LUDWIG II BAWARSKI. Król bajkowy, szalony czy genialny.

Pokazy filmowe w ramach wystawy: "Nauczyciele Matejki, Grottgera, Gierymskich."

Monachijskie malarstwo historyczne XIX wieku  

21.04. - 27.04.2007, Muzeum Narodowe w Krakowie, Gmach Główny, Kraków, al. 3 Maja 1

Prospekt pdf >>

Ludwig Friedrich Wilhelm von Wittelsbach , pózniejszy król Ludwik II urodzil sie w roku 1845 w palacu Nymphenburg w poblizu Monachium, jako pierwsze dziecko Maksymiliana II i ksiezniczki pruskiej Marii von Preussen. Po smierci ojca, w 1864 roku wstapil na tron w wieku 18 lat. Byl jednym z najbardziej charakterystycznych wladców w calej historii Niemiec. Jego postac wciaz budzi zywe emocje i spory. W pamieci swoich poddanych zapisal sie jako król- pacyfista, który królewski majatek, zamiast na wojne z Prusami czy Francja, wolal wydawac na sztuke.

Byl mecenasem Richarda Wagnera, finansowal realizacje jego oper, zarówno w Monachium jak i pózniej, w zbudowanym specjalnie dla kompozytora teatrze w Bayreuth, gdzie do dzisiaj odbywa sie wielki festiwal jego dziel scenicznych. Ludwig II byl tez milosnikiem teatru dramatycznego oraz inscenizacji typu "swiatlo i dzwiek". Na jego zlecenie budowano scenografie z wykorzystaniem najnowszych zdobyczy techniki. Jednak najbardziej zaslynal bawarski król jako budowniczy basniowych zamków, w których pod koniec rzadów spedzal czas, odseparowany od swiata. Najslynniejszy z nich, Neuschwanstein, jest dzisiaj jedna z najpopularniejszych niemieckich atrakcji turystycznych i symbolem Bawarii.

Ludwik nigdy sie nie ozenil, choc byl zareczony ze swoja kuzynka, ksiezniczka bawarska Sophie Charlotte, siostra cesarzowej Austrii, Elzbiety. Zareczyny ogloszono 22 stycznia 1867 roku, ale po licznych zmianach daty slubu, Ludwik wycofal sie z danego slowa. Jedni przyczyne tej decyzji upatruja w niespelnionej milosci do Elzbiety, drudzy w sklonnosciach homoseksualnych króla.

9 czerwca 1886 r. Ludwik II zostal oficjalnie uznany za niepoczytalnego, uwieziony i, w wyniku spisku zawiazanego przez wrogich mu ministrów z jego wujem, ksieciem Luitpoldem, na czele, pozbawiony tronu.

Zagadkowa i do dzisiaj nie wyjasniona smierc Ludwika ciagle budzi emocje i jest przedmiotem róznych spekulacji. 13 czerwca 1886 odnaleziono cialo króla i jego lekarza w jeziorze Starnberg, niedaleko brzegu. Oficjalna wersja mówi o samobójstwie bawarskiego wladcy, jednak wielu historyków bierze pod uwage morderstwo lub nieszczesliwy wypadek podczas próby ucieczki.

Program


 
Sobota, 21 kwietnia 2007, godz. 12.00  
Ludwig II. Królewskie blaski i cienie ( Ludwig II. Glanz und Elend eines Königs)
Niemcy, 1954, 114 min.
Reżyseria: Helmut Käutner

 

Film opowiada historię panowania Ludwiga II bawarskiego od momentu wstąpienia na tron aż do tragicznej śmierci. Reżyser portretuje króla jako tragiczną postać, niezrozumiałego przez współczesnych outsidera, który zupełnie nie troszczy się o sprawy polityczne i militarne, skupiając całą swoja energie na sztuce, muzyce i architekturze. Nierozumiany przez nikogo z dworskiego otoczenia, zawiedziony w uczuciach do jedynej bliskiej mu osoby jaką była cesarzowa Elżbieta, żyje samotnie w jednym ze swoich bajkowych zamków. Tajemnicza śmierć króla jest, według reżysera, nieszczęśliwym wypadkiem podczas próby ucieczki z zamku Starnberg, gdzie Ludwig był, po usunięciu od władzy, więziony.

