Katja Wunderling
Teresa B. Frodyma

MARTWE NATURY

Wystawa 16.10 – 08.11.2013

Galeria Domu Norymberskiego, Kraków ul. Skaleczona 2

Wernisaż 15.10.2013, godz. 18.00

Martwa natura - jeśli sięgniemy do francuskiego tłumaczenia - to określenie kompozycji plastycznej składającej się z kilku przedmiotów, dobranych ze względów estetycznych lub symbolicznych. Stała się tematem przede wszystkim w siedemnastowiecznym malarstwie holenderskim i flamandzkim, ale później podejmowana była przez kolejnych artystów i jest obecna w historii sztuki aż do dzisiaj.

Prace Katji Wunderling i Teresy B.Frodymy też można określić tym mianem, chociaż nie przypominają klasycznego ujęcia tego tematu i bardziej pasuje tu termin „ciche życie” czyli angielski i niemiecki termin dla tego typu obrazów w sztukach wizualnych. U norymberskiej artystki natura występuje głównie jako tworzywo, z którego powstają oryginalne graficzne formy oraz obiekty przestrzenne. Różnorodne nasiona, igły drzew czy tekstylia w połączeniu z transparentnym papierem tworzą na specjalnie przygotowanym podłożu abstrakcyjne kompozycje, które przypominają struktury spod szkła mikroskopu. To jakby powiększone kształty wewnętrznych struktur niedostrzegalne gołym okiem, biologiczne lub mineralne preparaty. Po bliższym przyjrzeniu dostrzega się dopiero trójwymiarowość tych prac, a co za tym idzie także efekty wizualne, jakie dają nakładające się na siebie elementy: cienie, marszczenia, rozdarcia, nacięcia, rysy, zagięcia itp. Graficzne formy, które wykorzystuje w swoich specyficznych pracach Katja Wunderling, to przede wszystkim formy spotykane w naturze: koło, elipsa, wrzeciono, fale, pajęcza sieć. Poprzez powtórzenia tych detali powstają kompozycje posiadające rytm lub szczególny porządek zaprowadzony przez artystkę w przestrzeni obrazu.

Teresa Frodyma uprawia z kolei klasyczną formę grafiki, jaką jest litografia, ale stosuje też inne techniki jak akwaforta, relief czy kolaż. Jej prace obrazują również mocny związek z naturą i jej organicznymi formami. Można doszukać się na nich przedmiotów będących często niezwykłymi eksponatami z jakiejś kuriozalnej kolekcji, albo wspomnieniem z dzieciństwa, kiedy w jakimś pudełku przechowywało się dziwaczne znaleziska, z którymi łączyły nas nam tylko znane emocje. Muszle, liście, rybi szkielet, fragment kory z drzewa, kamień o niezwykłej barwie czy zasuszony owoc tworzą zamknięty świat martwej natury, której przemijanie zostało uchwycone na obrazie. Pozwala ona dostrzec dyskretny upływ czasu. Często mówi o tym dobór przedmiotów. To one sugerują obecność człowieka, dotknięcie jego ręki. Klimat panujący wokół przedmiotów daje nam informację o stanie emocjonalnym artysty i osób go interesujących. Wyczuwalna jest także zachodząca z wiekiem transformacja kształtu i struktury każdej żywej tkanki, , powodując z jednej strony jej rozpad z drugiej zaś przemianę z jednej formy w inną, aby wkrótce odrodzić się pod odmienną postacią.

Ziarno czy nasiono, które podejmuje Katja Wunderling jest właśnie zalążkiem tego odrodzenia, jakie sugerują prace Teresy Frodymy. Jest w tym procesie nieobcy obu artystkom element tajemnicy, obrzędu, starożytnego mitu czy zapomnianego rytuału.

One zaś pozostając w kręgu tego samego tematu i czerpiąc z tego samego źródła, jakim jest ożywiona i nieożywiona przyroda, wspaniale się uzupełniają, rozwijając jednocześnie w bardzo kreatywny sposób martwą naturę, odwieczny temat europejskiej sztuki.

 

Katja Wunderling, studia: Wyższa Szkoła Zawodowa, Norymberga, Wydział Grafiki i Projektowania; Akademia Sztuk Pieknych, Norymberga, Wydział Malarstwa i Grafiki; prowadzenie kursów z technik rytowniczych w Centrum Kształcenia w Norymberdze, laureatka Nagrody Regionu Środkowej Frankonii. Brała udział w licznych wystawach indywidualnych i grupowych w Niemczech i Szwajcarii, m.in. w Norymberdze, Monachium, Dreźnie, Bayreuth i Bazylei.

www.katja-wunderling.de

 

Teresa B. Frodyma, studia: Akademia Sztuk Pięknych w Kraków, Wydział Grafiki w Katowicach, dyplom 1988; doktorat 2005; praca twórcza w dziedzinie grafiki – litografia, wklęsłodruk, projektowanie graficzne; pedagog uczelni wyższych – UJ w Krakowie, WST w Katowicach, GWSP w Gliwicach; kuratorka wielu wystaw; organizator warsztatów graficznych, uczestnik sympozjów; członek ZPAP i STMG; od 1988 roku bierze udział w wielu ogólnopolskich i międzynarodowych wystawach, konkursach, projektach graficznych i projektowania książki; wystawy indywidualne: Kraków, Warszawa, Wrocław; prace w zbiorach i kolekcjach muzealnych i prywatnych;

Organizator:
Dom Norymberski

 

Wystawę można oglądać od poniedziałku do piątku w godzinach: 10.00 – 17.00.