PROGRAM 3. TYGODNIA FILMU NIEMIECKIEGO KRAKÓW 22-27.10.05

 

PROGRAM CYKL: NEXT GENERATION
FILMY KRÓTKOMETRAŻOWE
FILMY FABULARNE
I DOKUMENTALNE

sobota,
22.10.2005
godz. 21.00

Wzięłam czerwoną pigułkę
Ich nahm die rote Pille
Uroczyste otwarcie
3. Tygodnia Filmu Niemieckiego,
w którym udział wezmą twórcy filmu.


Sophie Scholl - Ostatnie dni
Sophie Scholl - Die letzten Tage
niedziela,
23.10.2005
godz. 18.45
Jam session Gespenster
Upiory
poniedziałek,
24.10.2005
godz. 18.45
Dziecko
Das Kind
Lato psysyny
SommerHundeSöhne
wtorek,
25.10.2005
godz. 18.45
Turysta
Der Tourist
Niebieska granica
Die blaue Grenze
środa,
26.10.2005
godz. 18.45

Kernseif
Kraina obfitości
Land of Plenty
czwartek,
27.10.2005
godz. 18.45
Amerykańska ambasada
Die amerikanische Botschaft
Lodowa droga - Niemcy w Gułagu
Eisgang - Deutsche im Gulag

 

Szanowni Państwo,
Po raz kolejny mamy zaszczyt zaprezentować w Krakowie kilka najnowszych filmów niemieckich.

Tegoroczny przegląd otworzymy filmem "Sophie Scholl - ostatnie dni", który zaprezentuje Państwu jego reżyser Marc Rothemund. Film jest niemieckim kandydatem do Oskara w kategorii Najlepszy Film Zagraniczny i dlatego cieszę się bardzo, że właśnie tym filmem, dzięki uprzejmości polskiego dystrybutora, firmy Kino Świat, możemy zainaugurować 3. Tydzień Filmu Niemieckiego. Także w tym roku większość filmów, które pokażemy w Krakowie, i które można było zobaczyć podczas Warszawskiego Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w ramach cyklu "German Panorama", obejmuje szeroki wachlarz tematów i problemów.
Niemieccy reżyserzy nadają swoim obrazom różne formy i z różnych punktów widzenia opowiadają swoje historie. Przeszłość i stosunek do niej to temat, wspomnianego już na wstępie, filmu "Sophie Scholl - ostatnie dni" oraz dokumentu "Lodowa droga - Niemcy w Gułagu". Obraz amerykańskiego społeczeństwa po 11 września widziany oczami Europejczyka zobaczymy w filmie "Land of Plenty", a o samotności i zagubieniu w wielkomiejskim świecie opowiada Christan Petzold w "Upiorach". W programie znalazły się też dwa filmy drogi: "Niebieska granica" i "Lato psysyny". Ich bohaterowie w swojej wędrówce przekraczają różne granice, zarówno te rzeczywiste, jak i te, które tkwią w nich samych.
German Films i wszystkie firmy związane z przemysłem filmowym w Niemczech, w imieniu i interesie których występuje nasza instytucja, pragną szczególnie w tym roku, który obchodzony jest jako "Rok Polsko-Niemiecki", przyczynić się do poszerzenia wzajemnych kontaktów kulturalnych pomiędzy naszymi krajami. Mam nadzieję, że także tegoroczny program Tygodnia Filmu Niemieckiego spodoba się polskiej publiczności.
Szczególne podziękowania składam na ręce pani Renaty Kopyto z Domu Norymberskiego w Krakowie, który jest głównym organizatorem Tygodnia Filmu Niemieckiego, pana Stefana Laudyna, dyrektora Warszawskiego Międzynarodowego Festiwalu Filmowego i pana Andrzeja Kucharczyka, dyrektora Krakowskiego Centrum Kinowego ARS. Dziękuję też za współpracę polskim firmom dystrybucyjnym: Kino Świat i Monolith Plus.

Christian Dorsch
German Films