej w Słupsku. (www.bartoszkokosinski.com)

5. Janusz Orbitowski, urodzony w 1940 roku. W 1967 ukończył Wydział Malarstwa i Rysunku krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Obecnie zatrudniony na stanowisku profesora w macierzystej uczelni. Malarz i grafik. Brał udział w ponad stu wystawach zbiorowych oraz miał ponad dwadzieścia pokazów indywidualnych. Prace m. in. w zbiorach Muzeum Narodowego w Krakowie, Warszawie, Wrocławiu oraz w Muzeum Sztuki w Łodzi.

.6. Małgorzata Wielek-Mandrela, urodzona w 1976 roku w Limanowej. W 2002 ukończyła Wydział Malarstwa i Rysunku krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, dyplom z wyróżnieniem w pracowni prof. A. Brinckena. W 2009 uzyskała tytuł doktora na macierzystej uczelni. Brała udział w ponad trzydziestu wystawach zbiorowych, ma na swym koncie czternaście wystaw indywidualnych. Mieszka i pracuje w Krakowie.(www.wielekmandrela.republika.pl)

7. Thomas May, urodzony w 1971 roku, absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Norymberdze w klasie prof. Reutera; studia podyplomowe na tejże akademii na Wydziale: Sztuka w Przestrzeni Publicznej u prof. J. P. Hölzinger. Otrzymał liczne stypendia artystyczne m.in. do Anglii, Chin, Finlandii i Japonii. Pomysłodawca projektu „Źdźbło trawy”, zrealizowanego w 10 krajach Europy i Azji, także w Krakowie, w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha (2005). Brał udział w licznych wystawach indywidualnych i zbiorowych w Niemczech oraz poza ich granicami. (www.grasshalminstitut.de)

8. Gerhard Rießbeck , urodził się w 1964 roku, ukończył Akademię Sztuk Pięknych w Norymberdze w klasie prof. Knauppa. Uczestnik ekspedycji polarnych i wypraw podróżniczych, których plonami są liczne prace artysty. Zrealizował wiele wystaw indywidualnych (m.in. w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha w Krakowie, 2010) i zbiorowych w Niemczech, a także m.in. Szwajcarii, Danii, Francji, Macedonii i Chinach. (www.gerhardriessbeck.de)

Projekt zrealizowano dzięki wsparciu
FUNDACJI WSPÓŁPRACY POLSKO-NIEMIECKIEJ
Wystawa odbywa się pod patronatem
AKADEMII SZTUK PIĘKNYCH w Krakowie