SZTUKA WSPÓŁCZESNA W OBRAZIE FILMOWYM


Ja. Baselitz
Film dokumentalny oraz 10 minutowy wywiad z artystą


Wtorek, 22.01.2013, godz. 19.00
Akademia Sztuk Pięknych, Kraków, pl. Matejki 13, sala 104

Niemcy, 1987, 45 min.
Reżyseria: Heine Peter Schwerfel
Produkcja: Artcore Film w kooprodukcji z WDR, 3sat i Bundeskunsthalle Bonn.

Georg Baselitz urodził się 23 stycznia 1938 roku w Deutschbaselitz jako Hans-Georg Kern. Nazwa rodzinnej miejscowości stała się jego artystycznym pseudonimem. W roku 1956 rozpoczął studia malarskie w Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Berlinie Wschodnim, z której już po roku został relegowany za „niedojrzałość społeczną”. Studia kontynuował w Berlinie Zachodnim zajmując się intensywnie teoriami Wassila Kandinskyego, Ernesta Wilhelma Naya i Kazimierza Malewicza. W 1969 roku powstał obraz „Der Wald auf dem Kopf”, który zapoczątkował całą serię płócien z odwróconymi „do góry nogami” postaciami. Rok później w kolońska galeria Franz Dahlem zorganizowała indywidualną wystawę Baselitza złożoną z wyłącznie postawionych na głowie portretów. To one przyniosły artyście międzynarodową sławę. Zbieg odwrócenia odbierał obrazowi jego pierwotną treść i dzięki temu stawał się on abstrakcją. Widz konfrontowany był w pierwszej linii z formą i kolorem malarskiego dzieła, a nie z jego tematem.

W latach 1977 - 83 roku artysta był profesorem w Państwowej Akademii Sztuk Pięknych w Karlsruhe, później wykładał na Uniwersytecie Sztuk w Berlinie. W roku 2004 otrzymał tytuł profesora honorowego Akademii Sztuk Pięknych we Florencji oraz Królewskiej Akademii Sztuk w Londynie. Prace Baselitza znajdują się m.in. w zbiorach następujących muzeów: Berlinische Galerie; Hamburger Bahnhof, Berlin; Kunstmuseum Bonn; Museum Folkwang, Essen; Hamburger Kusnsthalle; Museum Ludwig, Kolonia; Pinakotek der Moderne Monachium. Brał udział w wystawach: documenta 5,6,7 w Kassel oraz w Biennale w Wenecji (1980, 2007), jego ekspozycje prezentowały m.in. muzea: Essl, Klosterneuburg/Wiedeń i Muzeum Sztuki Współczesnej w Paryżu.

Dokument Petera Schwerfela to pierwsza telewizyjna realizacja poświecona temu artyście, w której pada wiele jego prowokacyjnych wypowiedzi dotyczących m.in. zachodniego rynku sztuki czy też działalności artystycznej w byłym NRD. Doskonałym uzupełnieniem tego filmu jest 10 minutowy wywiad, jaki krytyk i filmowiec przeprowadził z Bazelitzem przed pięcioma laty i który jest jego komentarzem do prezentowanych wcześniej poglądów.