Wystawa „Damski sierpowy”

Iwona Demko, Paulina Karpowicz, Agata Kus, Cecylia Malik, Kinga Nowak, Grażyna Smalej, Małgorzata Wielek-Mandrela

07.03 – 28.03.2014
Wernisaż: piątek, 7 marca 2014, godz. 18.30

Galeria Domu Norymberskiego
Kraków, ul. Skałeczna 2

Kurator wystawy: Jakub Najbart

 

Wystawa na Dzień Kobiet? To raczej protest przeciwko stereotypowemu myśleniu o kobietach. Święto kobiet, sprowadzone w czasach PRL-u do rachitycznego goździka i pary rajstop rozdawanych na uroczystej gali w zakładzie pracy, raczej potwierdzało drugoplanową rolę pań niż je wyróżniało. Wraz z upadkiem systemu komunistycznego czasy diametralnie się zmieniły. Żyjemy w innym świecie, co nie znaczy, że pozycja kobiet jest w nim komfortowa. Polska jest krajem, w którym dominują wartości katolickie zdecydowanie promujące model patriarchalny, zarówno w rodzinie jak i społeczeństwie.

Oczywiście zmiany zachodzą i kobiety są coraz mocniej obecne w życiu publicznym, zawodowym oraz w sztuce. Akademia Sztuk Pięknych, w której do tej pory dominowali mężczyźni, zmieniła się w uczelnię, gdzie zdecydowaną większość stanowią kobiety. Zdarzyło się nawet, że na Wydziale Malarstwa odnotowano rocznik, na którym słuchaczkami były same studentki. To oczywiście ma wpływ na obraz współczesnej polskiej sztuki.

Wystawa „Damski sierpowy” ma zmienić optykę postrzegania kobiet, jako osób bezradnych, zahukanych i bez siły przebicia. We współczesnym świecie wiele z nich jest zdeterminowanych, aby konsekwentnie realizować swoje życiowe cele. Sztuka stawia dzisiaj przed artystą ogromne wymagania. To „zawód” dla wrażliwych, ale też twardych ludzi, od których, tak jak na bokserskim ringu, od czasu do czasu wymaga się, żeby komuś „przyłożyć” w imię ochrony swoich wartości i swojej artystycznej autonomii. Takie są artystki zaproszone do udziału w tej wystawie. Doskonale wiedzą, co chcą robić w sztuce i konsekwentnie realizują swoje założenia, to osoby o dużej wrażliwości, których prace mają sporą siłę oddziaływania na widzów. Niektóre prace oparte są na motywach odnoszących się do biografii artystek, inne poruszają tematy ważne społecznie, ale zawsze pokazują one zaangażowanie autorek w sprawy, które nie są im obojętne. Dziewczyny nie siłą mięśni, lecz intelektu potrafią precyzyjnie wymierzyć swój sierpowy i odsłonić to, co dla nich istotne we własnej twórczości.

W wystawie biorą udział absolwentki krakowskiej ASP, które ukończyły uczelnię w ciągu ostatnich piętnastu lat, i które stanowią swoistą reprezentację artystek ważnych dla Krakowa.

Jakub Najbart

 

Wystawę można oglądać
od poniedziałku do piątku w godzinach od 10.00 do 17.00

Bilder:

Agata Kus, I've Got A Blister From Touching Everything I See
Kinga Nowak, Komunia
Grażyna Smalej, bez tytulu
Małgorzata Wielek-Mandrela, Połamane, 2009