Pirko Julia Schröder

„...zatem szaleństwo mieszka gdzie indziej“
Instalacja i wystawa fotografii

Galeria Domu Norymberskiego
Kraków, ulica Skałeczna 2

Wernisaż, 21.05.2013, godz. 18.00

Wystawa odbywa się w ramach projektu Kraków Photo Fringe organizowanego przez Miesiąc Fotografii w Krakowie oraz Fundację Lablab.


Wystawa Pirko Julii Schröder w Domu Norymberskim obejmuje fotografie, dzięki którym podglądamy domową, intymną przestrzeń, dostępną tylko nielicznym. Zdjęcia odkrywają przed widzem to, co prywatne, to, co czasami wydaje się zagadkowe, bo nie zostało jeszcze oswojone, poprzez dłuższą obecność. Ale nie ma tu też nic obcego, anonimowego czy też urbanistycznego, przeciwnie wchodzimy w przestrzeń budzącą zaufanie. Takie wejrzenie daje odbiorcy cały wachlarz możliwości interpretacyjnych lub zachęca go do snucia własnych historii, które podsuwają nam fotografie. Wydają się one być pewnym kodem, który za pomocą naszego kulturowego dziedzictwa odczytujemy bez trudu.

 

Schröder bada poprzez fotografię otoczenie człowieka i wszystko to, czym on się zajmuje: co robi, co gromadzi, czym się otacza. Dzięki temu odkrywa rzeczy i systemy ich porządkowania, nieoczywiste miejsca, które ją zajmują i przedstawia nam ten widok.

 

Na wystawie prezentowane są prace ze zbiorów artystki, zarówno w formie obrazów jak i obiektów czy też instalacji, która wtapia się w galeryjną przestrzeń. Ważny jest także sposób oglądania ekspozycji, kierunek, z którego widz spogląda i miejsce, w którym się znajduje. Uważne osoby dostrzegą, że obiekty w fotograficznych instalacjach sprawiają takie wrażenie wolnostojących, lub jakby zostały bezpośrednio umocowane do ściany. Ta iluzja sprawia, że galeria przekształca się z miejsca publicznego w prywatną przestrzeń, do której - dzięki artystce - udaje nam się niepostrzeżenie zajrzeć.

 

Pirko Julia Schröder urodziła się w 1970 roku w miejscowości Furestenfeldbruck. Studiowała w Akademii Sztuk Pięknych w Norymberdze i Wyższej Szkole Projektowania w Karlsruhe. W latach 2001-204 wykładała projektowanie w Wyższej Szkole Georga-Simona Ohma. Od 2004 roku pracuje w Pedagogicznym Centrum Kultury i Sztuki przy norymberskich muzeach. W ramach programu artist in residence przebywała w Krakowie (2004) i w Nykarleby w Finlandii (2007). W roku 2009 wykładała na uniwersytecie GEDAI w Tokio. Uczestniczyła w projektach artystyczno-badawczych norymberskiej grupy „LeoPART” działającej w dzielnicy St. Leonard, a od 2011 roku należy do grupy artystów „Der Kreis”. Mieszka w Norymberdze. Brała udział w licznych wystawach w Niemczech, a także w Polsce, Czechach i Finlandii.

 

Organizator:

  • Dom Norymberski

Partner:

  • Kraków Photo Fringe

 

Wystawę można oglądać w dniach 22.05 – 14.06.2013, od poniedziałku do piątku, w godzinach 11.00 – 17.00