Monika Wanyura-Kurosad
Paul Celan. Odłamki snu
rysunek, instalacja, film

Galeria Domu Norymberskiego, 21.04.2017 – 12.05.2017,
wernisaż: 20.04.2017, godz. 19.00

ODŁAMKI SNU, kliny
donikąd wbite:
pozostajemy jednacy,
ta krągła, dookolnie
sterowana gwiazda
przyznaje nam rację.
Paul Celan,Utwory wybrane, tł. Ryszard Krynicki, Wydawnictwo Literackie, Kraków, 1998 

Odłamki snu to wystawa inspirowana twórczością poetycką Paula Celana. Dotyka ona głęboko świata emocji i wrażliwości człowieka.

Narracja wystawy jest nielinearna, rozpięta pomiędzy różnorodnymi perspektywami spojrzenia na życie i czas w wymiarze osobistym oraz pokoleniowym. Wiersze Celana interpretowane są w monochromatycznych abstrakcyjnych rysunkach tworzonych światłem i głębią cienia. Zadraśnięcie powierzchni, załamanie światła na krawędziach to dotknięcia rzeczywistości. W ten obraz wbijają się odłamki snu, fragmenty przeszłości i teraźniejszości. To szorstka struktura przeżywanego głęboko życia, do granic jego wytrzymałości.

Instalacja i impresja filmowa powstały do Fugi śmierci. Są wsłuchaniem się w głos pokolenia skazanego na Zagładę ale i pojedynczego człowieka borykającego się z cieniami przeszłości. Wertykalizm i ugruntowanie, czerń i biel z przełamaniem czystego koloru to symboliczne rozliczenie. Powracającym motywem jest księga jako interpretacja historii życia, możliwej do odczytania i do ponownego przeżycia.

Monika Wanyura-Kurosad, grafik, scenograf, absolwentka Wydziału Grafiki w Katowicach Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Pracuje w Katedrze Scenografii ASP w Krakowie. Zajmuje się grafiką, rysunkiem, sztuką książki, wzięła udział w ponad 90 wystawach w Polsce i za granicą. Jako scenograf realizowała spektakle m.in. w Teatrze Śląskim w Katowicach, Teatrze im. Gombrowicza w Gdyni, Teatrze im. Kochanowskiego w Opolu oraz filmy dokumentalno-biograficzne. Kurator wystaw grafiki współczesnej, m.in. w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha, Dalarnas Museum w Falun, Międzynarodowym Centrum Sztuk Graficznych w Krakowie, Międzynarodowym Centrum Kultury w Krakowie. Prace w kolekcjach: Muzeum Narodowego w Krakowie, Muzeum Ślą­skiego w Katowicach, Brita Prinz ARTE w Hiszpanii, Centre d’artistes Voix Visuelle w Kanadzie, Biblioteki Jagiellońskiej, Biblioteki Głównej ASP w Krakowie, Stowarzyszenia Międzynarodowe Triennale Grafiki w Krakowie oraz w kolekcjach prywatnych.

Wykorzystane w pracach artystki wiersze Paula Celana w tłumaczyli: St. Barańczak, J. St. Buras, J. Ekier, T. Karpowicz, R. Krynicki, P. Lachmann, St. J. Lec, J. Przyboś, F. Przybylak, A. Słucki, A. Szlosarek, L. Szwed.

Organizator: Dom Norymberski

Wystawę można oglądać: pon. - pt.: 12.00 – 17.00 lub po telefonicznym umówieniu się pod numerem 12 430 61 27.
Wydarzenie w ramach Cracow Gallery Weekend KRAKERS 2017.
Dodatkowe terminy otwarcia galerii: so., nd.: 22-23.04.2017 - 15.00 - 18.00
W dniach 01. – 03.05.2017 galeria będzie nieczynna.

 

 

Iwona Demko i Renata Kopyto
Kuratorki wystawy