FOTOGRAFICY – PORTRETY FILMOWE

Forum Przestrzenie
Kraków, ul. Marii Konopnickiej 28

Piątek, 29.05.2015, godz. 18.00

 

Joel Meyerowitz. Sense of Time

Niemcy, 2014, 60 min.
Reżyseria: Ralph Goertz
Produkcja: Institut für Kunstdokumentation und Szenografie

Joel Meyerowitz urodził się w 1938 roku w Nowym Jorku i należy obok Williama Egglestona oraz Stephena Shore do najważniejszych przedstawicieli amerykańskiej New Colouer Photography lat 60. i 70. Jego ujęcia scen ulicznych, charakteryzujące się niezwykłym zmysłem obserwacji i ogromnym poczuciem humoru, stały się ikonami współczesnej fotografii. Joel Meyerowitz pracował jako dyrektor artystyczny w agencji reklamowej, kiedy podczas sesji zdjęciowej spotkał fotografa Roberta Franka. Obserwując z fascynacją jego pracę postanowił z dnia na dzień porzucić swoją dotychczasową profesję i poświęcić się fotografii. Do jego nauczycieli należeli Alexiei Brodowitsch i Richard Avedon, a przełomem w karierze była roczna podróż do Europy w 1966 i 1967 roku. Prace, które wtedy powstały, Meyerowitz pokazał na indywidualnej wystawie w Museum of Modern Art. Jednak najwięcej uwagi nowojorski artysta poświęcił swojemu miastu i jego mieszkańcom. Po zamachu na World Trade Center 11 września 2001 roku był jedynym fotografem, który otrzymał zgodę na wykonanie dokumentacji miejsca ataku terrorystycznego.
W ubiegłym roku w NRW-Forum w Düsseldorfie miała miejsce retrospektywna wystawa amerykańskiego fotografika, która wkrótce zostanie przeniesiona do Wiednia.

 

Michel Comte

Niemcy, 2009, 46 min.
Reżyseria: Ralph Goertz
Produkcja: Institut für Kunstdokumentation und Szenografie we współpracy z NRW-Forum Düsseldorf, Museum für Gestaltung, Zurych, oraz Wernerem Lippertem i Wernerem Racune

Michel Comte urodził się w 1953 roku w Zurychu. Z wykształcenia jest konserwatorem sztuki, swojej drugiej profesji nauczył się samodzielnie. W 1978 roku otrzymał pierwsze międzynarodowe zlecenia wykonania zdjęć dla paryskich domów mody Ungaro i Chloe. Po roku przeprowadził się do Francji, a w 1981 do Nowego Jorku. Tam rozpoczął współpracę z amerykańską edycją czasopismem „Vogue”, a później także z „Vanity Fair”. Tam też publikował portrety gwiazd sceny artystycznej i sportowej. Do najbardziej znanych najeżą zdjęcia: Demi Moore, Sharon Stone, Kim Basinger, Jennifer Lopez, Roberta Altmana, Stinga, Jeremiego Ironsa, czy Jeffa Koonsa.

Obok fotografii portretowej i reklamowej równie ważne w twórczości Comte’a są reportaże. Wiele z nich powstało we współpracy z Międzynarodowym Czerwonym Krzyżem i obejmowało relacje z obszarów objętych wojną jak: Irak, Afganistan czy Bośnia.

W 2004 roku Michel Comte założył fundację, która wspiera projekty związane z dbaniem o czystość wód. Szwajcarski fotografik ma na swoim koncie także 10-letnia współpracę z Michaelem Schumacherem, której efektem jest wydana przez Random House książka poświęcona niemieckiemu kierowcy formuły1.

Anton Corbijn. Most wanted

Niemcy, 2014, 44 min.
Reżyseria: Reiner Holzemer
Produkcja: Reiner Holzemer Filmprodukcjon we współpracy z Bayerischer Rundfunk

Anton Corbijn urodził się 20 maja 1955 roku w Strijen w Holandii. Jego ojciec był pastorem, a on sam często określa swoje czarno-białe, często surowe zdjęcia, jako protestanckie. Już w wieku 19 lat stał się znany dzięki fotografiom artystów popkultury. Przed obiektywem jego aparatu pojawiały się taki gwiazdy jak Tom Waits, Frank Sinatra, Bryan Adams, muzycy z zespołów Rolling Stones, U2, Joy Division czy Depeche Mode. Corbijn jest także autorem wielu teledysków; za video do utworu Shaped Box Nirvany otrzymał w 1994 roku Nagrodę MTV. Efektem współpracy z branżą muzyczną były także projekty okładek do wielu płyt m.in. zespołów U2, Depeche Mode, Bee Gees, Metallica. Od 1993 roku realizował filmy z koncertów, a w 2007 roku wyreżyserował film biograficzny poświecony wokaliście zespołu Nirvana Ianowi Curtisowi pt. Control. W 2012 roku Anton Corbijn zasiadał w jury Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Berlinie.

