EKSPRESJONIZM, OVER AND OVER AGAIN

WYSTAWA
Galeria Domu Norymberskiego
Kraków, ul. Skałeczna 2

WERNISAŻ: 29.10.2015, godz.18.00

 

Sceny uliczne i kawiarniane, fragmenty codziennego życia z początku XX wieku, zatrzymane na płótnach przez niemieckich ekspresjonistów, należą do moich ulubionych obrazów. Wśród nich są wybrane prace Ernsta Ludwika Kirchnera, Georga Grosza i późniejszej Jeanne Mammen. Ekspresjonizm, który w okresie powstania przyniósł przełom w sztuce, jest nadal atrakcyjny i nie tracąc swej siły, inspiruje wielu współczesnych artystów.

W prezentowanym cyklu prac zająłem się jego reinterpretacją, przez dodanie atrybutów współczesnych. W tym „moim” powrocie do ekspresjonizmu nie chodziło mi tylko o przypomnienie jego osiągnięć, a raczej refleksje o powtarzalności tematów i form w sztuce. Upływ czasu, pomimo wspaniałych osiągnięć współczesnej nauki i rozwoju techniki, wcale nie zmienił znacząco ludzkich losów.

Wybrane przeze mnie prace zostały wielokrotnie powiększone, odebrałem im kolor, a dodałem współczesne elementy, które tworzą nowe konteksty. W swoich pracach posługuję się głównie rysunkiem i kolażem. Moim narzędziem do rysowania jest maszyna do szycia, narzędzie nietypowe i trudne. Jednak po kilkuletnim eksperymentowaniu na różnych podłożach, odkrywam jego coraz szersze możliwości.

Piotr Pandyra

 

 

Piotr Pandyra, urodzony w 1981roku. W 2003 roku ukończył Szkołę Artystycznego Projektowania Ubioru (SAPU) w Krakowie. W latach 2003/2009 studiował Edukację artystyczną w zakresie sztuk plastycznych na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. Obecnie jest doktorantem na Wydziale Sztuki w macierzystej uczelni.

Organizator: Dom Norymberski w Krakowie