fotorelacja >>

Alicja Panasiewicz i Rita Kriege

OVERILLUMINATION

Instalacja i obiekty świetlne
WYSTAWA

24.11. 2014 – 17.01.2015
Galeria Domu Norymberskiego
Kraków, ul. Skałeczna 2

Wernisaż:
21.11.2014, godz.18.00

 

W dzisiejszym świecie światło przestało spełniać swoją pierwotną rolę, jaką było likwidowanie ciemności, a co za tym idzie możliwości codziennego funkcjonowania po zachodzie słońca. Światło nie tylko wydobywa z mroku, to, co niewidoczne; z jego pomocą można zmieniać postrzeganie rzeczywistości, przekazywać informacje i komunikaty, kreować obrazy i pobudzać wyobraźnię. Z tego chyba powodu współcześni artyści coraz częściej sięgają po to medium, a publiczność obdarza ich twórczość ciągle rosnącym zainteresowaniem. Zarówno instalacje w przestrzeni publicznej, jak i te prezentowane w galeryjnych czy muzealnych salach przyciągają, w porównaniu z innymi wystawami najnowszej sztuki, rzesze zwiedzających.

Odpowiednie wykorzystanie najnowszych technologii w połączeniu z wiedzą z fizyki i optyki sprawia, że znane powszechnie źródła światła: żarówki, świetlówki, diody czy lasery w połączeniu z wodą, parą, dymem, szkłem lub plexi wyczarowują na oczach widzów świetlne spektakle, często wciągając ich samych do gry. Promieniujące, migoczące, iskrzące, żarzące, drgające czy pełzające światło budzi zachwyt, przyciąga wzrok i uwagę. Ale ta fascynacja ma również ciemną stronę. Ogromna ilość światła zmieniła nieodwracalnie zarówno obraz Ziemi jak i życie jej mieszkańców. Skażenie światłem - light pollution - stało się kolejnym, obok zanieczyszczenia powietrza, wody i nadmiaru dźwięków, ogólnoświatowym problemem. Jest produktem ubocznym zachodniej cywilizacji – wielkiego obszaru jasności na mapie świata. Szacuje się, że dwie trzecie ludzkości żyje w obszarach zanieczyszczonych przez światło. W miastach gdzie ten efekt jest największy, niebo jest tak jasne, że obserwacja gwiazd nie jest już możliwa, a niektóre z nich stały się niewidoczne dla ludzkiego oka.

W długim procesie ewolucji organizm człowieka, podobnie jak fauny i flory, zaadoptował się do rytmu dnia i nocy, organizowanego przez naturalne światło słońca i księżyca. Nadmierna ilość sztucznego światła, z którą mamy do czynienia obecnie, nie tylko działa na zmysły, ale także je oszukuje. Zaburza poczucie porządku, rytmu, stałości, niezmienności kosmicznego porządku. Tych właśnie wartości poszukuje w swojej instalacji light pollution Alicja Panasiewicz. Jaskrawe lampy to nowe gwiazdy, słońca, planety, nowe technokratyczne gwiazdozbiory, związane ze współczesną cywilizacją. Te wykreowane przez artystkę odnoszą się do gwiazdozbiorów, zodiaków i planet, które można zaobserwować na nocnym niebie w czasie trwania wystawy, czyli na przełomie jesieni i zimy. Odkrywa ona przed nami za pomocą światła to, co światło przyćmiło swoim blaskiem, i czego już nie potrafimy dojrzeć.

 

W pracach Rity Kriege z kolei światło pozwala na kreowanie obrazów za pomocą prostych środków: farby, przewodów elektrycznych, przeźroczystych płaszczyzn. Dopiero świetlny promień o odpowiednim natężeniu i kierunku pozwala na wydobycie z przestrzennych obiektów wyjątkowych efektów, które często podkreśla przestrzeń, w jakiej zostały umieszczone. Światło wzmacnia kolor, wydobywa strukturę, nadaje przedmiotom nowego wizerunku i zmienia ich postrzeganie.

Za pomocą światła możemy dostrzec to, co ukryte: w rzeczywistości lub w wyobraźni. Dzięki twórczej wrażliwości artystów mamy okazję obcować z jednym i drugim światem.

 

ALICJA PANASIEWICZ
Ukończyła Akademię Sztuk Pięknych w Krakowie. Pracuje jako wykładowca na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Pedagogicznego im. Komisji Edukacji Narodowej. Zajmuje się designem, instalacjami świetlnymi i tworzeniem obiektów użytkowych. Prowadzi warsztaty dla studentów poszerzające percepcję światła i przestrzeni. Autorka 10 wystaw indywidualnych oraz uczestnik wystaw zbiorowych i targów designu.
www.alicjapanasiewicz.net

RITA KRIEGE
Studiowała w Akademie der bildenden Künste w Norymberdze na wydziale tkaniny artystycznej i design. Zajmuje się obiektami i instalacjami świetlnymi, designem, sztuką w przestrzeni publicznej i performancem. Brała udział w wystawach i projektach artystycznych w Niemczech oraz Brazylii, Japonii, Polsce, Szwajcarii oraz we Włoszech. Mieszka i pracuje w Norymberdze.