Elżbieta Lempp
dwa adresy . zwei Adressen

wystawa fotografii
w ramach obchodów 20. lecia Domu Norymberskiego

Galeria Domu Norymberskiego
Kraków, ul. Skałeczna 2

Wernisaż: 18.06.2016, godzina 18.00

Fotografie składające się na prezentowaną wystawę i przedstawiające uliczne sceny, portrety mieszkańców, detale architektoniczne oraz inne interesujące artystkę motywy, tworzą niezwykły portret dwóch zaprzyjaźnionych od 37 lat miast partnerskich. W obiektywie Elżbiety Lempp Kraków i Norymberga stają się jednym miejskim organizmem. Na zdjęciach widać niezwykłe podobieństwo zarówno starych, średniowiecznych zaułków jak i współczesnych motywów, często dowodów postępującej w ogromnym tempie globalizacji. Stare szyldy, ślady żydowskiej pamięci, uliczne koncerty i ich publiczność, cienie starej architektury, pomniki i inne elementy miejskiego pejzażu pokazują dobitnie przynależność małopolskiej i frankońskiej stolicy do europejskiej wspólnoty kulturowej, choć nie zawsze mamy pewność, w którym mieście wykonano oglądane ujęcie.

Jako fotografka lubię otwierać drzwi. Zaglądać, co jest z drugiej strony. Tak zrobiłam w Norymberdze w 2010 roku na jednej z ruchliwych ulic. Po drodze mijałam domy z lat pięćdziesiątych, takie szybkie budownictwo. Moją uwagę przykuły drewniane drzwi, właściwie brama, nad którą był, niepasujący do nowoczesnego otoczenia, napis: No13 Alte No11. Drzwi-brama aż się prosiły, żeby je otworzyć. Nacisnęłam klamkę i znalazłam się w innym świecie. Przede mną, na końcu wybrukowanego kostką podwórka, stał barokowy dworek. Przed nim niewielki ogród z fontanną i rzeźbami. Po bokach labirynt z przystrzyżonych krzewów. Za ścianą z liści przytulone do siebie dwa białe, ogrodowe krzesła. Ledwo widoczne. Pomyślałam o innym zdjęciu z podobnym klimatem, które zrobiłam parę lat wcześniej na tarasie Willi Decjusza w Krakowie.

 Szukając w pamięci a potem na negatywach innych zestawień znalazłam ich sporo – obrazy z obu miast, które wzajemnie się dopełniały. Norymbergę odwiedziłam dwa razy. W roku 2004 w galerii Krakauer Haus pokazałam fotografie z krakowskiego Kazimierza. Podczas kilkudniowego pobytu w 2010 roku zrobiłam trochę zdjęć. Posłużyły mi one do przygotowania obecnej wystawy w galerii Domu Norymberskiego w Krakowie.

Elżbieta Lempp

 Elżbieta Lempp fotografuje od połowy lat 80. XX wieku. Głównie ludzi kultury, w szczególności pisarzy, którym poświęciła album Krajobrazy literackie. Fotografia 1985-2007. Literary Landscapes. Photography 1985-2007 z posłowiem Marka Bieńczyka, wyd. Universitas 2009. Ponadto wydała: Rozbiórka (BL 2007), Wielka ciekawość (BOSz 2006).

Współpracuje z wydawnictwami literackimi oraz portalami internetowymi www.culture.pl i www.instytutksiazki.pl . Jej prace ukazują się w licznych pismach, gazetach i periodykach. Wystawia w kraju i zagranicą.

Wystawę można oglądać od 19.06 – 08.07.2016 w pon., śr., pt.: 12.00 – 17.00 i wt., czw.: 10.00 – 15.00 oraz w innych terminach po telefonicznym umówieniu się pod numerem: 12 430 61 27