KRZĄTACZKI

WYSTAWA
Kraków, 20.03 – 18.04.2015

Galeria Domu Norymberskiego oraz przestrzeń publiczna dzielnicy Kazimierz


Artystki:
Bettina Bereś, Sian Bonnell, Pamela Bożek-Żurawska, Grażyna Brylewska, Iwona Demko, Dorota Hadrian-Surowiec, Małgorzata Markiewicz, Regina Pemsl, Paulina Poczęta, Ewa Potocka, Pirko Julia Schröder, Katja Then, Teresa Wiechova, Anja Schoeller oraz Blanka Dembosz i Paulina Załubska.

Kuratorki: Iwona Demko i Renata Kopyto

 

 

PROGRAM PROJEKTU

13 i 15.03.2015 - Slow Fashion Cafe, ul.Bożego Ciała 10

13 marca od 12:00 do 17:00
15 marca od 15:00 do 18:00
● warsztat szycia podomek pod kierunkiem Małgorzaty Markiewicz oraz szycie reklamy informującej o wystawie w obecności artystek biorących udział w projekcie pod kierunkiem Iwony Demko.

19.03.2015 od godz.15:00 - Dom Norymberski, ul. Skałeczna 2

● pieczenie wernisażowych ciastek pod kierunkiem Pameli Bożek-Żurawskiej

 

20.03.2015

godz. 17.00 – WERNISAŻ, Galeria Domu Norymberskiego, ul. Skałeczna 2

oraz miejsca prezentacji wystaw:

- Galeria Trzecie Oko > ul. Bocheńskiej 5/2, www.trzecieoko.com
- Slow Fashion Cafe > ul. Bożego Ciała 10, www.slowfashioncafe.pl/
- Pralnia samoobsługowa Pepepralnia, ul. Dietla 51, www.pepepralnia.pl/dietla-krakow
- Sklep z tkaninami KAKADU > ul. Krakowska 25
- Galeria 13, ul. Krakowska 13
- Sklep Tkaniny > ul. Krakowska 21
- Hurtownia Rzeczy Ładnych, ul. Skałeczna5
- Bar Mleczny Kazimierz > ul. Krakowska 24
- Dom Norymberski > ul. Skałeczna 2,

godz. 20.00 - koncert wokalny pod kierunkiem Blanki Dembosz , Teatr Nowy, ul.Gazowa 21, http://teatrnowy.com.pl/

 

21 i 22.03.2015, stragan na Placu Nowym od 12:00 do 15:00

sprzedaż

  • Zmodyfikowanej Chemii Gospodarczej dla Perfekcyjnej Pani Domu – projekt Iwony Demko
  • i artykułów do prac porządkowych marki „DOŚĆ” – projekt Reginy Pemsl

 

18.04.2015

  • godz. 12:00 Flash „mop” Wiosenne porządki – wspólne sprzątanie placu Wolnica

  • między 20.03 a 18.04 - śniadanie przygotowane przez Małgorzatę Markiewicz dla kilku chętnych rodzin mieszkających na Kazimierzu – terminy do uzgodnienie z zainteresowanymi osobami.

Krzątaczki - część muzyczna projektu

 Opis przedsięwzięcia
Warsztaty oraz spektakl finałowy „Zakrzątaj się ze śpiewem” mają na celu połączyć kobiety w różnym wieku i o różnym statusie społecznym. Śpiew w szerokim rozumieniu tego słowa, a więc nie tylko tradycyjne pieśni, popularne piosenki, ale także przeróżne dźwięki, odgłosy, szumy i szepty - które tworzą codzienną pracę - zostanie elektronicznie zmiksowany, dobarwiony pogłosami i zapętlony. Podobnie jak tradycyjne pieśni wykonywane przez kobiety przy pracy, tak warsztaty, wspólne tworzenie, poznawanie możliwości swojego głosu, sprawia, że pojedyncze osoby staja się swoista wspólnotą. Muzyka codziennej pracy łączy, tworząc spektakl muzyczny, w całości zbudowany na kobiecym głosie, głosie naturalnym, prawdziwym oraz elektronicznie przetworzonym.

Osoby prowadzące:

  • Blanka Dembosz – scenariusz spektaklu, przygotowanie utworów pod względem emisji, praca nad głosem i ciałem podczas warsztatów i spektaklu.
  • Paulina Załubska – kompozycja, elektronika, przygotowanie muzyczne spektaklu.

