Iza Moczarna-Pasiek
Syreni śpiew

WYSTAWA

 

Galeria Domu Norymberskiego
Kraków, ul. Skałeczna 2
25.11 – 16.12.2016

Wernisaż: czwartek, 24.11.16, godz. 19.00

Wystawa SYRENI ŚPIEW to efekt projektu zrealizowanego przez wrocławską artystkę Izę Moczarną-Pasiek, która zaprosiła dojrzałe kobiety do refleksji nad swoją kobiecością, do spojrzenia na różne jej aspekty i odnalezienia granicy pomiędzy tym, co własne/osobiste, a tym, co narzucone przez kulturę i społeczeństwo. Podczas spotkań, które odbywały się przez okres dziewięciu miesięcy na Pomorzu, uczestniczące w tym przedsięwzięciu panie wspólnie spędzały czas dyskutując, śmiejąc się, płacząc, spierając się, czytając, śpiewając i oddychając świadomie, eksplorując przy tym różne obszary kobiecości i badając ich granice.

Działania stereotypowo kojarzone ze słowem „babcia” jak dzierganie, szycie, gotowanie, haftowanie, pieczenie ciastek, lepienie pierogów zostały przekształcone w akt twórczy.

Miejsce realizacji projektu nie jest przypadkowe. Bliskość morza / wody narzuca automatyczne skojarzenia z procesem przemijania. A ten, chociaż jak najbardziej naturalny i nieuchronny, jest obszarem działania tak trudnych emocji jak strach, trwoga, smutek czy żal. Młoda dziewczyna w momencie rozpoczęcia cyklu menstruacyjnego staje się kobietą. Drugi punkt przejścia, czyli utrata funkcji reprodukcyjnych to także, według obrazu, jaki kreuje kultura masowa, utrata kobiecości. Projekt SYRENI ŚPIEW pokazuje, że może być inaczej.

 

Iza Moczarna-Pasiek  – artystka, fotografka, feministka. W swoich projektach walczy ze stereotypowym postrzeganiem kobiecości. Ukazuje obszary kobiecości ukryte za zasłoną tabu zbudowanego przez religię i kulturę polskiego społeczeństwa. Jest autorką pierwszego w Polsce „Kalendarza Amazonek 2005”, w którym kobiety po mastektomii pozują do aktów, projektu „Cięcie”, w którym modelkami są łyse kobiety, „Hardej Wenus”, gdzie przed obiektywem rozbierają się duże kobiety oraz wielu innych.

 

Organizatorzy:

Dom Norymberski

Partnerzy:

  • Fundacja Kobieca eFKa
  • Bałtycka Galeria Sztuki Współczesnej
  • Fundacja Wersja

 

Program towarzyszący wystawie:

 

WYKŁADY  

 

Galeria Domu Norymberskiego, Kraków, ul. Skałeczna 2

piątek, 25.11.2016, godz. 17.00
Edyta Zierkiewicz, „Kobiecość starych kobiet " 

Kobiecość – rozumiana w kategoriach kulturowych, a nie biologicznych – to rola społeczna, która podlega zmianom, a regulowana jest normami obyczajowymi, stereotypami, tradycjami historycznymi, społecznymi oczekiwaniami itp. Wiele kobiet, starzejąc się, doświadcza przykrego poczucia utraty atrakcyjności (fizycznej, seksualnej, społecznej, zawodowej itd.) oraz, mniej lub bardziej jawnej presji, by usunę ł y się z przestrzeni publicznej i z dotychczas zajmowanych pozycji.

Edyta Zierkiewicz - dr hab., adiunktka w Instytucie Pedagogiki UWr. Autorka książek poświęconych sytuacji kobiet z rakiem piersi i redaktorka dwóch książek dotyczących starszych kobiet w polskim społeczeństwie.

 

 

poniedziałek, 5.12.2016, godz. 17.00
Anna Rataj, „Kultury Bogiń – tradycja, mądrość, wiedza – współczesne kontynuacje, czyli ścieżki rozwoju duchowości kobiecej we współczesnej kulturze”

W swoim wykładzie Anna Rataj zajmie się współczesnymi dylematami wokół Matriarchatu i próbą zdefiniowania tego zjawiska. Opowie o zabytkach materialnych i duchowych związanych z Matriarchatem. Na przykładzie wczesnej Europy opisze kultury Boginiczne jako przykład społeczeństw matriarchalnych.

Anna Rataj - trenerka rozwoju osobistego, antropolożka kulturowa, twórczyni autorskich metod pracy poprzez mity, archetypy, suboosobowości i konstelacje planetarne. W swojej pracy korzysta z przekazów i tradycyjnych opowieści. 

 

 

 

 

Fundacja Kobieca eFKa, ul. Krakowska 19, I piętro, 31-062 Kraków

piątek, 9.12.2016, godz. 16.00 – 20.00
WARSZTAT -  "WOLNO rozmawiać. Herstoria sztuki”.

Dobrze wiemy, że historia jest zmaskulinizowana – od jej bohaterów począwszy, na badaczach skończywszy. Na szczęście doczekała się już swojej żeńskiej wersji, czyli tzw. herstorii. A zatem ZWALNIAMY męskocentryczną historię!

A co z historią sztuki? Czy kobietom WOLNO mieć w niej równy głos? Czy są reprezentowane w muzeach i galeriach? 
W czasie warsztatu przyjrzymy się obecności kobiet w historii sztuki i w tworzeniu narracji o sztuce, a także wybranym realizacjom artystycznym wykorzystującym strategię storytellingu.

Zośka Reznik – badaczka sztuki, kuratorka, animatorka kultury. Absolwentka Gender Studies IBL PAN i doktorantka na historii sztuki UWr, gdzie pod opieką naukową prof. Anny Markowskiej przygotowuje rozprawę poświęconą mikronarracjom o twórczości wrocławskich artystek lat 70. XX w. Prowadzi Fundację Wersja.

Małgorzata Rzerzycha-Myśliwy – ukończyła studia magisterskie na kierunku sztuka i wzornictwo ceramiki we wrocławskiej ASP. Obecnie jest studentką I roku II stopnia na historii sztuki w UWr, animatorką kultury w Muzeum Pana Tadeusza we Wrocławiu.