THOMAS MAY      -     NATURE REFLECTED

Wernisaż:
14.05.2013, godz. 18.00

Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej manggha
ul. Marii Konopnickiej 26

 

Od 2008 roku norymberski artysta Thomas May pracuje w Japonii ingerując w jej naturę poprzez różnego rodzaju działania artystyczne. Jego interwencje podejmują dialog z romantycznym, lecz dla wielu widzów obcym, światem japońskiej flory. Za pomocą minimalnych środków artysta dokonuje zmian w naturalnym środowisku w taki sposób, że dopiero uważne oko może je wychwycić. Te krótkotrwałe zabiegi „upiększania” odpowiadają powszechnemu postrzeganiu natury, jako estetycznego ideału i są tak samo piękne, jak okrutne są ślady jego artystycznej twórczości. Ta ambiwalencja ludzkiego podejścia zostaje uchwycona na fotografiach. W momencie ujęcia artysta rejestruje moment wyjęty z procesu permanentnej zmiany, jaka zachodzi w naturze. Nawiązując do romantycznych landszaftów zdjęcie odzwierciedla jakiś idealny obraz, który w rzeczywistości nie istnieje.

Wystawa fotografii jest wkomponowana w inscenizację przestrzenną, dla której wzorem estetycznym jest japoński ogród i stylistyka mangi. Wykonane z tworzywa sztucznego i rozpięte horyzontalnie obiekty kwietne zagoszczą w całej muzealnej galerii.

Kontrapunktem dla wykreowanego przez artystę botanicznego świata jest „ogród pięcioosobowy”, naturalny obiekt, swego rodzaju „hortus conclusus”, który zbudowany został z pięciu połączonych ze sobą kul. Jego zewnętrzną część tworzy ziemia, wnętrze zaś porasta trawa i japońskie rośliny. W czasie trwania wystawy rośliny będą przemieszczać się ze środka obiektu na zewnątrz, dzięki czemu ogród otworzy się, tworząc japoński biotop.

Japoński ogród ma naśladować przyrodę tak, aby działania człowieka były jak najmniej widoczne. Natura ma inspirować, ale nie należy jej kopiować, ponieważ dzika jest najwyższym ideałem. Thomas May podejmuje artystyczny dialog z tą tradycją.

Zapraszamy do oglądania jego ogrodu.

 

Thomas May, urodzony w 1971 roku, absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Norymberdze w klasie prof. Reutera; studia podyplomowe na tejże akademii na Wydziale: Sztuka w Przestrzeni Publicznej u prof. J. P. Hölzinger. Otrzymał liczne stypendia artystyczne m.in. do Anglii, Chin, Finlandii i Japonii. Pomysłodawca projektu „Źdźbło trawy”, zrealizowanego w 10 krajach Europy i Azji, także w Krakowie, w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha (2005). Brał udział w licznych wystawach indywidualnych i zbiorowych w Niemczech oraz poza ich granicami. (www.grashalminstitut.de)

Wystawę można oglądać w dniach 15.05 - 16.06.2013, od wtorku do niedzieli, od godz. 9.00 do 19.00

 

Organizatorzy:

  • Dom Norymberski
  • Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej manggha

 

Wystawę zorganizowano przy wsparciu: