Patrycja Orzechowska
KINDERTURNEN

WYSTAWA
Galeria Domu Norymberskiego
Kraków, ul. Skałeczna 2

25.01. - 11-02.2016

Nasze dzieci mają się dobrze, oblegają monstrancje, lepią się do liter, pokazują na siebie palcami. Szukają porządku. Są ciekawe. Ich zuchwały wzrok zagląda w czarne dziury. Widzą w nich śmierć. Machają do niej rękami. Są czyste, higieniczne, gotowe. Albo brudne, nadpsute, niegotowe. Czekamy na nie po szkole i w przejściach. Mamy złe wiadomości.

Nasze dzieci są nieumarłe. Przypadek, los, demiurg – wszyscy razem – odebrali im śmierć. Chłód nożyczek – ich wyrafinowana czułość – uczyniła ich bycie wyłomem w zwykłym porządku, gdzie stare podręczniki idą na przemiał. Chcemy wiedzieć, kim są i dokąd zmierzają. Takie mamy fundamentalne pragnienia, które wyuczony sarkazm spycha w kicz.

Nasze dzieci są starymi, leniwymi aniołami. Nie pozwolono im zniknąć i umrzeć. Przychodzą w postaci ornamentu i bakterii. Są zanadto widoczne. Są niewidoczne. Świeci na nie światło, przed którym uciekają. Nawiedzają książki, kukiełkowe teatrzyki i katedry. Są odpadkiem, resztką i błędem. Tkwią w międzyżyciu, pomiędzy rzeczami. Wypełniają sobą puste miejsca.*

KINDERTURNEN to seria kolaży autorstwa Patrycji Orzechowskiej bazujących na materiałach zaczerpniętych z wydanego w 1955 roku w Lipsku podręcznika „Gimnastyka dziecięca. Zbiór ćwiczeń w fotografiach”, ilustrującego zastosowanie przyrządów gimnastycznych w przedszkolu. W oryginale książka Margot i Urszuli Kriesel nosi tytuł „KINDERTURNEN” i jest bogato ilustrowana fotografiami ćwiczeń dla przedszkolaków. Na zdjęciach widzimy zwinne dziecięce ciała wykonujące ćwiczenia na wzmocnienie stopy czy tułowia, na giętkość, zręczność, odwagę i równowagę; ćwiczenia mające na celu wychowanie dzieci na wszechstronnie rozwiniętych, zdrowych, odważnych i odpowiedzialnych dorosłych. Instrukcje ćwiczeń oraz zabawy ruchowe zostały zilustrowane zdjęciami przedstawiającymi prawidłowo i błędnie wykonane zadania, które zestawiono na sąsiadujących ze sobą stronach. Właśnie te nieprawidłowe wykonania zainspirowały artystkę do stworzenia autorskiej choreografii dziecięcych figur, gdzie układy ciał tworzą niepokojące konstrukcje fizyczne i myślowe.

Na wystawie w Domu Norymberskim zostanie pokazany autorski wybór prac z powyższego cyklu. Ekspozycji będzie także towarzyszyć promocja art book'a autorstwa Patrycji Orzechowskiej pod tytułem „KINDERTURNEN. Alternatywna gimnastyka dziecięca. Zbiór ćwiczeń w 101 odsłonach i 19 rozdziałach”.

* Bartek Zdunek „Dzieci śmieci”, fragmenty tekstu z książki Kinderturnen

Patrycja Orzechowska artystka wizualna; zajmuje się fotografią, kolażem, instalacją, książką artystyczną, grafiką użytkową i filmem; absolwentka grafiki na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku; aktualnie doktorantka na Interdyscyplinarnych Studiach Doktoranckich na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. Mieszka i pracuje w Gdańsku. Swoje prace prezentowała na kilkudziesięciu wystawach w kraju i zagranicą. www.patrycjaorzechowska.com

Wystawę można oglądać: pon., śr., pt.: 12.00 – 17.00 i wt., czw.: 10.00 – 15.00

oraz w innych terminach po telefonicznym umówieniu się pod numerem: 12 430 61 27