SZTUKA WSPÓŁCZESNA W OBRAZIE FILMOWYM

About Jenny Holzer / Film dokumentalny

Niemcy, Szwajcaria, 52 min.
Reżyseria: Claudia Müller
Produkcja: Phlox-Films Produktion
Koprodukcja: SF, Anita Hugi, SWR, ARTE

Wtorek, 23.04.2013, godz. 19.00
Akademia Sztuk Pięknych,
Kraków, pl. Matejki 13, sala 104.

 

Jenny Holzer urodziła się w 1950 roku w miejscowości Gallipolis (Ohio) i należy do najważniejszych współczesnych artystek amerykańskich. Studiowała m.in. rysunek i sztukę druku na University of Chicago oraz malarstwo w Rohde Island School of Design. W 1977 roku przeniosła się do Nowego Jorku. W Whitney Museum of American Art. prowadziła Independent Study Programm, wtedy też zaczęła pracę z tekstem jako formą sztuki.

Jej prace prezentowane były przede wszystkim w przestrzeni publicznej. Wykorzystywała w tym celu wszystkie możliwe media: plakaty, naklejki, powierzchnie reklamowe, ławki, tablice, drzewa, koszulki i przede wszystkim pulsujące żywym, kolorowym światłem listwy LED. W latach 1977 – 79 stworzyła cykl prac zatytułowanych Truizmy, które były przekształconymi przez Holzer krótkimi sentencjami, i które imitowały funkcjonujące powszechnie w społeczeństwie sądy i opinie. Artystka zwracała w ten sposób uwagę na powszechnie stosowane w mediach i polityce manipulacje językowe, dzięki którym przekazywane treści często przyswajane są przez nas bezwiednie i bezrefleksyjnie.

Jej kolejne projekty to wielkoformatowe projekcje tekstów/cytatów wyświetlanych na budynkach, elementach krajobrazu czy wodzie. Obok tekstów politycznych i zaangażowanych społecznie, piętnujących nadużywanie władzy, przestępstwa wojenne, gwałty na kobietach podczas konfliktu na Bałkanach czy torturowanie więźniów w Iraku Jenny Holzer sięga często po teksty poetyckie m.in. Wisławy Szymborskiej (fasada budynku Merchandise Mart w Chicago) czy Czesława Miłosza (Wawel podczas festiwalu Art-Boom w Krakowie).

Sztuka Holzer z ulicy trafiła do muzeów. Jej prace były prezentowane w takich muzeach jak: City Hall w Londynie, Neue Nationalgalerie w Berlinie, Muzeum Guggenheima w Nowym Jorku i Bilbao. W 1990 roku otrzymała Złotego Lwa podczas Biennale w Wenecji za najlepszy narodowy pawilon.

Claudia Müller przez prawie dziesięć lat dokumentowała zarówno przygotowywane przez nią wystawy, jak i przyglądała się procesowi powstawania projektów. Film pokazuje także jej drogą twórczą: od wieszanych na ścianach domów plakatów, po ekspozycje w najbardziej renomowanych galeriach i miejscach publicznych.