Anna Sadowska
graficzny szrot

Kuratorka wystawy: Agnieszka Jankowska-Marzec

19.01-9.02 2018
Galeria Domu Norymberskiego, Kraków, ul. Skałeczna 2

Wernisaż: 19.01.2018, godz. 19.00

Czy grafiki można znaleźć na szrocie?- pyta przekornie Anna Sadowska, której zdarza się odkrywać mające dopiero powstać prace właśnie na złomowiskach. Nie skończone dzieła, lecz matryce, nad którymi będzie pracować w zaciszu swojej pracowni. Grafika-sztuka tworzona poprzez matryce, wydaje się tą dziedziną sztuk plastycznych, która oporna jest na zmiany, choć Sadowska udowadnia, że wciąż istnieje możliwość jej redefiniowania. Jest bowiem artystką, której postawę twórczą najlepiej określa słowo-eksperyment. Posługuje się wprawdzie technikami graficznymi, lecz nieustannie poszukuje nowych metod druku i matryc.

Ich tradycyjna rola form służących do wykonywania odbitek jest dla niej niewystarczająca. Traktuje je bowiem jako niezależne „przedmioty”, wykorzystywane w stanie „surowym” lub poddawane przez nią rozmaitym przekształceniom. Czasami buduje z nich przestrzenne obiekty, kiedy indziej przytwierdza do ściany. Próbuje w ten, nieco humorystyczny sposób wyrazić niezgodę na płaskość grafiki, równocześnie ujawniając swoje zainteresowanie przedmiotami. Zniszczone, porzucone, pocięte na kawałki rzeczy budzą jej nieustanną ciekawość, bo fascynuje się recyklingiem na różnych poziomach: formalnym i ideowym. Zajmują ją bowiem kwestie przemijania, którym towarzyszy nostalgiczny namysł nad kruchością i nietrwałością materii, nie pozbawiony jednak ironicznego dystansu.

 Artystka obdarzona jest niewątpliwie, parafrazując Gastona Bachelarda, „wyobraźnią materialną”. Przyglądając się jej pracom, zarówno płaskim jak i przestrzennym uderza nas ich haptyczność, odczuwamy niemal pokusę, by poznawać je dotykiem, zamiast wyłącznie wzrokowo. Urzekają wyrafinowanymi fakturalnymi efektami, wrażliwością na kolor i światło, udowadniając, że gra z „warsztatem” jaką prowadzi Anna Sadowska wciąż ujawnia potencjał twórczy.

Agnieszka Jankowska-Marzec

Anna Sadowska – studia na Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Dyplom z wyróżnieniem uzyskała w pracowni wklęsłodruku w 1998 roku pod kierunkiem prof. Andrzeja Pietscha. Doktorat w 2015. Realizacje prac najchętniej w technikach metalowych, uprawia też rysunek i grafikę cyfrową. Należy do artystycznej Grupy 13. Pracuje jako adiunkt na Wydziale Sztuki UP w Krakowie, prowadzi zajęcia z rysunku. Kilkanaście wystaw indywidualnych oraz ponad sto grupowych w kraju i zagranicą. W 2008 otrzymała stypendium Ministra Kultury i Sztuki. Jest laureatką nagród na Ogólnopolskim Biennale Grafiki Studenckiej w Poznaniu (1999), a także w konkursach na Grafikę Roku i Grafikę Miesiąca organizowanych przez ZPAP w Krakowie (Grand Prix, liczne nagrody i wyróżnienia). W roku 2011 otrzymała Nagrodę Marszałka Województwa Mazowieckiego na II Międzynarodowym Triennale Sztuk Graficznych Imprint w Warszawie, III Nagrodę w konkursie Cansona na 8. Ogólnopolskim Triennale Grafiki Polskiej w Katowicach w 2012, a w 2017 I Nagrodę – The Golden Point na 13th International Graphic Art Biennial Dry Point Uzice 2017 w Serbii. Prace w zbiorach instytucji i kolekcjach prywatnych w kraju i za granicą

Terminy otwarcia: wtorek - czwartek  w godz. 12.00 - 17.00 lub po telefonicznym umówieniu się pod numerem: 12 430 61 27