Blanka Dembosz
Urodzona w Krakowie, ukończyła filologię polską na Uniwersytecie Jagiellońskim w 2002 roku oraz śpiew solowy w Akademii Muzycznej w Poznaniu w klasie prof. Ewy Wdowickiej w 2009 roku. Jest laureatką III nagrody na Międzynarodowym Konkursie Wokalnym Iuventus Canti 2009 (Vrable, Słowacja). Pomysłodawczyni i współorganizatorka ogólnopolskich warsztatów „Muzyka współczesna da się lubić!”. Prowadzi aktywną działalność pedagogiczną (kursy śpiewu "Kobiecy głos ma głos!" w Poznaniu).
www: http://dembosz.pl/

Paulina Załubska , ukończyła kompozycję na Akademii Muzycznej w Krakowie. Obecnie kontynuuje na macierzystej uczelni studia doktoranckie pod kierunkiem prof. Marka Chołoniewskiego. Naukę instrumentacji pobierała u prof. Krzysztofa Pendereckiego, ponadto uczestniczyła w wielu międzynarodowych warsztatach kompozytorskich prowadzonych przez m.in. przez Kaiję Saariaho, Dieter Macka, Pera Norgarda, Francoisa Sarhana a także Pawła Mykietyna, Martę Ptaszyńską oraz Tadeusza Wieleckiego. Ukończyła także studia podyplomowe na kierunku Muzyka filmowa, komputerowa i twórczość audiowizualna. Utwory Pauliny Załubskiej wykonywane były w Polsce, jak i za granicą (Czechy, Grecja, Niemcy, Włochy, Ukraina).
http://kompozytor.wix.com/zalubska#!biography/c1enr

Termin „krzątactwo”

Po raz pierwszy termin „krzątactwo” pojawił się w książce Jolany Brach- Czainy Szczeliny istnienia. Było to w roku 1992, 22 lata temu. Wkrótce po jej wydaniu, publikacja zyskała miano „biblii polskiego feminizmu”, pomimo, że nie opisywała historii kobiet, czy emancypacji. Esej w niczym nie przypominał dzieła Simone de Bauvoire Druga płeć, rozprawiał raczej o zwykłej, codziennej egzystencji. O rzeczach niezauważalnych i niedocenianych. Dowartościowywał zwykłe, codzienne prace kobiet, tzw. krzątanie się, podczas którego wykonuje się każdego dnia, na nowo tysiące czynności. Czynności pochłaniających dużo energii i czasu i niewidocznych w ogólnym rozrachunku zasług.

Domowa krzątanina, nieważna i niemal niedostrzegalna, złożona z drobiazgów praca, której ciągle nie uwzględnia się w ekonomicznych statystykach i której nie uznaje się za wartą wynagrodzenia to podstawa naszej codzienności, a na pewno większości kobiet, bo to na ich barkach ciągle spoczywa troska o dom i rodzinę. To one w większości podejmują codziennie te same żmudne zadania, bez których nie można funkcjonować. Co nimi powoduje? Poczucie obowiązku, poświęcenie, bierne pogodzenie się z rolą, jaką im przypisano, wdrażając od dziecka do prac domowych, a może wręcz przeciwnie: spełnienie, radość z zadbanego i dobrze funkcjonującego gospodarstwa czy też chęć przypodobania się rodzinie. Według statystyk kobiety na pracę w domu poświęcają ponad pięć godzin dziennie, a mężczyźni tylko dwie.

Codzienność jak pisze Brach-Czaina jest „rzeczywistością skazaną i skazującą nas na zapomnienie”, sztuka może ją od zapomnienia ocalić. Artystki, które podejmują ten temat, nawiązują z jednej strony do swoich poprzedniczek, ograniczonych kiedyś mieszczańskim gorsetem malarek i rzeźbiarek, z drugiej poszerzają go o własne doświadczenia i korzystając ze zdobytej wolności, nadają mu nowe znaczenia. W swoich pracach nie tylko grają z przypisywanymi kobietom stereotypami, lecz także upominają się o ich żmudną pracę i buntują przeciw jej niesprawiedliwemu podziałowi.

Wystawa „Krzątaczki” obejmie prace artystek z Polski, Niemiec i Anglii. Ich twórczość pokazana zostanie w Galerii Domu Norymberskiego oraz w przestrzeni publicznej krakowskiego Kazimierza, miejscach, które doskonale wpisują się w temat projektu i mogą stać się doskonałym tłem do prezentacji przygotowanych na wystawę obrazów, obiektów, rzeźb, instalacji czy akcji artystycznych.