 


Niedziela, 22 kwietnia 2007, godz. 18.00
 Ludwig 1881
Szwajcaria, Niemcy,1992/1993, 89 min.
Reżyseria: Donatello Dubini, Fosco Dubini

 

W filmie braci Dubini, podobnie jak 21 lat wcześniej w filmie Luchino Viscontiego, odtwórcą tytułowej roli jest Helmut Berger. Autorzy tematem swojego obrazu uczynili epizod z życia Ludwiga II. Opowiadają o jego dziewiętnastodniowej, szwajcarskiej podróży nad jezioro Vierwaldstättersee. Królowi, podróżującemu pod fałszywym nazwiskiem, towarzyszył monachijski aktor Josef Kainz, który miał wcielić się w rolę Wilhelma Tella i odgrywać fragmenty sztuki Schillera w oryginalnych miejscach wydarzeń.

 


Sobota, 28 kwietnia 2007, godz. 12.00
Ludwig - Requiem dla dziewiczego króla, (Ludwig - Requiem für einen jungfräulichen König),
Niemcy, 1972, 140 min.
Reżyseria: Hans Jürgen Syberberg

 

Pełna fantazji, interesująco opowiedziana historia tragicznych losów i niesamowitej aury jaką do dzisiaj wywiera nietuzinkowa postać bawarskiego władcy. Ludwik II Syberberga jest marzycielem, idealistą, artystą w działaniu i wizjonerem, który pomimo niechęci do udziału w prawdziwych wojnach, wykazuje się ogromną odwagą i determinacją w walce z obowiązującym stylem rządzenia państwem. Zabiega do końca o realizację artystycznych planów, płacąc za nie wielką cenę, jaką była całkowita izolacja, a potem uwięzienie i pozbawienie władzy.

 

Niedziela, 29 kwietnia 2007, godz. 18.00
Theodor Hierneis albo jak zostaje się dworskim kucharzem (Theodor Hierneis oder wie man ehemaliger Hofkoch wird)
Niemcy, 1972, 120 min.
Reżyseria: Hans Jürgen Syberberg

Pod koniec życia Theodor Hierneis, dawny kucharz na dworze Ludwiga II, wydał swoje wspomnienia. Wraz z aktorem, który wcielił się w jego postać, przemierzamy komnaty oraz mniej reprezentacyjne pomieszczenia słynnych królewskich zamków oraz należących do nich pawilonów, odbywamy wycieczki w Alpy ulubionymi trasami Ludwiga i poznajemy, nie tylko w przenośni, życie bawarskiego dworu od kuchni. Z relacji kucharza wyłania się portret króla różny od tego, jaki przekazują nam do dzisiaj twórcy zajmujący się jego biografią.


Niedziela, 27 maja 2007, godz. 18.00

Ludwik i Ryszard (Ludwig und Richard),
Niemcy, Francja, 1995, 52 min., film animowany
Reżyseria: Dieter Olaf Klama

 

Dieter Olaf Klama za pomocą techniki "tableau viant" oraz lalek i rysunków opowiada o spotkaniu kompozytora Richarda Wagnera i króla Ludwika II, który był jego mecenasem. W filmie pojawiają się zarówno znane postaci z oper Wagnera jak i te, będące wytworem fantazji bawarskiego władcy. Dialogi wykorzystane w filmie pochodzą z oryginalnych tekstów operowych, listów, pamiętników i oficjalnej korespondencji pomiędzy głównymi bohaterami.

Pokazy z napisami w języku polskim odbywać się będą w Sali "U Samurajów", Gmach Główny

Muzeum Narodowe w Krakowie, Kraków, al. 3 Maja 1ORGANIZATORZY

  • Dom Norymberski
  • Muzeum Narodowe

Partner:

  • Instytut Goethego
  • Patronat medialny:
  • Karnet

Wstęp wolny