Film Reinera Holzemera pokazuje rozwój stylu artystycznego holenderskiego fotografa, kamera towarzyszy mu przy pracy z zespołem Depeche Mode i podczas sesji dla magazynu LIFE.

 

 

 

 


Wisła. Z nurtem i pod prąd propagandy
Vistula: With and Against the Tide of Propaganda

Kuratorzy / Curators: Łukasz Gorczyca, Adam Mazur

Dom Norymberski
ul. Skałeczna 2

Wernisaż:
17.05.2015, 15.30


Czas trwania wystawy 16.05–14.06.2015
wt–nd 12.00–19.00
Noc Muzeów:
15.05, 19.00–24.00
04.06 nieczynne

W bogatej i doniosłej historii społecznej Wisły zdarza się bodaj po raz pierwszy, aby jej korytem spławiano książki. Pomysł, by wystawę polskich książek fotograficznych zawęzić wedle kryterium topograficznego do publikacji związanych z biegiem największej w kraju rzeki, wynika nie tylko z nadmiaru intrygującego materiału wizualnego, ale także z przekonania, że najciekawsze dzieła powstawały u nas na styku różnych fotograficznych estetyk i propagandy. Dla tej ostatniej zaś figura Wisły od zawsze była osią narodowego mitu. Ideą wystawy jest zatem ukazanie specyfiki rodzimych photobooków– jak ten gatunek określa się w literaturze anglosaskiej – jako jednego z nowoczesnych narzędzi definiowania tożsamości kulturowej zarówno na potrzeby władzy, jak i w imię obywatelskiego zaangażowania lub artystycznej prawdy.

Na wystawie dominują publikacje z okresu PRL-u. Masowa produkcja książek, w tym wydawnictw albumowych, była jednym z priorytetów ówczesnej polityki kulturalnej. Nasz wybór uzupełniają publikacje sprzed 1945 roku oraz książki wydane po 1989. Zestawione razem ukazują z jednej strony źródła specyficznego języka wizualnego propagandy, a z drugiej jego żywotność. Spacer brzegiem sfotografowanej Wisły pozwala odkryć różne modele konstruowania i dekonstruowania oficjalnego obrazu rzeczywistości. Dzieła wyjątkowe sąsiadują z edytorskimi kuriozami i ciekawostkami, ale wszystkie okazują się równie fascynujące, bowiem bardziej niż tworzenie kanonu gatunku interesuje nas poszerzanie pola dyskusji o historii fotografii i jej społecznych funkcjach.

Oto więc rejs przez historię kraju – od jego mitycznych i duchowych źródeł, przez modernizację i industrializację, katastrofę Zagłady, mit odbudowy, legendę oddolnych, wolnościowych zrywów, aż po ideologizację oraz estetyzację krajobrazu kulturowego i naturalnego.

Kuratorzy:

Łukasz Gorczyca, historyk sztuki, współtwórca – wraz z Michałem Kaczyńskim – magazynu artystycznego „Raster” (1995–2003), a następnie galerii i wydawnictwa o tej samej nazwie. Kurator i autor publikacji o sztuce. Współautor powieści W połowie puste. Życie i twórczość Oskara Dawickiego (2010) oraz książki D.O.M. polski (2012). 

Adam Mazur, historyk sztuki i amerykanista, wykładowca na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. Kurator i autor publikacji o sztuce i fotografii, m.in. książek: Kocham fotografię, Historie fotografii w Polsce 1839–2009 oraz Decydujący moment. Nowe zjawiska w fotografii polskiej po roku 2000. Wraz z Jakubem Banasiakiem i Karoliną Plintą prowadzi magazyn „Szum”.

Łukasz Gorczyca i Adam Mazur od 2013 roku prowadzą badania nad książkami fotograficznymi udostępniane na blogu polishphotobook.tumblr.com