Edyta Mąsior - Siedemdziesiąt dwa i 21037 WYSTAWA
grafika, wideo, obiekty cyfrowe

Galeria Domu Norymberskiego
Kraków, ul. Skałeczna 2
Wernisaż: 17.09.2013, godz. 19.00

“Dla niektórych podróż to tylko zdarzenie, dla innych jest wydarzeniem życia, ale przychodzi dzień, kiedy te dwa stają się jednym.”
Charlie Chaplin.

 

Historia, którą podejmuje w swoim artystycznym projekcie Edyta Mąsior zaczyna się przed laty w Chrzanowie. Tam spędza dzieciństwo, u Babci. Jej mąż, znany dziewczynce tylko z portretu, wyszedł pewnego dnia do pracy i nigdy nie wrócił. Miał 34 lata, był rok 1940. Długo nie udało się natrafić na żaden ślad po nim, a prowadzone poszukiwania nie przynosiły oczekiwanych rezultatów. Dopiero w 2013 udało się poznać jego losy.

W efekcie dochodzenia prowadzonego przez Instytut Pamięci Narodowej udało się ustalić, że w październiku 1940 roku został aresztowany i osadzony w więzieniu w Katowicach, trzy tygodnie później przewieziony do Hof, potem do Monachium, a stamtąd do obozu w Dachau. Pod koniec stycznia 1942 przetransportowano go do obozu w Hartheim, gdzie został stracony.

Dla Edyty Mąsior historia ta ujęta została w klamrę dwóch liczb: siedemdziesiąt dwa i 21037. Pierwsza z nich obejmuje czas poszukiwań, druga to numer obozowy więźnia. Pomiędzy nimi zawarta jest opowieść o podróży w czasie: wyznaczonej przez kilka dat, o wielu nieznanych przystankach i niewiadomym końcu. To podróż w głąb dzieciństwa, której rutę wyznaczały okruchy pamięci i wiara w dotarcie do celu.

Prace Edyty Mąsior to swoisty dziennik tej podróży, to szkice, zdjęcia i nakładające się na siebie obrazy, to mieszanka tego, co rzeczywiste i wyimaginowane, tego, co się zdarzyło naprawdę i tego, co było senną wizją, bo jak pisze sama artystka „ po obudzeniu, gdy okazuje się, że sen rozpieczętował niespisane dotychczas historie, wtedy staje się jasne, że pamięć o nich nie minie”.

Edyta Mąsior , artystka, zajmuje się nowymi i tradycyjnymi mediami w sztukach wizualnych. Urodziła się w roku 1977. Pierwsze lata spędziła w Chrzanowie.

Obecnie odbywa studia doktoranckie na Wydziale Intermediów krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. W roku 2010 ukończyła studia w Ανωτάτη Σχολή Καλών Τεχνών w Atenach (MA degree in Digital Arts). Na Uniwersytecie Narodowym im. Kapodistriasa w Atenach studiowała język nowogrecki. Pierwsze studia artystyczno-pedagogiczne odbyła na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie (dyplom 2002). W roku 2001 wyjechała w ramach programu stypendialnego Erasmus/Sokrates do Grecji, gdzie studiowała na Uniwersytecie Kreteńskim.

Była stypendystką greckiego IKY (Państwowego Funduszu Stypendialnego) i Fundacji im. Aleksandra S. Onassisa. Brała udział w licznych wystawach w kraju i poza jego granicami.

Jest autorką serii zatytułowanych: Zuchwałe wędrowanie (2002), Rozpieczętowany sen (2009), Maria (2009), Balon, żyłka i trzy osoby (2008-2010), „Jak samotny wróbel na dachu” (2006-2009) i innych.

Wystawę można oglądać w dniach 18.09 – 09.10.2013, pon.- pt., w godz. 11.00 – 17.00